логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 209584.b.jpg

29 јули 2015 лето Господово

Неодамна „Местото на Крштението на Исус Христос“, на брегот на реката Јордан во Јорданија,209584.b.jpg каде што се наоѓа поклоничкиот комплекс на Руската Духовна Мисија „Страноприимни дом“, беше ставено под заштита на УНЕСКО. Комитетот за Светското наследство во текот на својата 39 седница, којашто од 28 јуни до 8 јули 2015 год., се одржа во Бон (Германија), ги разгледа сите 36 пријави на објекти за влез во списокот на Светско наследство на УНЕСКО. Меѓу оние кои се најдоа во листата на објекти беше и Витавара – местото на Крштението на Исус Христос во Јорданија.

Витавара, која се наоѓа на источниот брег на реката Јордан, на девет километри северно од Мртвото море, се состои од две главни археолошки зони: зоната Тел ел – Харар, позната како место од каде што на небото беше вознесен пророкот Илија, и зоната каде што се наоѓа храмот на Св. Јован Крстител, во близина на Јордан. Според христијанската традиција, во Витавара Господ Исус Христос го примил Крштението од раката на Св. Јован Претеча. Витавара, која е опкружена со дива природа, носи траги од римската и византиската цивилизација: цркви, параклиси, манастири, пештери кои служеле како живеалиште на отшелниците, како и крштелни купели. Сето ова сведочи за големото црковно-историско значење на објектот. Витавара е позната како место за христијанско поклонение.

Извор: Православие.ру

Преземено од: Бигорски манастирВидео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Ноември 10, 2020

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна Морача. Завршил Богословија во Белград, а на Богословскиот факултет на СПЦ, во Белград, дипломирал во 1962 година. Покрај теолошките науки, студирал и класична…
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1264
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1473
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 1342
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…