логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail


Markov.freska.jpg

 Христос, радоста на сите, вистина, светлина, живот и воскресение на светот, во Својата љубов се откри на оние на земјата и Сам постана образец на нашето воскресение, дарувајќи им на сите божествено проштение. 
Утрена, Лазарева сабота

sv.jovan.zlatoust.jpg 

 Поуки од светите отци: Помирувањето со непријателот го смилостивува Бога, го прави благонаклонет спрема нас и лесно не избавува од гревот...
Свети Јован Златоуст

Молитва:
 Боже, Отче наш, читајќи ги зборовите на љубениот Син Твој и Господ наш Исуса, „по плодовите нивни ќе ги познаете“, се молиме: прими го нашиот скромен труд на христијански живот и христијанска љубов и покажи ни го патот на Твојата љубов во сите наши дела, мали и големи. Амин.

 Читање од Светото Писмо:
 Исаија 48, 17-22; 49, 1-4
 Битие 27, 1-41
 Соломонови Изреки 19, 16-25
 
  Созерцание: Вака вели Господ, твојот Искупител, Светецот Израилев: Јас сум Господ, Бог твој, Кој те учи на добро, Кој те води по оној пат, по кој треба да одиш.
Исаија 48, 17

Подготви: А.Л. 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 3381
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 3202
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…