логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail


Одговори на Вашите прашања  

Одговара: отец Горан Тасески


Прашање од Симо : Каков е ставот на православната црква во врска со т.н. ТОРИНСКО ПЛАТНО со кое наводно бил замотан Синот Божји откако бил симнат од Крстот , и со кое научниците го добиле ”вистинското лице“ на Синот Божји , ИСУС ХРИСТОС.


Одговор:
 Колку ми е мене познато светата православна црква нема некој официјален став од прицини  што  црквата си има своја историја и се она сто е по Божја волја стои во неа поткрепено и со материјални докази . Торинското платно колку ми е познато од научниците е потврдено дека е од тој период  кога Христос пострада за наше спасение, а дека е со сигурност тоа платно во кое бил замотан Спасителот нас тоа не е потврдено официјално . Светата Црква знае за Неракотворниот Христов образ кој откако паднал во рацете на оние кои не беа достојни  за да го поседуваат по Божја промисла пропаднал во морето на пат за да биде ограбен од Константинопол/ види зитија за 29 август на веб страната моспат.ру/.
Господ да ви дарува секое добро .

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 3410
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 3241
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…

Чудото на иконата „Брзопослушничка’’

„Пред братската трпеза на ѕидот од памти век е напишана иконата на Пресвета Богородица. Веродостојност отците принесуваа и претходно и ние сега така се однесуваме, согласно нивните мислења, за изобразување на таа икона во времето на Свети Неофит, основач на тој манастир. Според историско мерење на времето од  Свети Неофит дури до нас протече веќе не помалку од 840 години, затоа што Свети Неофит живеел во XI век.

Повеќе...