логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Емоционална и спиритуална интерпретација

 

Преку композициите ги доживеавме неговата желба и целта да оствари нов свет на музичкото изразување, што го надополнува и со истражувањето на својот вокал и движењата на телото

На последниот концерт на Македонската филхармонија првпат сезонава беше изведен симфониски џез-концерт со композиции од Теодосиј Спасов, музички инструменталист и композитор од Бугарија, воедно и заштитно и водечко име на актуелната бугарска музичка култура.
Концертот ќе биде забележан по тоа што Спасов ни подари длабока емоционална и спиритуална интерпретација на својата музика за кавал и оркестар. Тој ни ја откри неограничената моќ на богатиот звуковен ранг на кавалот и бескрајната можност за импровизација.
Низ сите изведени композиции на концертот доминираше балканскиот народен мелос во комбинација со повеќе музички жанрови: џез, класична музика и фјужн. Топлата и искрена мелодиска линија ја прикри скромната оркестрација на композициите. Концептот на репертоарот беше одличен, со наизменично менување на музичката содржина, инспирирана од различните животни искуства на Спасов.

Воведната композиција која наговестуваше дека нема сигурен крај, всушност, беше најава за непосредното излегување на сцена на харизматичниот Спасов. Преку сите композиции ги доживеавме неговата желба и целта да оствари нов свет на музичко изразување. Тоа го надополнува и со истражувањето на својот вокал и движењата на телото.

Наизменичната промена на мелодиско-ритмичкиот тек и содржината на експресивните бавни и енергичните брзи текови на балканската приказна, креативните меѓусебни фразирања помеѓу солистот и оркестарот и унисоните движења, беа заемно раскажани од страна на солистот и оркестарот.

Оркестарот на Македонската филхармонија заедно со Спасов и диригентот Свилен Симеонов остварија одлична и продуктивна соработка. Соло-делниците на кавалот беа претставени со широк развој на мелодиската линија, инвентивна динамика, перфектна техника.

Со својот оригинален стил, Спасов едноставно го трансформира конвенционалното доживување на кавалот како народен инструмент. Својата творечка енергија Спасов целосно и' ја посвети на публиката.

На овој концерт беше подеднакво задоволството да се следи создавањето на музичката приказна на кавалот во изведба на Спасов и за стручната музичка јавност и за пошироката публика.

Јулиана Жабева ПолизоваПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Јануари 27, 2022

Конгресот на САД ќе носи резолуција за славење на македонскиот јазик и наследство

Во Конгресот на САД е покрената резолуција за прогласување на септември 2022 за „Месец на македонското американско наследство“ и за славење на македонскиот јазик, историја и култура на македонските Американци и нивниот „неверојатен придонес“ за Соединетите…
Декември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и психолошки силна приказна каде се претопуваат елементи на гротеска, хумор и егзистенцијалистичко преиспитување. Во наративот, како што во поговорот пишува Александар…

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

Окт 23, 2021 Литература 839
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на…

Познат научник тврди дека Бог постои

Сеп 28, 2021 Наука и Религија 4504
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле…

Цитати од Ван Гог што ќе ве инспирираат

Сеп 24, 2021 Ставови 572
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Рибарите знаат дека морето е опасно и бурата е страшна, но во овие опасности тие никогаш…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Велика сабота (22.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: Велика сабота (22.04.2022)

Не можам, смрт, а да не те дочекам со добредојде. Кога и да е тоа. Кога и да ти дозволат. Зашто откако Богочовекот Христос дојде, сѐ од Него е добредојде....

 Митрополит Струмички Наум: Велик петок (21.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: Велик петок (21.04.2022)

Да внимаваме, некои од Божјите дарови, обично, на самиот почеток не ги препознаваме веднаш како дар – во сите негови димензии, зашто ни се даваат прво како крст. Крстот, пак,...

 Митрополит Струмички Наум:  Велик четврток (20.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: Велик четврток (20.04.2022)

Што да напише човек за светата Евхаристија (Литургија), а истовремено да не ја открие и содржината на својот живот? Нема разлика помеѓу Евхаристијата и нашиот живот, или ако има –...

Митрополит Струмички Наум: За миењето на нозете – вовед во Страсната седмица (17.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: За миењето на нозете – вовед во Страсната седмица (17.04.2022)

Изразувањето на слободната волја, во градење на односот со Бог, е суштински поврзана со лојалноста, верноста. Преку слободно насочената волја кон исполнување на заповедите Божји и градење на личносна заедница...

Прот. Александар Шмеман: Цветници- НЕДЕЛНИ БЕСЕДИ (10)

Прот. Александар Шмеман: Цветници- НЕДЕЛНИ БЕСЕДИ (10)

Во што е смислата на овој настан, кого толку светло, толку радосно, толку победоносно го празнува Црквата во Лазаревата сабота? Како да се спојат тагата, солзите на Христа, и таа...

Митрополит Струмички Наум: Лазарова сабота (15.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: Лазарова сабота (15.04.2022)

Одговорот на сите овие можни недоумици е дека, всушност, се случува нов квалитет на личносни односи меѓу нив, и тоа не толку поради Христовата љубов кон нив – Неговата љубов...

„Лазаре, излези надвор“

„Лазаре, излези надвор“

Тие Негови зборови, пред сè, значат дека нема смрт за оние кои веруваат во Христа, зашто Христос подоцна на Марта ѝ вели: „Јас сум воскресението и животот; кој верува во...

 Митрополит Струмички Наум: Благовест (06.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: Благовест (06.04.2022)

Сакам да ве потсетам на уште нешто: човекот е создаден бог со самото тоа што на Бог може да му каже „не“. Но, едно е на Бог да Му кажеш...

Жарко Ѓоргиевски:Недела на свети Јован Лествичник (03.04.2022)

Жарко Ѓоргиевски:Недела на свети Јован Лествичник (03.04.2022)

Бог не ги тера со сила луѓето да го земат крстот, но ги повикува доброволно да Го следат Него. Не е лесно да се земе крстот на страдањето, но Он...

« »