логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Кон изложбата на ИРВИН поставена во Културниот центар „Мала станица“

ЗЛАТКО ТЕОДОСИЕВСКИ

По гостувањето на веќе легендарната Марина Абрамовиќ во не така далечната 1997 година во Музејот на град Скопје, групата ИРВИН е второ култно име од светската авангардна уметничка сцена што доаѓа во Македонија во овие транзициски години. Сосема случајно и Марина Абрамовиќ и ИРВИН припаѓаат и на уметноста на некогашните Ју-републики (Србија и Словенија). Тие сепак се вистински топ-ѕвезди на светското уметничко небо, уметници чиј што сугестивен концепт / творештво апсолутно ја обележи уметноста на крајот на минатиот и почетокот на овој век, творци чии што дела се наоѓаат во буквално сите најзначајни музеи во светот.

Повозрасните можеби ќе се сетат дека кон средината на осумдесеттите години на минатиот век групата ИРВИН почна да делува во рамките на уметничко-филозофското движење наречено Нова словенечка уметност (Neue Slovenische Kunst). Двата основни творечки принципи на групата, формулирани во 1984 година, беа (се) ретропринципот (како рамка за анализирање на историските искуства) и емфатичкиот еклектицизам (перманентна пермутација на гледањето). Од тогаш, па до денес, групата создаде специфичен ИРВИН-концепт, насочен главно кон инкорпорирање / (пре)испитување / ре-креација на уметноста и уметничките процеси на Балканот, фасцинацијата со минатото и традицијата и корелациите со сегашноста, со филозофско-естетските аспекти на уметноста, со Малевич ... истражување на концептуалниот ликовен јазик ... при што конечниот резултат по правило е брилијантен еклектичен ликовен колаж! 

 

Оттука Македонија - нејзината уметничка традиција - недвојбено припаѓа во нивниот уметнички видокруг, а со проектот Was ist kunst Macedonia на извесен начин се заокружува овој сегмент на нивниот концепт. Овој проект користи 12 (специфични) македонски икони (од Заводот-музеј Прилеп), врамени во специјално изработени WIK рамки, во постановка со извонреден „сјај“ и спој / континуитет помеѓу класичното и современото, традицијата и „новото“. Овој проект добива дополнителни значења и длабоки димензии во контекстот на делото Тело на уметноста (посмртниот ковчег на Малевич), оформувајќи реинтерпретација на историската ситуација - одарот на овој легендарен руски уметник во Домот на художниците во 1935. Признавајќи и самите дека ова им е едно од најдобрите дела, ИРВИН-овци понатаму ќе го вклучуваат во нивните идни презентации, што е особена чест за Македонија.

Покрај стожерниот проект Was ist kunst Macedonia (во синтеза со Тело на уметноста) претставувањето на ИРВИН во Скопје опфаќа уште три нивни битни дела - НСК Гарда (извонредно сугестивна серија фотографии на зародиш на создавањето на Балканска војска во НСК државата), Источната уметничка мапа и Процесија - од кои што последниве две повторно имаат директна врска со Македонија. Поточно, Источната уметничка мапа претставува коригирана историја на источноевропската уметност, во која што се вклучени и македонски уметници (Шијак, Станковски, Вангели, Зеро и Јанешлиева), додека делото Процесија го вклучува владиката Методиј Златанов во „религиозна“ процесија со „иконата“ Малевич помеѓу две војни во рацете. Согледано во целина, претставувањето на ИРВИН во Скопје не е само можност за нашата публика „во живо“ да види антологиски дела од оваа култна група, за кратко да бидеме и ние во центарот на светското уметничко внимание, туку едновремено претставува и достоен исказ на почит на групата кон Македонија, нејзината уметност, традиција и совремие. За жал, како по обичај, ние тоа не знаеме да го искористиме!Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Февруари 20, 2021
„МАКЕДОНИСИМО“ ЈА ДОЛОВУВА СУШТИНАТА НА МУЗИКАТА – АЛБУМОТ НА ТРПЧЕСКИ СО ОДЛИЧНИ РЕЦЕНЗИИ ВО САД

„МАКЕДОНИСИМО“ ЈА ДОЛОВУВА СУШТИНАТА НА МУЗИКАТА – АЛБУМОТ НА ТРПЧЕСКИ СО ОДЛИЧНИ РЕЦЕНЗИИ ВО САД

„Народната музика во неговата родна Македонија е преполна со ритмичка виталност и модална убавина. За Трпчески и многу други Македонци, таа е дел од секојдневниот живот и така е уште од детството. За ‘Македонисимо’, тој групирал песни и танци во шест…
Февруари 09, 2021
3.angeli.so.truba

Прашањето на идентитетот во фокусот на канадските и македонските уметници

Во Чифте амам, во Национална галерија, од 10 до 26 февруари ќе се одржи изложбата FLUX IDENTITY, на која динамичен дијалог на тема идентитет и неговата разновидност водат уметници од Канада и од Македонија. Автор на проектот и куратор е Светлана Младенов од…

ЈЕЛЕНА ЈОВАНОВА ПЕРИЌ – РАНЛИВОСТА Е ХРАБРОСТ

Јан 06, 2021 Ставови 327
ЈЕЛЕНА ЈОВАНОВА ПЕРИЌ – РАНЛИВОСТА Е ХРАБРОСТ
Горда сум на секој проект и позади секој еден стојам непоколебливо. Нормално, некои од…

Кога некој ќе се потруди да те изгуби- ти потруди се да не те најде повеќе

Јан 05, 2021 Ставови 375
3.angeli.so.truba
Исто така секој момент можете да научите и некое друго сценарио и да сфатите, дека…

ПИЈАНМАНОВ: Уметноста е една од последните сили кои можат да го спасат човештвото

Дек 30, 2020 Интервју 364
3.angeli.so.truba
Прогласувањето национални паркови и зелени заштитни зони во југоисточна Македонија е исто…

Беседи

Јован Пачемски: Недела на митарот и фарисејот (21.02.2021)

Јован Пачемски: Недела на митарот и фарисејот (21.02.2021)

Во самиот почеток од прочитаната свангелска приказна, нашиот Спасител Господ Исус ХРИСТОС ни покажува на кого ја наменил оваа парабола. Таа е упатена кон сите оние кои во себе се...

Митрополит Струмички Наум: Почетната благодат на митарот (20.02.2021 16:58)

Митрополит Струмички Наум: Почетната благодат на митарот (20.02.2021 16:58)

Главната карактеристика, која го оформува профилот на луѓе каков што е фарисејот, е користењето на знаењето што останува по доволното чистење на енергијата на умот за судење и осудување на...

Свети Теофан Затворник: Беседа на Сретение Господово

Свети Теофан Затворник: Беседа на Сретение Господово

Каква умилна слика ни претставува Сретението Господово! Старецот Симеон во раце Го држи Младенецот, спроти него – праведниот Јосиф и Пресветата Дева Богородица; во близина – пророчицата Ана, постничка и...

Митрополит Струмички Наум: Закхеј (13.02.2021)

Митрополит Струмички Наум: Закхеј (13.02.2021)

   Колкумина се навистина подготвени да се откажат од своето славољубие, од својата лажна слава; и колкумина се подготвени да изгледаат бедно или да служат за потсмев заради Господ Христос, и...

Митрополит Струмички Наум: Гноми, т.е. мислење (03.02.2021)

Митрополит Струмички Наум: Гноми, т.е. мислење (03.02.2021)

Гноми постои и е поврзана со создадената ипостас, односно со човечката личност. Со овој термин се означува слободната падната волја на создадената ипостас – која, колебајќи се помеѓу доброто и...

Митрополит Струмички Наум: Дејствување сега и овде (30.01.2021 17:13)

Митрополит Струмички Наум: Дејствување сега и овде (30.01.2021 17:13)

Сѐ нешто чекаме да се случи, па да преземеме некакви конкретни чекори кон подобрување на нашиот духовен живот. На пример, подобри услови за молитва.Или, чекаме работите во нашиот живот да...

о. Сашко Николовски: Недела по Богојавление

о. Сашко Николовски: Недела по Богојавление

За денот и часот на второто Христово доаѓање нe се знае, така ни вели Светото писмо, но со сигурност знаеме дека тоа ќе биде кога повторно во светот ќе царува...

Митрополит Струмички Наум: Светилникот на нашето време (11.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: Светилникот на нашето време (11.01.2021)

Се сеќавам, кога понекогаш ќе ми беше многу тешко и кога ќе отидев кај него на исповед, ќе ме сослушаше и без да ми даде никаков совет, само ќе одмавнеше...

Митрополит Струмички Наум: КОПНЕЖ – ДУХОВНО ДА СЕ ПРОГЛЕДА (10.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: КОПНЕЖ – ДУХОВНО ДА СЕ ПРОГЛЕДА (10.01.2021)

Слепиот верува дека Господ Исус може да го исцели и затоа никој, и покрај забраните, не може да го спречи неговиот молитвен повик кон Него. Тоа е вистинска пројава на...

« »