логоFacebookTwitterYouTubeeMail

large

 

Колку е жално да гледаме дека на Господови празници непријателот го зема од христијаните својот данок, многу голем данок, и колку поголем е празникот, толку повисок данок плаќаат христијаните на непријателот, зашто, што гледаме за време на празниците? Полна суета, разузданост на плотта (телото), пијанство, разврат, тепачки, кражби, забава. Боже мој! Какво угодување на плотта! Какво усрдно служење на ѓаволот!

Христијани ли се тие луѓе – би си помислил човек – искупени со чесната крв на Синот Божји? Во христијански времиња ли живееш или во незнабожечки? Тоа ли се причесниците со животворните Тајни? Тоа ли се луѓето, кои одат во Божјиот храм и се молат заедно со тебе на Господа? Ако се тие, за што оделе во храмот? Очигледно, само поради навика, а не по желба на, благодарното на Христа Спасителот, срце. Очигледно не се молеле на Бога, не си ги приближиле срцата кон Него, туку се приближиле до Него само со својата уста – ако барем со устата се имаат приближено – и не влегле во силата на празникот, воопшто не ја разбираат суштината и целта на христијанските празници, не учествуваат во нив така, како што децата учествуваат во семејниот празник на своите родители.

Лоши се децата на онаа што љуби, добра, света мајка – Црквата! Мајката е света, чедата се грешни. Мајката е духовна, чедата се плотски. Мајката е небесна, чедата се земни. Мајката сака да им дари на своите чеда вечни, духовни блага, наместо распадливи и временски, а чедата ги отфрлуваат и си избираат земни, гревовни, преодни задоволства.

Впрочем, меѓу пијаните и оние луѓе што се оддале на различни пороци за време на празниците, среќаваме повеќе такви, кои не биле во храмот (и воопшто не го познаваат празникот, затоа што никогаш не размислувале за него). За таквите постои само еден празник – празникот на плотта (телото).

Ах! До кога ние, свештениците, нема да се спротивставуваме на сите недела за време на Господовите празници? Кој Божји свештеник ќе ја има ревноста на Илија или на Финеес, или на Исаија, или на Еремија (за да се спротивстави со силата на Светиот Дух против сите тие недела за време на Господовите празници во новиот Израил), за да ги употреби сите свои сили, целиот свој живот за слава Божја – за искоренување на таа разузданост меѓу христијаните? Господи! Кога ќе ги осветуваме Твоите празници, како што и’ приличи на светиња? Кога ќе ја утешиме нашата света Мајка – Црквата, со потчинување на нејзините устави? Кога ќе се напоиме со нејзиниот дух? До кога, откако го започнуваме со дух, ќе го завршуваме со плот (спореди Гал. 3:3) празнувањето на големите, спасителни настани на православната вера? До кога непријателот ќе им се потсмева на Христовите членови, какви што се христијаните? До кога луѓето од други вери и исповеданија ќе не’ покажуваат со прст и ќе велат: „Гледајте, ете како живеат христијаните, кои се нарекуваат православни! Каква им е срдечната вера! Какво е нивното знаење за нивната вера! Какви се нивните свештеници! Колку лошо го учат народот на вера, колку малку им ги објаснуваат празниците, нивната смисла и цел на востановување! Колку малку го учат да живее според верата!’’

Боже мој! Каков прекор кон нашата православна вера и кон нас, пастирите! Или всушност, можеби со основа зборуваат така за нас, пастирите? И ние имаме голема вина за тоа што христијаните не ги празнуваат празниците како што треба, не изобличуваме, не забрануваме, не ги поттикнуваме со големо долготрпение и поука (спореди 2 Тим. 4:2) да ги минуваат празниците и воопшто да живеат христијански. Малку зборуваме за безделието, за пијанството, развратот, во Божјата Црква не го проповедаме на висок глас и жарко Божјото слово против тие пороци, кои страшно ги завладеале христијаните. Не секогаш ги одлачуваме, за изградување на останатите, од светата Чаша оние лица што се познати по своето пијанство и прељубодејствие и со тоа им дозволуваме на тие заразни и гнасни пороци да се засилуваат се’ повеќе и повеќе. Даваме слаби епитимии на исповед на лица, кои заслужуваат строга црковна казна. Не го следиме како што треба исполнувањето на ептитимиите што им ги налагаме!

Праведни Боже! И пастирите и паствата се без одговор пред Тебе. Сите се отклонија од патот, сите станаа негодни; нема кој од нас да прави добро, нема ниту еден (Рим. 3:12). Што ќе стане на крај при постоечкиот беспоредок во нашиот живот? Беззаконието се разлева по змајата, царството на непријателот се раширува, Твоето царство се собира. Малкумина се Твоите избрани, во чии срца почиваш, многумина се робовите на ѓаволот, во чии срца началниот човекоубиец седи како крадец. Што ќе направиш со нас, Господи? Крвта на Твојот завет вика од земјата, но Твојот евангелски глас не проникнува во срцата на христијаните. Твоите заповеди се занемарувани, црковните устави биваат газени – што ќе направиш со нас, Господи?

Господи! Прати ревносни работници на Твоето лозје, кои не го бараат своето (спореди 1 Кор. 13:5), туку го бараат она што е на Твојот Христос. Дарувај им пророчка ревност, апостолска сила и мудрост дење и ноќе неуморно да ги обработуваат нивите на човечките срца.

 

Извор: МОЯТ ЖИВОТ В ХРИСТА, Том 1, част 1 (335)

 

Извор: https://maranata0.wordpress.com/2017/12/23/%d0%b7%d0%b0-%d0%b1%d0%b5%d0%b7%d1%80%d0%b5%d0%b4%d0%bd%d0%b8%d0%be%d1%82-%d0%b6%d0%b8%d0%b2%d0%be%d1%82-%d0%bd%d0%b0-%d0%b2%d0%b5%d1%80%d0%bd%d0%b8%d1%86%d0%b8%d1%82%d0%b5-%d0%b8-%d0%ba%d0%bb%d0%b8/

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Ноември 10, 2020

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна Морача. Завршил Богословија во Белград, а на Богословскиот факултет на СПЦ, во Белград, дипломирал во 1962 година. Покрај теолошките науки, студирал и класична…
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1263
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1469
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 1339
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Светилникот на нашето време (11.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: Светилникот на нашето време (11.01.2021)

Се сеќавам, кога понекогаш ќе ми беше многу тешко и кога ќе отидев кај него на исповед, ќе ме сослушаше и без да ми даде никаков совет, само ќе одмавнеше...

Митрополит Струмички Наум: КОПНЕЖ – ДУХОВНО ДА СЕ ПРОГЛЕДА (10.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: КОПНЕЖ – ДУХОВНО ДА СЕ ПРОГЛЕДА (10.01.2021)

Слепиот верува дека Господ Исус може да го исцели и затоа никој, и покрај забраните, не може да го спречи неговиот молитвен повик кон Него. Тоа е вистинска пројава на...

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2021)

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2021)

Смирената наша молитва од Света Гора е да се подвизуваме сите против нашето самољубие, со цел да дојди во нашите срца, во нашите семејства, во татковината ни и во светот...

РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО – Архимандрит Георгиј Капсанис

РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО – Архимандрит Георгиј Капсанис

Оваа тајна се извршува во Црквата, зашто ние кои живееме во Црквата стануваме учесници во Божјата предвечност, во вечниот живот, во вистинскиот живот на Пресвета Троица. Се разбира, сѐ уште...

Митрополит Струмички Наум: Секој се самооправдува; има ли некој – да се покае? (03.01.2021 16:57)

Митрополит Струмички Наум: Секој се самооправдува; има ли некој – да се покае? (03.01.2021 16:57)

 Вакво нешто се случува и со нас, посебно кога на некој прекор од нашиот духовен отец, наместо да ја препознаеме нашата слабост, да побараме прошка и да се поправиме, ние...

Митрополит Струмички Наум: СЕКОЈ САКА ДА Е НЕКОЈ, НИКОЈ НЕ САКА ДА РАСТЕ (02.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: СЕКОЈ САКА ДА Е НЕКОЈ, НИКОЈ НЕ САКА ДА РАСТЕ (02.01.2021)

Не се моја тема толку промените во општеството, колку што се промените во Црквата. И не толку промените во Црквата, колку што е промената барем на еден човек во Црквата.Мислам...

БEСEДА за главнoтo прoрoштвo на прoрoкoт Исаија

БEСEДА за главнoтo прoрoштвo на прoрoкoт Исаија

Тoгаш Исаија прoрeкoл дeка нeпријатeлoт нeма да гo зазeмe Eрусалим. Глeдајќи дeка царoт нe му вeрува, тoј му рeкoл да бара знак, чудo, или oд нeбoтo или oд зeмјата. Нo...

Митрополит Струмички Наум: Како договорени (27.12.2020)

Митрополит Струмички Наум: Како договорени (27.12.2020)

Така и во нашиот случај, луѓе – странци меѓусебно, со различни гревовни навики и индоктринирани од различни колективни несвесни гревовни шеми, ги гледаме дека восогласено дејствуваат како под команда, кога...

Митрополит Струмички Наум: За лепрозниот Самарјанин (20.12.2020)

Митрополит Струмички Наум: За лепрозниот Самарјанин (20.12.2020)

Исто така, и повеќето христијани, на почетокот од духовниот живот, со помош на првата благодат, ја очистуваат енергијата на својот ум, но не успеваат да продолжат по патот на духовниот...

« »