логоFacebookTwitterYouTubeeMail

НАЦИОНАЛНАТА ЛИКОВНА УМЕТНОСТ ВО ФРАНЦИЈА
Париските галеристи бараат дела од македонски уметници
„Време“


Понуди за индивидуални претставувања во париските галерии и интерес за купување на делата на македонските уметници предизвика најобемното претставување на нашите ликовни дострели во Париз, во рамките на проектот „107 македонски уметници во Париз“, со воодушевување говорат од ДЛУМ. - Многу сме задоволни од приемот на француската публика и од начинот на кој течеше отворањето. Оваа изложба е голем чекор напред на културно поле за Македонија. Преговорите за индивидуални изложби се во тек, многумина сакаа да купат по некое дело, меѓутоа тие не се донесени во Париз за продажба. Ние им дадовме контакти со уметниците за понатаму да можат да комуницираат за какви било ангажмани - вели Тања Балаќ, претседател на најголемото здружение на ликовни уметници во Македонија.

Балаќ изјави дека на отворањето на изложбата, на четиринаесетти мај во галеријата „Сите дес ар“ во Париз, покрај големиот број посетители кои постојано доаѓале на изложбата, присутни биле и високи претставници од Париз, голем број интелектуалци од француските културно-уметнички кругови, претставници од јапонскиот културен центар, а отворањето го извршија Јон Ивановски, амбасадорот на Македонија во Франција и поранешниот амбасадор, Јордан Плевнеш. На колумната на македонскиот уметник Коле Манев за „Време“, во која тој го критикува Министерството за култура поради тоа што ниту еден нивен претставник не бил присутен во Париз за да ја потврди културна стратегија на земјава за промовирање на нашата уметност надвор, Балаќ вели дека Министерството за култура дало својата поддршка, но изрази незадоволство од односот на нашата амбасада во Париз, која требало со поголема помпа и реклама да го најави претставувањето. - Можеле повеќе да направат за поголема промоција на изложбата, на крајот, тие поради тоа се таму! Но имавме среќа, дојдоа многу луѓе и многу сме задоволни, дури и повеќе од тоа. Да се наполнат седум изложбени сали во центарот на еден велеуметнички град како Париз, тоа е грандиозно!- додаде Балаќ.

Таа раскажа дека особен интерес предизвикал документарниот филм за Македонија снимен по сценарио на Јордан Плевнеш, а во режија на Иван Митески во 1995 година, кој постојано се прикажува на крајот на изложбените сали на „Сите дес ар“. - Откако посетителите ќе завршат со разгледувањето на постановката, седнуваат и го гледаат филмот. Многумина восхитено зборуваа за своите импресии од филмот - вели Балаќ. Документарецот се вика „Македонија, книга на живите. Пјер Беарн и Македонија“. Во него францускиот поет Пјер Беарн, кој почина во 2004 година кога имаше 102 години, раскажува за македонската историја од антиката до денес. - Филмот се снимаше од 1993 година до 1995 година и тогаш премиерно се прикажа во Париз и беше дочекан со восхит од светската јавност. Потоа се прикажуваше на многу фестивали кои го третираат поврзувањето на книжевноста и историјата во филмот. И одлично е тоа што после толку години успешно си ја врши својата цел, на документаристички начин ја изразува убавината на нашата земја - вели македонскиот писател Јордан Плевнеш, кој долги години живее во Париз. Изложбата ќе трае до први јуни, а потоа делата, обвиени со париски шмек, се враќаат во нивната татковина.

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Јануари 06, 2021
ЈЕЛЕНА ЈОВАНОВА ПЕРИЌ – РАНЛИВОСТА Е ХРАБРОСТ

ЈЕЛЕНА ЈОВАНОВА ПЕРИЌ – РАНЛИВОСТА Е ХРАБРОСТ

Горда сум на секој проект и позади секој еден стојам непоколебливо. Нормално, некои од нив допринесоа за поголеми промени, и сопствени и друштвени. „Демонот од Дебар Маало” во режија на Слободан Унковски ми ја започна кариерата. Со претставите на Нела…
Јануари 05, 2021
3.angeli.so.truba

Кога некој ќе се потруди да те изгуби- ти потруди се да не те најде повеќе

Исто така секој момент можете да научите и некое друго сценарио и да сфатите, дека осветата не спаѓа во подобри избори во вашиот живот. Не сметајте дека ако враќате со иста мера е единствено решение, кога сте донесени до работ на провалијата? Знаете ли какви…

ПИЈАНМАНОВ: Уметноста е една од последните сили кои можат да го спасат човештвото

Дек 30, 2020 Интервју 96
3.angeli.so.truba
Прогласувањето национални паркови и зелени заштитни зони во југоисточна Македонија е исто…

Македонскиот филм „Дедо и Внук“ на Илија Пиперкоски најдобар на Интернационалниот Филмски фестивал во Париз

Дек 10, 2020 Филм, Театар 319
Ова е шестта награда за првиот долгометражен филм на Пиперкоски, кој претходно ја освои…

Галебот Џонатан Ливингстон- Ричард Бах

Окт 23, 2020 Литература 434
3.angeli.so.truba
После еден месец од враќањето се случува преседан. Еден галеб од Јатото бара да учи да…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Светилникот на нашето време (11.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: Светилникот на нашето време (11.01.2021)

Се сеќавам, кога понекогаш ќе ми беше многу тешко и кога ќе отидев кај него на исповед, ќе ме сослушаше и без да ми даде никаков совет, само ќе одмавнеше...

Митрополит Струмички Наум: КОПНЕЖ – ДУХОВНО ДА СЕ ПРОГЛЕДА (10.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: КОПНЕЖ – ДУХОВНО ДА СЕ ПРОГЛЕДА (10.01.2021)

Слепиот верува дека Господ Исус може да го исцели и затоа никој, и покрај забраните, не може да го спречи неговиот молитвен повик кон Него. Тоа е вистинска пројава на...

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2021)

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2021)

Смирената наша молитва од Света Гора е да се подвизуваме сите против нашето самољубие, со цел да дојди во нашите срца, во нашите семејства, во татковината ни и во светот...

РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО – Архимандрит Георгиј Капсанис

РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО – Архимандрит Георгиј Капсанис

Оваа тајна се извршува во Црквата, зашто ние кои живееме во Црквата стануваме учесници во Божјата предвечност, во вечниот живот, во вистинскиот живот на Пресвета Троица. Се разбира, сѐ уште...

Митрополит Струмички Наум: Секој се самооправдува; има ли некој – да се покае? (03.01.2021 16:57)

Митрополит Струмички Наум: Секој се самооправдува; има ли некој – да се покае? (03.01.2021 16:57)

 Вакво нешто се случува и со нас, посебно кога на некој прекор од нашиот духовен отец, наместо да ја препознаеме нашата слабост, да побараме прошка и да се поправиме, ние...

Митрополит Струмички Наум: СЕКОЈ САКА ДА Е НЕКОЈ, НИКОЈ НЕ САКА ДА РАСТЕ (02.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: СЕКОЈ САКА ДА Е НЕКОЈ, НИКОЈ НЕ САКА ДА РАСТЕ (02.01.2021)

Не се моја тема толку промените во општеството, колку што се промените во Црквата. И не толку промените во Црквата, колку што е промената барем на еден човек во Црквата.Мислам...

БEСEДА за главнoтo прoрoштвo на прoрoкoт Исаија

БEСEДА за главнoтo прoрoштвo на прoрoкoт Исаија

Тoгаш Исаија прoрeкoл дeка нeпријатeлoт нeма да гo зазeмe Eрусалим. Глeдајќи дeка царoт нe му вeрува, тoј му рeкoл да бара знак, чудo, или oд нeбoтo или oд зeмјата. Нo...

Митрополит Струмички Наум: Како договорени (27.12.2020)

Митрополит Струмички Наум: Како договорени (27.12.2020)

Така и во нашиот случај, луѓе – странци меѓусебно, со различни гревовни навики и индоктринирани од различни колективни несвесни гревовни шеми, ги гледаме дека восогласено дејствуваат како под команда, кога...

Митрополит Струмички Наум: За лепрозниот Самарјанин (20.12.2020)

Митрополит Струмички Наум: За лепрозниот Самарјанин (20.12.2020)

Исто така, и повеќето христијани, на почетокот од духовниот живот, со помош на првата благодат, ја очистуваат енергијата на својот ум, но не успеваат да продолжат по патот на духовниот...

« »