логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 


 
Од завчеравечер во галеријата "Даутпашин амам" можат да се видат вкупно 52 досега неизложени дела, (слики, мозаици и зграфито) на бардот на македонската модерна уметност Лазар Личеноски, донација на семејството на Личеноски

Вкупно 52 досега неизложени дела, (слики, мозаици и зграфито) на бардот на македонската модерна уметност Лазар Личеноски, од завчеравечер можат да се видат во галеријата Даутпашин амам". Во овие дела кои претставуваат несебична донација на семејството на Личеноски на Националната галерија на Македонија и воопшто на државата, уште еднаш може да се препознае бескрајната љубов на уметникот кон македонските пејзажи и мотивите со селски, градски и домашен амбиент. Ова беше доволна причина галеријата да биде преполна, а задоволството на љубителите на уметноста можеше да се слушне на секој чекор. Значењето на изложбата, според министерката за клултура Елизабета Канческа-Милевска, е уште поголемо со оглед дека се отвора во година кога Македонија слави две децении независност, а се чествува и јубилејот 110 години од раѓањето на Лазар Личеноски.

Имаме неповторлива можност да видиме дел од историјата на македонскиот ликовен идентитет, олицетворена во делата на врвниот уметник, големиот промотор на македонската ендемичност во европското и во светското семејство на уметноста. Овие вредни 11 мозаици изработени од 1940 до 1963 година, заедно со претходната донација на повеќе од 100 дела, ќе бидат сместени во трезорите на Националната галерија која се вбројува во редот на институциите кои поседуваат непроценливи дела од еден врвен уметник како што е Личеноски. Гледајќи ги вечерва повторно делата на големиот експресионист, на уметникот преку чии дела ќе ја запознаете Македонија и без да сте ја посетиле, ќе ги препознаете корените на современата македонска уметност. Преку нив уметникот е повторно меѓу нас...., истакна на отварањето министерката Канческа-Милевска.

Според директорката на Националната галерија, Маја Крстевска, љубовта кон родната Македонија секогаш била инспиративна и стимулативна за овој голем уметник, кој творел во разни техники.
- Донација на семејството Личеноски со импозантен број од вкупно над стотина дела со издржан квалитет е реткост во национални рамки и пошироко. Ексклузивна е можноста на едно место да се видат толку многу дела на еден од најзначајните македонски автори, истакна Крстевска, која и самата е еден од директните потомци на Личеноски.

Во рамките на изложбата која ќе биде отворена до 5 октомври, можат да се видат 36 слики, 11 мозаици и 4 зграфито.

 

http://vecer.com.mk/?ItemID=061B4EEFE67CD74DA3FA98C54B269E53

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Февруари 20, 2021
„МАКЕДОНИСИМО“ ЈА ДОЛОВУВА СУШТИНАТА НА МУЗИКАТА – АЛБУМОТ НА ТРПЧЕСКИ СО ОДЛИЧНИ РЕЦЕНЗИИ ВО САД

„МАКЕДОНИСИМО“ ЈА ДОЛОВУВА СУШТИНАТА НА МУЗИКАТА – АЛБУМОТ НА ТРПЧЕСКИ СО ОДЛИЧНИ РЕЦЕНЗИИ ВО САД

„Народната музика во неговата родна Македонија е преполна со ритмичка виталност и модална убавина. За Трпчески и многу други Македонци, таа е дел од секојдневниот живот и така е уште од детството. За ‘Македонисимо’, тој групирал песни и танци во шест…
Февруари 09, 2021
3.angeli.so.truba

Прашањето на идентитетот во фокусот на канадските и македонските уметници

Во Чифте амам, во Национална галерија, од 10 до 26 февруари ќе се одржи изложбата FLUX IDENTITY, на која динамичен дијалог на тема идентитет и неговата разновидност водат уметници од Канада и од Македонија. Автор на проектот и куратор е Светлана Младенов од…

ЈЕЛЕНА ЈОВАНОВА ПЕРИЌ – РАНЛИВОСТА Е ХРАБРОСТ

Јан 06, 2021 Ставови 345
ЈЕЛЕНА ЈОВАНОВА ПЕРИЌ – РАНЛИВОСТА Е ХРАБРОСТ
Горда сум на секој проект и позади секој еден стојам непоколебливо. Нормално, некои од…

Кога некој ќе се потруди да те изгуби- ти потруди се да не те најде повеќе

Јан 05, 2021 Ставови 392
3.angeli.so.truba
Исто така секој момент можете да научите и некое друго сценарио и да сфатите, дека…

ПИЈАНМАНОВ: Уметноста е една од последните сили кои можат да го спасат човештвото

Дек 30, 2020 Интервју 379
3.angeli.so.truba
Прогласувањето национални паркови и зелени заштитни зони во југоисточна Македонија е исто…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Блудниот син (28.02.2021)

Митрополит Струмички Наум: Блудниот син (28.02.2021)

Далечна земја е „место“ на неисполнувањето на Божјата волја, пројавено како непослушание кон духовниот отец и предвремено духовно самораководење, поради што Божјата благодат постепено се оддалечува од нас.Непослушноста носи со...

† БЕСЕДА ОД МИТР. ТИМОТЕЈ ПО ПОВОД ПРАЗНИКОТ НА СВ. СВЕШТ-МЧ. ХАРАЛАМПИЈ

† БЕСЕДА ОД МИТР. ТИМОТЕЈ ПО ПОВОД ПРАЗНИКОТ НА СВ. СВЕШТ-МЧ. ХАРАЛАМПИЈ

Ние луѓето живееме помеѓу спротивставеноста на денот и ноќта, помеѓу светлината и темнината. Многу поголеми од тоа се спротивностите помеѓу доброто и злото, помеѓу љубовта и омразата, гревот и добродетелта....

Јован Пачемски: Недела на митарот и фарисејот (21.02.2021)

Јован Пачемски: Недела на митарот и фарисејот (21.02.2021)

Во самиот почеток од прочитаната свангелска приказна, нашиот Спасител Господ Исус ХРИСТОС ни покажува на кого ја наменил оваа парабола. Таа е упатена кон сите оние кои во себе се...

Митрополит Струмички Наум: Почетната благодат на митарот (20.02.2021 16:58)

Митрополит Струмички Наум: Почетната благодат на митарот (20.02.2021 16:58)

Главната карактеристика, која го оформува профилот на луѓе каков што е фарисејот, е користењето на знаењето што останува по доволното чистење на енергијата на умот за судење и осудување на...

Свети Теофан Затворник: Беседа на Сретение Господово

Свети Теофан Затворник: Беседа на Сретение Господово

Каква умилна слика ни претставува Сретението Господово! Старецот Симеон во раце Го држи Младенецот, спроти него – праведниот Јосиф и Пресветата Дева Богородица; во близина – пророчицата Ана, постничка и...

Митрополит Струмички Наум: Закхеј (13.02.2021)

Митрополит Струмички Наум: Закхеј (13.02.2021)

   Колкумина се навистина подготвени да се откажат од своето славољубие, од својата лажна слава; и колкумина се подготвени да изгледаат бедно или да служат за потсмев заради Господ Христос, и...

Митрополит Струмички Наум: Гноми, т.е. мислење (03.02.2021)

Митрополит Струмички Наум: Гноми, т.е. мислење (03.02.2021)

Гноми постои и е поврзана со создадената ипостас, односно со човечката личност. Со овој термин се означува слободната падната волја на создадената ипостас – која, колебајќи се помеѓу доброто и...

Митрополит Струмички Наум: Дејствување сега и овде (30.01.2021 17:13)

Митрополит Струмички Наум: Дејствување сега и овде (30.01.2021 17:13)

Сѐ нешто чекаме да се случи, па да преземеме некакви конкретни чекори кон подобрување на нашиот духовен живот. На пример, подобри услови за молитва.Или, чекаме работите во нашиот живот да...

о. Сашко Николовски: Недела по Богојавление

о. Сашко Николовски: Недела по Богојавление

За денот и часот на второто Христово доаѓање нe се знае, така ни вели Светото писмо, но со сигурност знаеме дека тоа ќе биде кога повторно во светот ќе царува...

« »