логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail


Одговори на Вашите прашања  

Одговара: отец Горан Тасески

 

Прашање од Нина: Пред повеќе години, поради специфични услови, се венчавме во Велигденскиот пост и тоа во блажена состојба.Тогаш, се испадна така, несвесно, ненамерно...Тоа ми е исповедано, сега знам дека е грешка, но ме мачи мисла дали има начин тоа да се исправи, дали е важечки пред Бога таков брак, можеби е глупаво, но дали треба да се обнови чинот на венчавање,како би бил вазечки и со Божји благослов?
Воцрковена сум и се трудам да живеам христијански, но понекогаш во врска со ова ми се јавува сомнеж.
Ве молам за одговор.

Одговор:

 

Преку светата тајна исповед се разрешуваат гревовите  по милоста Божја, ако тоа сте го исповедале токаш тоа е простено,  не се обременувајте со тоа, но  повеќе внимавајте во понатамошниот тек од животот да се трудите да не грешите. Вашиот брак е законски и благословен од Бога преку светата тајна венчание која сте ја извршиле. Поздрав , Господ со вас..  Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 3413
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 3241
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…

Чудото на иконата „Брзопослушничка’’

„Пред братската трпеза на ѕидот од памти век е напишана иконата на Пресвета Богородица. Веродостојност отците принесуваа и претходно и ние сега така се однесуваме, согласно нивните мислења, за изобразување на таа икона во времето на Свети Неофит, основач на тој манастир. Според историско мерење на времето од  Свети Неофит дури до нас протече веќе не помалку од 840 години, затоа што Свети Неофит живеел во XI век.

Повеќе...