логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

Кожувчанка

 TViTer295

ИСПОВЕДТА Е ТЕМЕЛ НА ДУХОВНИОТ ЖИВОТ!


Големиот Старец Паисиј од Њамц вели: „Исповедта на мислите кај духовникот е темел на духовниот живот и надеж за спасение, на сите“ (Романски старечник).
Отци, браќа и љубени верници.
Една од големите духовни должности, како за монасите така и за мирјаните е исповедта на гревовите. Затоа во продолжение сакам да зборувам во врска со таа Света Тајна. Пред сѐ, треба да се потсетиме дека пред Господ сите сме грешни, едни повеќе, други помалку. Тоа ни го покажува Божјото Писмо, кое вели: „Сите многу грешиме“. „Ако кажеме дека немаме грев, се лажеме себеси и вистината не е во нас. Ако ги исповедаме своите гревови, Тој е верен и праведен за да ни ги прости гревовите и да нѐ исчисти од секоја неправда“ (1 Јов. 1, 8-9).
 
Свети Симеон Солунски ни покажува дека сите луѓе се должни да ги исповедаат своите гревови: архиереите, свештениците, монасите, мирјаните (За тајната на покајанието).
Еве што подразбира Светата Исповед:
а) Исповедта треба да се извршува пред духовникот;
б) Исповедта треба да биде потполна, односно да ги опфати сите гревови кои се направени, од детството, или од последната исповед, и да не се крие ништо од направеното;
в) Исповедта треба да се направи доброволно, според сведоштвото на Светиот Дух: „И своеволно ќе се исповедам пред Него“;
г) Исповедта нека биде со понизност, бидејќи „срцето кое е смирено и се кае, Бог не го отфрла“;
д) При исповедта не треба да ја насочуваме вината кон никого, дури ни кон паднатите ангели, ни кон луѓето, ни кон кое било друго Божјо создание, велејќи дека заради нив направивме грев, туку само себеси да се осудуваме и да кажеме дека ние сме причината за своите гревови, и никој друг. За тоа отец Јован Златоуст вели: „Сакаш ли да осудуваш, осуди се самиот себеси“. Св. Јован Лествичник, кажувајќи дека треба самите да се осудуваме за време на исповедта на гревовите, вели: „Кажи и не се срами: моја е вината, отец; моја е раната; заради мојата мрзливост дојде до тоа, не заради туѓа. Никој не е крив за тоа, ни човек, ни дух, ниту телото, ниту некој друг, туку мојата мрза“;
ѓ) Исповедта нека биде праведна, односно да ја кажеш вистината, како сѐ си направил, но името на личноста со која си згрешил да не ја кажеш. Искрено кажи сѐ, знаејќи дека Бог ја љуби вистината, според сведоштвото на Светото Писмо, кое вели: „Постои срам кој предизвикува грев и постои срам кој донесува слава и благодат“. Тој срам што го поднесуваш на исповедта ќе те спаси од срамот кој сите ќе нѐ стигне во страшниот ден на Божјиот суд, како што кажува св. Јован Лествичник: „Бидејќи не може без срам да се спасиме од срамот“;
е) Исповедта нека биде одлучна, односно пред духовникот да ја донесеме големата одлука повеќе да не грешиме, имајќи ја како помош Божјата благодат, и да посакаме илјада пати да умреме, отколку и понатаму да грешиме по сопствена волја. Затоа Божјите Учители на Црквата кажуваат: „кој нема да ја донесе таа одлука, со едната нога е кај духовникот, а со другата кај гревот; се исповедаат со устата, а со срцето смислуваат како повторно да направат грев, стануваат налик на песот, кој се враќа на својата блуеница, како и на свињата, која откако ќе се избања и исчисти, повторно се прпелка во калта“. Таквиот само по навика се исповеда, бидејќи доаѓа Рождество Христово или Воскресение, или е во опасност од смртта.

TViTer294
 
Во Старечникот читаме дека некој голем испосник видел како душите слегуваат во пеколот како што снегулките паѓаат кога е зима, затоа што не се исповедале вистински, со одлучност повеќе да не грешат. Затоа св. Василиј Велики вели: „Нема корист од исповедта, ниту се исповеда оној кој на исповедта кажува само дека згрешил, а и понатаму греши и не го мрази гревот. Бидејќи не се исповеда оној кој кажува: ’Згрешив’, и потоа живее во гревот, туку оној кој прави како што кажува псалмот: ’го спознав гревот и го намразив“. Бидејќи, каква е ползата од лекарскиот преглед, кога човекот го прави она што му штети на неговиот живот? Така, не е од никаква полза простувањето кое го дава духовникот на оној кој и понатаму прави неправда. Целото твое покајание се содржи во тоа да одлучиш да го промениш својот живот.


Старец Клеопа

 

За Преминпортал:

Блажески Дејан

Јуни 2022 лето Господово

 

 

 

 

 

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Јуни 10, 2023
TVIT602

Проскомидија

·Што е Проскомидија? Еретиците немаат Проскомидија. Проскомидијата е уводниот дел на Литургијата, нејзин пролог. Таа е нашиот допир со Небесното Царство и Небесното жителство.
Септември 13, 2021

Јован Дебарски Архиепископ Охридски (30 август/12 септември)

Овој свет и богоносен отец наш Јован Дебранин, Архиепископ Охридски и прв ктитор на Бигорската Обител, засветлил како светлозарна ѕвезда на богопрославениот светителски небосклон на Црквата Христова, во првата половина на ΧΙ век. За неговото родословие,…

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Сеп 03, 2021 Беседи 3901
Default Image
Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во…

Свети свештеномаченик Харалампиј

Фев 23, 2020 Житија 4770
ih3387
Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 4539
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 3957
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Најново од духовност

Православен календар

 

30/09/2023 - сабота

Св. мч-чки Вера, Надеж и Љубови мајка им Софија

Правила и одредби на Православната Црква за постот
Православен календар за овој месец - МПЦ

Кожувчанка

Молитви кон Пресвета Богородица за секој ден во седмицата

 Радувај се, Ти Која од ангелот ја прими радоста на добрата вест дека Бог Слово ќе прими тело од Тебе! Радувај се оти го носеше Создателот во Твојата утроба! Радувај се Ти Која го роди Бога во тело, Спасителот на светот! Повеќе...

Тропар

Тропар на св.Христови мч-чки Вера Надеж и Љубов и нивната мајка Софија 17 септември / 30 септември 2023

Тропар на св.Христови мч-чки Вера Надеж и Љубов и нивната мајка Софија 17 септември / 30 септември 2023

Блажени сте вие о маченици Христови, Вера, Надеж, и Љубов,ќерќи на Софија која е напоена од Мудроста,ве приведе не само...

Тропар на воздвижение на Чесниот Крст 14 септември / 27 септември 2023

Тропар на воздвижение на Чесниот Крст 14 септември / 27 септември 2023

Спаси ги, Господи, луѓето Твоии благослови го Твоето наследство,победа на Православниот благоверен народ нашнад непријателите давајќи му,и со Крстот Твој...

Тропар на Рождество на Пресвета Богородица 8 септември / 21 септември 2023

Тропар на Рождество на Пресвета Богородица 8 септември / 21 септември 2023

Раѓањето твое, Богородице Дево,радост ѝ јави на целата вселена,зашто од тебе засветли Сонцето на правдата

Духовната убавина на Богородица се пројавува и во моментот на Распнувањето на Нејзиниот Син

Тебе, Богородице поборнице – војвотко, ние слугите Твои, откако се избавивме од зло, Ти пееме победни и благодарствени песни. Ти имаш сила непобедна, од секакви опасности ослободи не за да Ти пееме : Радуј се, Невесто Неневесна! Повеќе...

Болестите според светоотечкото учење

Значи, не се надевај на лекарска вештина без благодат и не ја отфрлај своеволно, туку моли Го Бога да ја спознаеш причината за казната, а потоа моли за избавување од немоќта, трпејќи сечење, горење, горчливи лекови и сите лекарски казни Повеќе...

Свети Лука Симтерополски: Архиепископ и хирург

Едноставно е да се претпостави дека професорот – епископ, соединувајќи го во своите раце крстот и скалпелот, ги порази современиците токму со тоа необично соединување на двете разновидни сфери на активност.  Повеќе...

Духовни поуки: „Помоли се за мене“

Со Бога зборувај многу, а со луѓето малку; ако во Божјиот закон се подучуваш - ќе успееш и во едното и во другото. Повеќе...

Живот без стрес

Ако разбереме што се крие зад стресот, ако ја видиме лагата, која што се крие зад него, на крајот ќе увидиме дека не постои причина за да бидеме во стрес.. Повеќе...

Митрополит Струмички Наум - Да пораснеме барем до Стариот Завет

И не само што немаат туку се и очигледна пречка за влез во Царството Небесно, и пречка да се сфати и пренесе неговата идеја и порака. Повеќе...

Епископ Тихон Шевкунов: „НЕСВЕТИ, А СВЕТИ“

Несвети, а свети. Луѓе, кои навидум живееле во нашето секојдневие, се соочувале со проблемите со кои ние се судираме, боледувале од болести од кои ние боледуваме, често осудувани од околината, а сепак, не биле секојдневни. Луѓе, кои не се на иконите, но го предавале животот од иконите во сите нивни дела, зборови, мисли. Луѓе, за кои тишината прозборила дека се свети.  Повеќе...

ГОЛЕМАТА ТАЈНА НА ДИВЕЕВО - Кој ќе доживее, ќе види

Како дополнување на оваа тајна, еве што слушнав од устата на 84-годишната игуманија на манастирот Дивеево, Марија. Бев кај неа во почетокот на 1903 година веднаш по канонизирањето на преподобниот Серафим и заминувањето на царското семејство од Дивеево. Повеќе...

Арх. Калиник Мавролеон: Монологот БОЖЈИ

 

Те гледав кога се разбуди угрово. Чекав да ми кажеш два-три збора, да се заблагодариш за се што ти се случува, да побараш мое мислење за се што треба да правиш денес. Повеќе...

За Моето име

Поуки на грузискиот Старец Гаврил Ургебадзе за последните времиња

 

„Ѓаволот има 666 мрежи. Во времето на антихристот луѓето ќе очекуваат спасение од космосот. Тоа ќе биде и најголемата замка на ѓаволот: човештвот ќе бара помош од вонземјаните, не знаејќи дека тоа се, всушност. – демони.“ Повеќе...

Взбранной Воеводе победительная