логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

 

 dime.krstopoklona16.jpgДојдете да работиме во таинствениот виноград, одгледувајќи ги во него плодовите на покајанието, да не се трудиме за јадење и пиење, но да стекнеме добродетели со молитва и пост. А Господарот на виноградот, кому сме му угодиле со својот труд, ќе даде плата со која ги искупува душите наши од долгот гревовен, зашто само Он е богат во милоста.
Утрена, четврта недела од постот

 Поуки на светите отци: Покајанието е измирување со Господа по пат на вршење на добри дела спротивно на претходните гревови.
 Свети Јован Лествичник

 Молитва:
 Помогни ни, Боже, прилежно и верно да ги бараме даровите најдобри, кои се даваат само тогаш кога се предаваме и Ти се посветуваме Тебе, на Црквата Твоја и на службата Твоја. Амин.

 Читање од Светото Писмо:
 Исаија 25, 1-9
 Битие 9, 8-17
 Соломонови Изреки 12, 8-22

  Созерцание: Господи, Ти си Бог мој, ќе Те возвеличам, ќе го восфалам името Твое, зашто си извршил чудеса.
Исаија 25, 1

Подготви:А.Л. 

Посети:{moshits}Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 3199
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 3040
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…