логоFacebookTwitterYouTubeeMail

38.machenici1

09/06/2021

38.machenici1

Патишта уморни нема
ноѕе отежнати да свлечкаат,
од очи уморот се зема,
кога Ти ме повика.

Душа тело не прашува
надземно станува тоа,
вечност да го поткрепи
крила да добие мора,
кога Ти ме повика.

Еве пак кон Тебе приоѓам,
веќе што добивам –
нема да нагаѓам,
само тоа треба да го умножам –
кога со други ќе го споделам.

Од едно – десет,
од пет – пет илјади,
и така во недоглед
се умножува благодат која Ти ја подари.

По Тебе тргнавме Вишни –
дојде да послужиш
не да Ти служат,
на секого од нас даде книшки
подарена љубов да запишат.

Сега пак при Твоја врата итам
од извор на слуга Твој да се напијам,
душа да закрепнам
очи духовни да измијам.

Под Твојот омофор да приведам
пријатели мили од далечина
тек тогаш да се одморам,
да ја подарам мојата наемнина.

Низ време така да битисувам
со небо да се покривам,
од крај до крај да итам,
со Твојот здив да се хранам.

Ноѕе да преклонувам
пред Светиот надумна, несфатена,
самотија да измивам,
во стадо Твое да се најдам.

Од поезијата на сестринството на Манастирот Свети Јован Претеча Слепче


38.machenici1

моштите на светиот Јован Руски

 

Извор:

https://www.manastirslepche.mk/novost/pak-i-pak-kon-sveti-jovan-ruski/

 

 

Друго:

3ти мај  2021 лето Господово

ПП

 

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Јуни 30, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

СКОК ПРЕКУ ЈАЖЕТО НА НЕСОГЛАСУВАЊЕТО

Затоа, секогаш кога можеш прескокни го јажето на несогласувањето и фати се за оној дел од приказната кој ветува радост, насмевки и љубов. Горчината плисни ја со бран од морето, измиј го отровот на искажаните зборови и погледни кон залезот на сонцето. Тоа ќе…

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна…

Свети свештеномаченик Харалампиј

Фев 23, 2020 Житија 2748
ih3387
Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1928
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…