логоFacebookTwitterYouTubeeMail


Кон Новогодишниот концерт на Македонската филхармонија, одржан во салонот на МОБ, под диригентство на Борјан Цанев и солист Ана Дурловски - сопран


Овој пат Новогодишниот концерт со атмосферата што ја создаде го потврди брендот за престиж на присутните и успеа да ги задоволи вкусовите на публиката која ја имаше во преголем број, па на човека му требаше среќа за да добие бројче во гардеробата.
Програмски концертот беше конципиран умешно и со многу осет: од една страна весела и кокетна музичка содржина во првиот дел, а од друга страна веќе "класичниот" Штраус во вториот дел. Токму и затоа очигледна беше интенцијата: концертмајстор во првиот дел беше младата Ана Контраденко и Краповски јуниор, како водач на виолончела, а во вториот дел беа почитуваните Румен Димитриев, како концертмајстор и Краповски сениор, како водач на виолончелата.

Првиот дел беше конципиран со дела од Офенбах, Шостакович, Лехар, Андерсон, Калмер и Хачатуријан како делови од оперети, свити и балети. Тоа се дела кои по својата содржина се весели, музички "забавни", мелодични и музикални, со танцови ритми. И токму во ваков стил македонските симфоничари ги изведоа: мошне професионално, а бараната содржинска веселост и кокетност беше достигната со леснотија на звукот кај распеаните гудачи, динамички нијанси од големи пијанисима до ведри и оптимистични распони на звукот, со дозволени кокетности, места каде музичарите пееја, поголеми акценти, посебно симпатични кај дувачите кои во еден момент испуштија и конфети, одлично изведени ритмички делници на контрабасистите кои заедно со удирачите за цело време го одржуваа бараното ниво на концертот. Вториот дел продолжи во ист манир, каде публиката со задоволство ги впиваше звуците на Штраусовата музика.

Воодушевувањето кај публиката го надополни сопранистката Ана Дурловски. Со изведбата на три арии од оперетите "Веселата вдовица", "Кралица на чардашот" и "Јудита", таа уште еднаш ја покажа својата музичка зрелост, интерпретативни способности, беспрекорни и со леснотија изведени високи регистри, артистичност во изведбата и одличен контакт со публиката.

И покрај самата содржина на композициите, концертот немаше да биде вака обликуван без диригентот на оваа вечер Борјан Цанев. Тој со својот одличен вкус и измерена софистицираност, во целосната изведба на програмската концепција даде и еден свој личен белег: мерка, шарм и професионалност.

Во оваа убава ноќ единствен момент кој не враќаше во секојдневието беше истакнатото спонзорство на почетокот на сцената. Можеби ова треба да стои само на концертното ливче.

Мирјана Павловска-ШулајковскаПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Октомври 23, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на дијалог. Тематските определби на песните почиваат врз различните емоционални, општествени, политички и интерперсонални набои на авторите; човечкото дистанцирање и поезијата…
Септември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Познат научник тврди дека Бог постои

Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле дебатите околу оваа тематика меѓу научниците токму затоа што Каку се смета за еден од најважните научници на 21 век. Тој е еден од креаторите на револуционерната Теорија…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни односи. Религиозниот човек размислува во рамките на првата категорија, а црковниот човек размислува и дејствува во откровението на втората...

Митрополит Струмички Наум: Свињарски идентитет (27.11.2021)

Митрополит Струмички Наум: Свињарски идентитет (27.11.2021)

Зошто не Го примаме Богочовекот Христос? Поради задоволувањето на нашите страсти, кои ни станале поважни од Него. Примерот со луѓето од земјата Гадаринска ни покажува дека ним им беа многу...

 БEСEДА  за тoа какo ангeлитe вoјуваат за правeдницитe

БEСEДА за тoа какo ангeлитe вoјуваат за правeдницитe

Ангeл Гoспoдoв ќe вoјува за oниe кoи сe бoјат oд Бoга. Тoа сe пoкажалo јаснo мнoгупати, штo e запишанo, и бeзбрoј пати штo нe e запишанo. Архангeлoт Михаил гo oдбранил...

Митрополит Струмички Наум:   Жената Хананејка (16.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Жената Хананејка (16.10.2021)

 Послушанието не е лесен подвиг и не е без искушенија. Затоа, до добивањето на дарот на умно-срдечната молитва тоа е аскетски подвиг, подвиг на кој се принудуваме. Духовниот отец може...

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Та Христос не воскресна само во Ерусалим, та Христос не воскресна само во храмовите. Христос воскресна за сите, за секој и секаде. Христос воскреснува во срцето на секој еден од...

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Значи, наместо судење и осудување и самооправдување, Христос ни го покажува патот на самоукорување и самоосудување, патот напуштен од речиси сите денес; патот на смирението.Прашање е дали воопшто и можеме...

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Денешното апостолско четиво (Гал. 6, 3) ме потсети на малиот број „христијани“, кои поради својата внатрешна душевна расцепеност и меѓусебната поврзаност по таа основа, се однесуваат како отцепени, не само...

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Да не се лажеме себеси... Оној што ја има љубовта како дар на благодатта на Светиот Дух не може истовремено и да мрази. Нема тука место за обичните човечки чувства,...

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Љубовта ќе олади кај тие што ја добиваат како дар Божји во Црквата, а не ја негуваат и не ја развиваат. Љубовта ќе олади кај христијаните, кај православните. Божествена љубов...

« »