логоFacebookTwitterYouTubeeMail

(Обновено)

04/06/2015   Поуки - совети


 file_27

Каде ќе побегнам од Тебе, Господи наш? Во која земја ќе се скријам од Лицето Твое? Небото – е Престол Твој, земјата – подножје Твое, во морето – патот Твој, во бездната – Твојата власт. Ако веќе е блиску крајот на светот, завршетокот да не биде без милоста Твоја.

Знаеш Ти, Господи, дека големи се нашите неправди. И ние знаеме, дека голема е милоста Твоја. Ако не Те смилостиви Твојата штедрост, загинавме ние со нашите беззаконија. Не оставај нè Господи, Господи, затоа што ги вкусивме Телото и Крвта Твоја.

Кога делата на секого ќе бидат испитани пред Тебе, Господи на сите, во тоа последно врме, не одврајќај го, Господи, лицето Твое од оние кои го исповедале Твоето свето име. Оче, Сине и Духу Свети Утешителу! Спаси нè и сочувај ги душите наши!

Ја молиме Твојата благост, Господи, прости ни ја нашата вина, презри ги беззаконијата наши, отвори ни ја вратата на Твојата милост, Господи! Да дојдат мирни времиња, и по штедроста Твоја, милостиво прими ја молитвата наша, затоа што на оние што се каат Господи, Ти им отвараш врата.

 

Преподобен Ефрем Сирин. Том 2. Надгробни песни

 

Извор: http://www.pravmir.ru/prepodobnyiy-efrem-sirin-molitva-o-vozvrashhenii-mirnyih-vremen/#ixzz3c4XCi8wT
молитва за мирни времиња, Молитви, Преподобен Ефрем Сирин

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 2878
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2692
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…