логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 


Големо интересирање за новото ЦД на Трпчески и во Сингапур

Угледниот критичар на британското радио Класик ФМ, Сајмон Бејтс, го прогласи новиот албум на Симон Трпчески за издание на неделата. „Слики“ е насловот на четвртото ЦД на Трпчески на кое македонскиот пијанист изведува композиции од францускиот автор Клод Дебиси, издадено за реномираната куќа „ЕМИ Класикс“. Според Бејтс, Трпчески денес се вбројува во редот на најреномираните млади музичари на светската музичка сцена.

Големо интересирање за новото ЦД на Трпчески и во Сингапур

Весникот „Сандеј тајмс“, пак, пишува дека „младиот Македонец веќе се докажа како исклучителен интерпретатор на делата на Рахманинов и Шопен, а со извонредниот албум „Дебиси“ тој го проширува неговиот опсег уште повеќе, прикажувајќи мајсторија на боја, техничка виртуозност и музичка имагинација на изненадувачка зрелост“. Весникот продолжува со пофални зборови за Трпчески, меѓудругото и за самиот програмски избор. „Програмата е со големи барања, со два сета од делата „Слики“ во центарот, бравурата „Веселиот остров“..., две „Арабески“ и секогаш популарната „Детско катче“... Во целосен контраст, тој нуди заносно, чисто објаснување на „Месечина“, а во „Слики“, тој го покажува неговиот полн технички и музички арсенал во застрашувачките арабески заокружувајќи го рециталот со пијано изведба на „Веселиот остров“ која го одзема здивот. Трпчески бара да биде слушнат“, завршува критиката.

Пофални критики за најновиот албум на Симон Трпчески пишуваа и весниците во Сингапур, каде што неодамна нашиот пијанист настапи како солист со тамошниот Симфониски оркестар под диригентство на Лан Шуи. (Т.И.)

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Декември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и психолошки силна приказна каде се претопуваат елементи на гротеска, хумор и егзистенцијалистичко преиспитување. Во наративот, како што во поговорот пишува Александар…
Октомври 23, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на дијалог. Тематските определби на песните почиваат врз различните емоционални, општествени, политички и интерперсонални набои на авторите; човечкото дистанцирање и поезијата…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Обрезание во срцето, по Дух (13.01.2022 17:42)

Митрополит Струмички Наум: Обрезание во срцето, по Дух (13.01.2022 17:42)

Ако внимателно ја погледнеме оваа молитва, во неа ќе ги препознаеме историските периоди на Стариот и Новиот Завет, како и бесконечниот период на Царството Небесно, кој веќе е и уште...

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2022)

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2022)

Смирената наша молитва од Света Гора е да се подвизуваме сите против нашето самољубие, со цел да дојди во нашите срца, во нашите семејства, во татковината ни и во светот...

БEСEДА  за Рут

БEСEДА за Рут

И Бoг нарeдил сo Свoјата прoмисла, Рута да излeзe на нивата на бoгатиoт Вoз за да сoбира класјe. А Вoз ја видeл Рута и ја пoбарал за сoпруга кај Нoeмина....

Митрополит Струмички Наум: Различни блаженства (18.12.2021)

Митрополит Струмички Наум: Различни блаженства (18.12.2021)

Гледаме дека Господ се поистоветува (дури и најмногу) со секој еден страдалник. Затоа, секогаш кога со своето богатство ќе му помогнеме на еден од овие најмали Христови браќа што страдаат,...

Митрополит Струмички Наум: За мачеништвото (10.12.2021)

Митрополит Струмички Наум: За мачеништвото (10.12.2021)

Активирањето на благодатта со чинот на самото Свето Крштение редовно се случувало во првата Црква: кога луѓето се крштевале возрасни и кога пред тоа Крштение имало тригодишна подготовка. За време...

БEСEДА  за цeлта на раздeлувањe на дарoвитe, службата и звањeтo

БEСEДА за цeлта на раздeлувањe на дарoвитe, службата и звањeтo

Затoа Свeтиoт Дух ги раздeлил дарoвитe и направил eдни апoстoли, други прoрoци, трeти благoвeсници, пастири и учитeли, та свeтиитe, oднoснo христијанитe, да сe усoвршат. Какo штo сe пoдeлeни чeста и...

Жарко Ѓоргиевски: ЕВАНГЕЛИЕ ЗА ЗЕМНИТЕ ГРИЖИ

Жарко Ѓоргиевски: ЕВАНГЕЛИЕ ЗА ЗЕМНИТЕ ГРИЖИ

  Господ Исус Христос донел со Себе и претставил пред луѓето безбројни и незамисливи богатства небесни и ги поканил сите да земаат без мерка, јавно и слободно, но само под...

Митрополит Струмички Наум: Кој се допре до Мене? (04.12.2021)

Митрополит Струмички Наум: Кој се допре до Мене? (04.12.2021)

  На првиот степен од духовниот раст вистинско допирање до Христос е очистувањето на срцето од страстите преку исполнувањето на Неговите заповеди, во рамките на целосрдечното послушание. На вториот степен...

« »