логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 3.angeli.so.truba

   
Доаѓаат тешки времиња, затоа што нема вера помеѓу луѓето, полека се губи. Поради сиромаштија - за храна и облека - луѓето ќе ги продаваат своите души.
Светот ќе постане зло, ќе исчезне милоста и љубовта кај луѓето.
Иако ќе веруваат, нема да можат да ги најдат пастирите, ниту патот кон спасението. Ќе царуват парите и ќе биде многу тешко да се живее - ќе се изживуват со луѓето. Никој нема да се грижи за душите на луѓето. Сè ќе биде само натпревар на стекнување материјални добра. Сите ќе бидат рамнодушни кон нивното спасение и вера. Нема да има страв од Бога. Чувството на должност и одговорност ќе стане неразбирливо. Сè ќе се врти околу парите.
Секој ќе тргува помеѓу себе. Злото ќе се прошири со неверојатна сила низ целиот свет. Ќе ги преживуваме последните денови. Ние, неможеме ни да замислиме колку ќе биде тешко. Не можеме ни да замислиме што ќе се случува со нас и со нашите деца.
Нашите деца ќе бидат целосно неподготвени за овие тешки времиња. За да се соочат со таквата состојба, ќе биде за нив многу тешко, бидејќи родителите денес не ги учат децата да имат страв од Бога и срам пред луѓето. Поради ова, тие ќе станат плен на многу зла.

Старец Иларион+

10ти февруари 2020 лето Господово


Извор од фб профил на 

Православна Македонија

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1110
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 1048
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…