логоFacebookTwitterYouTubeeMail

TViTer298

Ние не сме она што го чувствуваме


Душата ги контролира чувствата, а не чувствата – душата.

Да го правиш сето она што го чувствуваш, не е секогаш безбедно.

Не може да се оставаш да бидеш жртва на секое твое чувство, велејќи, едноставно дека „така се чувствувам“.

Она што го чувствуваш, треба секогаш да се филтрира од твојот разумен дел.

Замисли, да се препуштавме на нашите чувства како гневот, зависта, паниката…

Нашиот живот би се претворил во пекол на земјата.

Ние не сме она што го чувствуваме.

Ние сме она, што со нокти и заби, секојдневно, се бориме да станеме.Елевтериос Елевтеријадис, православен психолог

Превод од грчки јазик: Свештеник Јани Мулев

 

https://crkvaveles.wordpress.com/2022/06/29/%d0%bd%d0%b8%d0%b5-%d0%bd%d0%b5-%d1%81%d0%bc%d0%b5-%d0%be%d0%bd%d0%b0-%d1%88%d1%82%d0%be-%d0%b3%d0%be-%d1%87%d1%83%d0%b2%d1%81%d1%82%d0%b2%d1%83%d0%b2%d0%b0%d0%bc%d0%b5/?fbclid=IwAR2WQl5rFpgY4D9rWcdobPCvVaOreZsclzv9YwV8nmiXYLCh2z8DGAtlWiI

 

 

 

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 3110
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2948
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…