логоFacebookTwitterYouTubeeMail


Гостивар, 16 јули 2011 (МИА) - На пригодна свеченост на која присуствуваше и министеркта за култура Елизабета Канческа-Милевска, во центарот на Галичник беше откриена скулптура на македонскиот преродбеник Ѓорѓија Пулевски.


Зброувајќи за значењето на Пулевски во македонската историја, министерката Канческа-Милевска рече дека тој го трасирал патот во созадавањето на македонскиот литературен јазик.
 

- Со подигањето на ова спомен-обележје покажуваме свест за нашата традиција и грижа за нејзино зачувување, осветлување и афирмирање. Со овој чин ние духовно се збогатуваме и се напојуваме со вредности од неговиот непресушен извор на народно творештво, лексикографски изданија и вредностите на првата граматика на македонски јазик, рече Канческа-Милевска.


Автор на споменикот е академскиот скулптор Сретко Јовановски. Нејзиното поставување и изработка ги финансираа бизнисменот Минчо Јорданов и Министерството за култура.


Во рамки на Галичкото културно лето, во просториите на Месната заедница Галичник беше отворена и изложба со оригинални дела на сликарот Лазар Личеноски, на кои има мотиви од неговиот роден Галичник.

Изложбата е по повод 110 години од раѓањето на основоположникот на современата македонска ликовна уметност. Ја овозможи НУ Национална галерија на Македонија, која е сопственик на најголемата збирка дела на Личеноски. згм/хс/ 15:27

  

„Творештвото на авторот на првата македонска граматика го изразува стремежот на македонскиот народ за неговата самобитност“, изјави министерката Канческа-Милевска по повод откривањето на скулптурата на Ѓорѓија Пулески во центарот на Галичник

Киро Кипроски-Utrinski vesnik

 

ГалиЧник – „Галичко културно лето“ беше збогатено со две значајни манифестации од ликовното творештво. Во центарот на Галичник 2,5-метарската скулптура на Ѓорѓија Пулески, дело на академскиот вајар Сретко Јовановски, ја открија министерката за култура Елизабета Канческа- Милевска и донаторот Минчо Јорданов.

Во присуство на голем број Галичани, посетители и туристи од државава и од странство, министерката Канческа-Милевска истакна дека во богатиот летопис на долгата историја на македонскиот народ, на неговата културна и национална опстојба Пулески беше и останува една од највисоките и најпрепознатливи духовни коти. Несомнено дека творештвото на авторот на првата македонска граматика и на првите македонски речници по своите содржини, по своите пораки и изразни особености ги поврзува времињата покажувајќи го континуитетот на стремежите на македонскиот народ во неговата национална и културна самобитност. „Во времето на евидентното отсуство на државна рамка за развој на науките, како што потенцира министерката, Пулески се обидел да трасира пат за создавање на македонски литературен јазик , историографија, етнографија, револуционерна поезија, собирање на народни умотворби и учебникарство. Неговиот животен опус е значаен поради неговото константно учество во речиси сите балкански антиосманлиски движења и војни. Но, и поради неговиот пишан опус на македонски јазик, што е од посебно значење за македонската историја и култура. Со подигањето на ова спомен-обележје на Ѓорѓија Пулески покажуваме свест за нашата традиција и грижа за нејзино зачувување, отсветлување и афирмирање“.

Донаторот Јорданов изјави дека Пулески е личност што му е потребна на македонскиот народ, како во тоа време, така и денеска, тие се нашите херои кои го влечат македонското самобитие. Пулески еден од тие херои, кој работел и дејствувал така како што чувствувал. Сите ние треба да направиме нешто за на нашата македонска држава, според можностите, бидејќи продолжува тој процес врз големиот камен на државноста што го поставил Ѓорѓија Пулески.

Свечена беседа за делото на Пулески одржа проф. д-р Ристовска-Јосифовска.

Втората манифестација беше посветена на основоположникот на македонското сликарство Лазар Личеноски низ делата на архитектот Коста Граоркоски. Граоркоски од Месната заедница „Галичник“, по повод 110- годишнината од раѓањето на Лазар Личеноски во Галичник, отвори изложба со негови мотиви од Галичник. „Пред нас е само дел од пребогатото творештво на Личеноски“, истакна Граоркоски. Но, затоа Галичани многу интимно ги чувствуваат и ги поврзуваат со еден поминат свет, преку неговиот невиден колорит навраќајќи се во минатото што денес го немаме.Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Февруари 20, 2021
„МАКЕДОНИСИМО“ ЈА ДОЛОВУВА СУШТИНАТА НА МУЗИКАТА – АЛБУМОТ НА ТРПЧЕСКИ СО ОДЛИЧНИ РЕЦЕНЗИИ ВО САД

„МАКЕДОНИСИМО“ ЈА ДОЛОВУВА СУШТИНАТА НА МУЗИКАТА – АЛБУМОТ НА ТРПЧЕСКИ СО ОДЛИЧНИ РЕЦЕНЗИИ ВО САД

„Народната музика во неговата родна Македонија е преполна со ритмичка виталност и модална убавина. За Трпчески и многу други Македонци, таа е дел од секојдневниот живот и така е уште од детството. За ‘Македонисимо’, тој групирал песни и танци во шест…
Февруари 09, 2021
3.angeli.so.truba

Прашањето на идентитетот во фокусот на канадските и македонските уметници

Во Чифте амам, во Национална галерија, од 10 до 26 февруари ќе се одржи изложбата FLUX IDENTITY, на која динамичен дијалог на тема идентитет и неговата разновидност водат уметници од Канада и од Македонија. Автор на проектот и куратор е Светлана Младенов од…

ЈЕЛЕНА ЈОВАНОВА ПЕРИЌ – РАНЛИВОСТА Е ХРАБРОСТ

Јан 06, 2021 Ставови 307
ЈЕЛЕНА ЈОВАНОВА ПЕРИЌ – РАНЛИВОСТА Е ХРАБРОСТ
Горда сум на секој проект и позади секој еден стојам непоколебливо. Нормално, некои од…

Кога некој ќе се потруди да те изгуби- ти потруди се да не те најде повеќе

Јан 05, 2021 Ставови 371
3.angeli.so.truba
Исто така секој момент можете да научите и некое друго сценарио и да сфатите, дека…

ПИЈАНМАНОВ: Уметноста е една од последните сили кои можат да го спасат човештвото

Дек 30, 2020 Интервју 256
3.angeli.so.truba
Прогласувањето национални паркови и зелени заштитни зони во југоисточна Македонија е исто…

Беседи

Јован Пачемски: Недела на митарот и фарисејот (21.02.2021)

Јован Пачемски: Недела на митарот и фарисејот (21.02.2021)

Во самиот почеток од прочитаната свангелска приказна, нашиот Спасител Господ Исус ХРИСТОС ни покажува на кого ја наменил оваа парабола. Таа е упатена кон сите оние кои во себе се...

Митрополит Струмички Наум: Почетната благодат на митарот (20.02.2021 16:58)

Митрополит Струмички Наум: Почетната благодат на митарот (20.02.2021 16:58)

Главната карактеристика, која го оформува профилот на луѓе каков што е фарисејот, е користењето на знаењето што останува по доволното чистење на енергијата на умот за судење и осудување на...

Свети Теофан Затворник: Беседа на Сретение Господово

Свети Теофан Затворник: Беседа на Сретение Господово

Каква умилна слика ни претставува Сретението Господово! Старецот Симеон во раце Го држи Младенецот, спроти него – праведниот Јосиф и Пресветата Дева Богородица; во близина – пророчицата Ана, постничка и...

Митрополит Струмички Наум: Закхеј (13.02.2021)

Митрополит Струмички Наум: Закхеј (13.02.2021)

   Колкумина се навистина подготвени да се откажат од своето славољубие, од својата лажна слава; и колкумина се подготвени да изгледаат бедно или да служат за потсмев заради Господ Христос, и...

Митрополит Струмички Наум: Гноми, т.е. мислење (03.02.2021)

Митрополит Струмички Наум: Гноми, т.е. мислење (03.02.2021)

Гноми постои и е поврзана со создадената ипостас, односно со човечката личност. Со овој термин се означува слободната падната волја на создадената ипостас – која, колебајќи се помеѓу доброто и...

Митрополит Струмички Наум: Дејствување сега и овде (30.01.2021 17:13)

Митрополит Струмички Наум: Дејствување сега и овде (30.01.2021 17:13)

Сѐ нешто чекаме да се случи, па да преземеме некакви конкретни чекори кон подобрување на нашиот духовен живот. На пример, подобри услови за молитва.Или, чекаме работите во нашиот живот да...

о. Сашко Николовски: Недела по Богојавление

о. Сашко Николовски: Недела по Богојавление

За денот и часот на второто Христово доаѓање нe се знае, така ни вели Светото писмо, но со сигурност знаеме дека тоа ќе биде кога повторно во светот ќе царува...

Митрополит Струмички Наум: Светилникот на нашето време (11.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: Светилникот на нашето време (11.01.2021)

Се сеќавам, кога понекогаш ќе ми беше многу тешко и кога ќе отидев кај него на исповед, ќе ме сослушаше и без да ми даде никаков совет, само ќе одмавнеше...

Митрополит Струмички Наум: КОПНЕЖ – ДУХОВНО ДА СЕ ПРОГЛЕДА (10.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: КОПНЕЖ – ДУХОВНО ДА СЕ ПРОГЛЕДА (10.01.2021)

Слепиот верува дека Господ Исус може да го исцели и затоа никој, и покрај забраните, не може да го спречи неговиот молитвен повик кон Него. Тоа е вистинска пројава на...

« »