логоFacebookTwitterYouTubeeMail

"Господ секого наградил со слободна воља.Ние често ја пречекоруваме нашата слободна воља и стануваме неумерени. Тие кои се умерени во исхраната живеат подолги и поздрави се. Исто така е и со духовното, едните користат мирни, тивки, благи и кротки мисли, а другите никако не се мирни, гледаат дека тоа не им служи на добро и повторно до тоа се држат. Нам не ни пречат другите, си пречиме ние сами на себе.

Ние мислие дека злото е надвор, дека кружи околу нас, но ако ние не би имале зло во себе, тоа не би можело да се закачи за нас.
Сета природа е таинствена, од билките па се до птиците и до човекот, бидејќи Бог е во се присутен.
Бог е несфатлива Енергија и човекот ја носи во себе таа несфатлива Енергија. Бог е во центарот на секој живот, Он е во нашето срце, без оглед дали ние го почитуваме или не ! Тој не се одвојува од нас бидејќи е животодавец. Он е двигател на животот на секоја твар.
Да не лутаме со мислите и да не гледаме што другите прават, туку да гледаме што ние самите правиме, дали тешиме или осдуваме, дали простуваме или љубиме. Подобро да не гледаме што другите прават за да не ги осудиме.

Да се занимаваме со себе самите и со сопствената душа. Ако се држиме до добрите помисли и животот ќе ни биде добар.
Какви ни се мислите , таков ни е и животот.
Господ секогаш чека да се поправиме, сите да ги љубиме бидејќи сите ни се род во Господ, сите вери, сите нации, сите бои на кожа, баш сите човечки битија.“

Подготви: Сузана СтефановскаВидео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Ноември 10, 2020

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна Морача. Завршил Богословија во Белград, а на Богословскиот факултет на СПЦ, во Белград, дипломирал во 1962 година. Покрај теолошките науки, студирал и класична…
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1364
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1638
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 1492
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…