логоFacebookTwitterYouTubeeMail


Рим, 23 мај (МИА) - Гробот на Свети Кирил бил и останува отворено послание и потсетник за сите дека светото дело пред Бога и народите останува како вечно запалено кандило кое најдалеку свети и осветлува без оглед на временската и просторната дистанца. Ова синоќа го истакна архиепископот Охридски и македонски г.г. Стефан во Министерството за култура на Италија промовирајќи ја книгата „Четириесет поклоненија пред гробот на Св. Кирил филозоф во Рим“, со што почна чествувањето на манифестацијата „Македонија во чест на Свети Кирил“.

Во изданието чии автори се Вера Стојчевска - Антиќ, Славе Николовски - Катин и епископот хераклејски Климент хронолошки се содржани информации за сите доаѓања на државни и црковни делегации на манифестацијата во чест на Свети Кирил почнувајќи од првото во 1969 година кога биле одбележани 1.100 години од неговото упокојување.

Покрај промоцијата, беше отворена и изложбата „Народни носии и накит од Република Македонија“, организирана од Музејот на Македонија која во Министерството за култура на Италија ќе биде отворена до 30 мај. Настапи и женскиот камерен хор „Св. Злата Мегленска“. Присутните ги поздравија министерот за култура Арификмет Џемаили и амбасадорот на Македонија во Рим Љупчо Тозија.Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 2875
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2684
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…