логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

TViTer192


          Златните порти, како што се нарекува во христијанската литература, е најстарата порта која служела за влез во стариот дел од градот Ерусалим.
Градбата на оваа порта е најверојатно започната околу 520 година п.н.е. од страна на Јустинијан I . Но според други извори таа била изградена во VII век, во времето на Византија.
          Златната порта се наоѓа околу средишниот дел на ѕидините околу стариот  Ерусалимски град. Оваа порта е споменaта и во Библијата.
Низ истата оваа порта, во 628 година, византискиот император Ираклиј решил да влезе триуфално, облечен во блескави алишта, јавајќи на коњ – враќајќи се по триумфот против Персија, каде што го одземал и го враќал Чесниот Крст Господов, кој во IV век го пронајдоа Царица Елена и Цар Константин.
          Кога по триумфалното патешествие стигнал до Златната порта, коњот на Ираклиј застанал и несакал да продолжи понатаму.
“Така направи, бидејќи го носеше крстот на Христос ” – рекол тогашниот ерусалимски патријарх Захариј. Тогаш Ираклиј се соблекол бос и сам го внесол во Ерусалим преку Златната врата.
          Според едно предание по ова, Ираклиј заповедал вратата да биде заѕидана, бидејќи како што рекол “ штом низ оваа врата поминал Светиот Крст, никој друг не би трабало повеќе да го гази местото со нозе“ .
 Според друго предание Златната порта била заѕидана дури во времето на султанот Сулејман Велики – од суеверие – за да не се оствари верувањето на христијаните дека на Судниот Ден, преку оваа порта, одново ќе влезе Спасителот.
          Безбожниот ум неноже да свати дека материјалното не е пречка за самиот Бог, неможат да сватат дека Богбе семоќен и каменот кој Тој го создал неможе да го спречи да помине преку портите и да се оствари пророштвото
Според јудаизмот, оваа порта е всушност портата преку која новиот месија ќе дојде во Ерусалим.
Земјиштето пред Златната порта денес се еврејски и муслимански гробишта и таму е најскапото гробно место  во светот.
Богати евреи  од целиот свет плаќаат многу пари, се' со цел да бидат погребани точно овде.
Тие веруваат дека на Денот на Страшниот суд ќе бидат воскреснати најнапред евреите, кои се погребани пред Златната порта.
          Султанот Сулејман I влегол низ оваа порта во 1541 година и претпоставувале дека тоа е новиот месија.
За оваа порта се верува и дека калифите ја заѕидале уште во VII век, кога бил забранет влез на Ридот на храмот за сите оние кои не веруваат во исламот.
Оваа порта е свртена кон Кедронската долина.
Низ оваа долина, и тоа токму пред Златната порта, се лоцирани муслимански и еврејски гробови.

 

Апрол 2022 лето Господово

Избор од фб на Православие.мк

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 13, 2021

Јован Дебарски Архиепископ Охридски (30 август/12 септември)

Овој свет и богоносен отец наш Јован Дебранин, Архиепископ Охридски и прв ктитор на Бигорската Обител, засветлил како светлозарна ѕвезда на богопрославениот светителски небосклон на Црквата Христова, во првата половина на ΧΙ век. За неговото родословие,…
Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово

Свети свештеномаченик Харалампиј

Фев 23, 2020 Житија 4031
ih3387
Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 3416
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 3248
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…