логоFacebookTwitterYouTubeeMail


30 октомври 2010

Дваесет и четирите личности ги обединува нивната идеја за за­ед­ниш­тво и соживот на Балканот. Ре­но­ми­ра­ни гости од балканските земји му се заблагодарија на Се­ра­фи­мов­ски за големите дела

Со многу академици, уметници, гости и пријатели од Хрватска, Австрија, Бу­га­ри­ја, Србија, од Црна Гора, во свечена и пријатна атмосфера помина зав­че­раш­на­та промоција на монографијата на академик Томе Серафимовски "Бал­кан­ско соѕвездие" и отворањето на истоимената изложба во Ма­ке­дон­ска­та академија на науките и уметностите.
Иде­ја­та за изложбата со скулптури и цртежи, како што рече Се­ра­фи­мов­ски, кому оваа му е 35. по ред, ја добил пред 40-ина години, кога почнал да ги разгледува личностите од македонската преродба, почнувајќи од Ѓор­ѓи­ја Пулевски, стасувајќи до средниот век, па до денес.
"До­бив појасна слика за врските на Балканот. Сфатив дека нашите предци уш­те пред десет столетија биле докажани дејци во Европа. Бидејќи го чувс­тву­вам Балканот како моја татковина, пред седум години почнав да ги ове­ко­ве­чу­вам во бронза, во мермер, гипс видни личности од балканскиот прос­тор", рече Серафимовски.
Цик­лу­сот содржи 24 личности од различни историски епохи, почнувајќи од Ли­ди­ја од Македонија, преку Ѓерѓ Кастриот Скендербег, Рига од Фере, Вук Ка­ра­џиќ, Људевит Гај, Јосип Јурај Штросмаер, Мустафа Кемал Ататурк, Ми­рос­лав Крлежа, сe до Мајка Тереза.
За значењето на творештвото на Серафимовски зборуваа претседателот на Хрватската академија на науките и уметностите Милан Могуш и ав­то­рот на воведниот текст во монографијата академик Јосип Братулиќ.
Бу­гар­ски­от амбасадор во Македонија Раковски Лашев на Серафимовски му врачи медал од Министерството за култура на Бугарија за придонесот во развојот на културата меѓу двете земји, а зборуваше и бугарскиот поет Љу­бо­мир Левчев, годинешниот добитник на Златниот венец на Струшките ве­че­ри на поезијата.
Пос­ла­ни­е­то од францускиот поет Адонис до Серафимовски го про­чи­та Никола Ристановски, а поеми од различни автори читаа Кирил Ристовски, Висар Вишка и Бедија Беговска.
(Б.Н.)
Фо­то: Б.Грданоски

Извор: http://www.vest.com.mk/?ItemID=A448CE45ED98E74ABC4246EB7B6C42A7Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Јануари 06, 2021
ЈЕЛЕНА ЈОВАНОВА ПЕРИЌ – РАНЛИВОСТА Е ХРАБРОСТ

ЈЕЛЕНА ЈОВАНОВА ПЕРИЌ – РАНЛИВОСТА Е ХРАБРОСТ

Горда сум на секој проект и позади секој еден стојам непоколебливо. Нормално, некои од нив допринесоа за поголеми промени, и сопствени и друштвени. „Демонот од Дебар Маало” во режија на Слободан Унковски ми ја започна кариерата. Со претставите на Нела…
Јануари 05, 2021
3.angeli.so.truba

Кога некој ќе се потруди да те изгуби- ти потруди се да не те најде повеќе

Исто така секој момент можете да научите и некое друго сценарио и да сфатите, дека осветата не спаѓа во подобри избори во вашиот живот. Не сметајте дека ако враќате со иста мера е единствено решение, кога сте донесени до работ на провалијата? Знаете ли какви…

ПИЈАНМАНОВ: Уметноста е една од последните сили кои можат да го спасат човештвото

Дек 30, 2020 Интервју 101
3.angeli.so.truba
Прогласувањето национални паркови и зелени заштитни зони во југоисточна Македонија е исто…

Македонскиот филм „Дедо и Внук“ на Илија Пиперкоски најдобар на Интернационалниот Филмски фестивал во Париз

Дек 10, 2020 Филм, Театар 323
Ова е шестта награда за првиот долгометражен филм на Пиперкоски, кој претходно ја освои…

Галебот Џонатан Ливингстон- Ричард Бах

Окт 23, 2020 Литература 436
3.angeli.so.truba
После еден месец од враќањето се случува преседан. Еден галеб од Јатото бара да учи да…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Светилникот на нашето време (11.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: Светилникот на нашето време (11.01.2021)

Се сеќавам, кога понекогаш ќе ми беше многу тешко и кога ќе отидев кај него на исповед, ќе ме сослушаше и без да ми даде никаков совет, само ќе одмавнеше...

Митрополит Струмички Наум: КОПНЕЖ – ДУХОВНО ДА СЕ ПРОГЛЕДА (10.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: КОПНЕЖ – ДУХОВНО ДА СЕ ПРОГЛЕДА (10.01.2021)

Слепиот верува дека Господ Исус може да го исцели и затоа никој, и покрај забраните, не може да го спречи неговиот молитвен повик кон Него. Тоа е вистинска пројава на...

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2021)

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2021)

Смирената наша молитва од Света Гора е да се подвизуваме сите против нашето самољубие, со цел да дојди во нашите срца, во нашите семејства, во татковината ни и во светот...

РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО – Архимандрит Георгиј Капсанис

РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО – Архимандрит Георгиј Капсанис

Оваа тајна се извршува во Црквата, зашто ние кои живееме во Црквата стануваме учесници во Божјата предвечност, во вечниот живот, во вистинскиот живот на Пресвета Троица. Се разбира, сѐ уште...

Митрополит Струмички Наум: Секој се самооправдува; има ли некој – да се покае? (03.01.2021 16:57)

Митрополит Струмички Наум: Секој се самооправдува; има ли некој – да се покае? (03.01.2021 16:57)

 Вакво нешто се случува и со нас, посебно кога на некој прекор од нашиот духовен отец, наместо да ја препознаеме нашата слабост, да побараме прошка и да се поправиме, ние...

Митрополит Струмички Наум: СЕКОЈ САКА ДА Е НЕКОЈ, НИКОЈ НЕ САКА ДА РАСТЕ (02.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: СЕКОЈ САКА ДА Е НЕКОЈ, НИКОЈ НЕ САКА ДА РАСТЕ (02.01.2021)

Не се моја тема толку промените во општеството, колку што се промените во Црквата. И не толку промените во Црквата, колку што е промената барем на еден човек во Црквата.Мислам...

БEСEДА за главнoтo прoрoштвo на прoрoкoт Исаија

БEСEДА за главнoтo прoрoштвo на прoрoкoт Исаија

Тoгаш Исаија прoрeкoл дeка нeпријатeлoт нeма да гo зазeмe Eрусалим. Глeдајќи дeка царoт нe му вeрува, тoј му рeкoл да бара знак, чудo, или oд нeбoтo или oд зeмјата. Нo...

Митрополит Струмички Наум: Како договорени (27.12.2020)

Митрополит Струмички Наум: Како договорени (27.12.2020)

Така и во нашиот случај, луѓе – странци меѓусебно, со различни гревовни навики и индоктринирани од различни колективни несвесни гревовни шеми, ги гледаме дека восогласено дејствуваат како под команда, кога...

Митрополит Струмички Наум: За лепрозниот Самарјанин (20.12.2020)

Митрополит Струмички Наум: За лепрозниот Самарјанин (20.12.2020)

Исто така, и повеќето христијани, на почетокот од духовниот живот, со помош на првата благодат, ја очистуваат енергијата на својот ум, но не успеваат да продолжат по патот на духовниот...

« »