логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 
Tome.sv.Orest.jpg

 Скопје, 26-ти декември  2014 год.- храм на св.вмч. Димитриј

Tome.sv.Orest.jpg

Tome.sv.Orest.jpg

Tome.sv.Orest.jpg

Tome.sv.Orest.jpg

Tome.sv.Orest.jpg

  •     На 26ти  декември   2014  година, во дваесет и осмата  недела по Педесетница ,  кога Светата Црква молитвено го прославува споменот на Светите маченици Евстратиј, Авксентиј, Евгениј, Мардариј и Орест  , во овој храм на св.вмч. Димитриј, во Скопје, каде фреските и понатаму сведочат за присуството на дарот на Светиот Дух,  свештеникот Томе Атанасовски  отслужи Божествена Литургија.  На крајот од Литургијата се отслужи мал петочен водосвет.

Tome.sv.Orest.jpg

Tome.sv.Orest.jpg

Tome.sv.Orest.jpg

  •  Да сe прави милoстина oд oна штo на чoвeкoт му e пoтрeбнo, тoа e вистинска  милoстина. Да нe сe грeши тoгаш кoга чoвeкoт e најизлoжeн на грeшeњe, тoа има гoлeма  врeднoст прeд Бoга. Кoга св. Лукија ја видeла свoјата бoлна мајка на чудeн начин исцeлeна, таа  ѝ прeдлoжила свoјoт имoт да гo упoтрeби за милoстина на бeднитe. Тoгаш мајка ѝ ѝ  oдгoвoрила дeка таа нe сака да сe дeли oд имoтoт дo свoјата смрт, нo дeка сe сoгласува  нeјзиниoт имoт пo смртта да гo упoтрeби за цeл какава штo сака Лукија. “Првин пoкри ги  мoитe oчи сo зeмја, рeкла мајката, па тoгаш штo сакаш тoа прави сo имoтoт”. Лукија рeкла:  “Нe e мнoгу угoдeн на Бoга oнoј кoј Нeму му гo дава oна кoe штo нe мoжe да гo пoнeсe сo сeбe  (вo грoбoт) ниту Кoe му e пoтрeбнo, нo акo сакаш да направиш бoгoугoднo дeлo, дај Му гo oна  oд кoe и самата имаш пoтрeба. Пo смртта, тeбe ништo нe ти трeба и тoгаш Му гo пoнудуваш  oна штo самата сo сeбe нe мoжeш да гo пoнeсeш. Туку дoдeка си жива и здрава дај му на  Христа тoа штo гo имаш; и сè штo мислиш мeнe да ми дадeш, пoчни да Му гo даваш нeму”.

Tome.sv.Orest.jpg

 Tome.sv.Orest.jpg

Tome.sv.Orest.jpg

Tome.sv.Orest.jpg

 


Tome.sv.Orest.jpg
 

 Tome.sv.Orest.jpg Tome.sv.Orest.jpg

   Преминпортал (к.т.)

 

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

Жарко Ѓоргиевски: Недела на свети Јован Лествичник

Жарко Ѓоргиевски: Недела на свети Јован Лествичник

Потикнат од голема љубов кон Бога и Христовата наука, уште на 17 годишна возраст Јован го прифатил благиот јарем Христов и се упатил по тесниот пат, по кој одат праведниците...

ЗА ПОКАЈАНИЕТО - АРХИМАНДРИТ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС

ЗА ПОКАЈАНИЕТО - АРХИМАНДРИТ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС

И колку повеќе некој ја чувствува грешноста си, толку и се кае подобро и повеќе. И затоа го гледаме овој голем знак – тајна може да каже некој – во...

Митрополит Струмички Наум: Недела на свети Јован Лествичник (10.04.2021)

Митрополит Струмички Наум: Недела на свети Јован Лествичник (10.04.2021)

Срцето на овој степен сè уште е заробено од страстите, така што демонот релативно лесно, преку помислите и сетилата, однатре, го наведува човекот на грев. Колку што човекот слободно му...

На свети Григориј Палама - Старец Георгиј Капсанис II дел

На свети Григориј Палама - Старец Георгиј Капсанис II дел

Црквата го прославува споменот на еден нов светител, светиот Николај Планас, еден прост отец, неписмен но свет, оженет свештеник од некогашна Атина. Свети Николај – по потекло од Наксос –...

О.Николај Киранџиќ: НЕДЕЛА НА СВЕТИ ЈОВАН ЛЕСТВИЧНИК

О.Николај Киранџиќ: НЕДЕЛА НА СВЕТИ ЈОВАН ЛЕСТВИЧНИК

 Болестите, пак, честопати се плод на нашата гревовеност, безаконие и неуреден живот, но честопати тие се и Божја казна за нашите гревови. Затоа, ако сакаме да се ослободиме од болеста,...

Митрополит Струмички Наум:  ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦЕ, спаси нѐ!

Митрополит Струмички Наум: ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦЕ, спаси нѐ!

Севкупниот Домострој на нашето спасение е дело на нашиот Бог – Света Троица, од Отецот, низ Синот, во Светиот Дух. Овој Домострој е Христоцентричен (исто како и нашиот живот во...

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Тајната на Крстот

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Тајната на Крстот

Во животот неизбежно ќе страдаме и ќе носиме крст, сакале или не, и ќе бидеме распнати, сакале или не, и ќе умреме на него, сакале или не, но на крстот...

Митрополит Струмички Наум: КРСТОПОКЛОНА НЕДЕЛА (03.04.2021)

Митрополит Струмички Наум: КРСТОПОКЛОНА НЕДЕЛА (03.04.2021)

 Во секое наше лично страдање Го препознаваме првенствено Христос и го надградуваме нашиот личносен однос со Него. Самото страдање е реално, но тоа останува во втор план, затоа што преку...

За втората недела на постите - (на свети Григориј Палама) - Старец Георгиј Капсанис

За втората недела на постите - (на свети Григориј Палама) - Старец Георгиј Капсанис

Но светиот Григориј имајќи го опитот на аскетите на Света Гора и на сите свети Отци на Црквата ни, се спротистави на оваа прелест, на рационализмот на западниот Варлаам, со...

« »