логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

 

 


Во Чифте-амам е презентиран погледот на бугарските уметници Елена Панајотова, Димитар Јаранов и Гордон Картер

 

„Во услови на актуелните историски случувања, уметниците мораат да покажат многу поголема флексибилност и способност за забележување , волја за истражување и толкување на социјалните морални, етички и политички и други прашања, а во обид да се протолкуваат „недефиринаните “ знаци, сокриени зад видливото, условно реалното“ - посочува меѓудругото кураторот од Националната галерија на Македонија, Менка Карапашовска воведувајќи ги посетителите во она што го нудат авторите на делата, презентирани на изложбата „Документ(арна идент)ификација“. Изложбата беше отворена вчера напладне во Чифте амамот во Скопје, а ја чинат делата на тројца современи бугарски уметници Елена Панајотова, Димитар Јаранов и Гордон Картер. Во нејзиното оформување учествува и кураторот од Бугарија, Јово Панчев кој посочува дека во презентираното „концептуално-документарно“ сликарство доминираат слики од материјалниот свет, кадри кои веќе поминале низ материјалната реалност“.

Тројцата автори работеле одделно, фокусирани на идејата, создавајќи, како што вели Елена Панајотова, различен вид на подиректен автопортрет. Таа своите дела ги презентирала во Националната галерија во Софија, а во план и е и уште едно продолжение со кое вели дека ќе ја исцрпи темата, чиј почеток е врзан за нејзините први белешки кои ги правела на шест годишна возраст, преку несразмерно зголемените цртежи кои ги содавала во детството, да продолжи со создавање дела чија идејна подлога се лични документи(изводот од матична книга на родени, пасош, лична карта, различни влезници со слика за идентификација).

„Делата се создавани со мала доза на хумор, бидејќи сеуште во Бугарија нема закон за заштита на личните податоци и јас вака на некој начин се разголувам. Сакав да видам дали од документите кои се неинтересни, можам да направам одредена уметничка интервенција. Особено ми е интересно да се фокусирам на одреден детал кој со зголемување може да добие друго значение, бидејќи секој детал носи одредени спомени“- вели Панајотова.

 

Делата на Димитар Јаранов се создавани во изминатите четири години во кои, како што вели, видел и лоши и убави нешта. „ Делата на кој е претставен грд дел од нашата стварност, се еден вид терапија за луѓето кои ги гледаат. Тие се замислуваат зад фактот дека сите сме жртви. Но нивното создавање е и моја терапија, бидејќи и јас живеејќи на Балканот исто така сум изложен на различни влијанија. Едно дело создадов и под директна импресија од бомбардирањето на Белград од страна на НАТО, но дел од делата се инспирирани од видените сцени во медиумите од Ирак на пример. Тоа е една глобална политика во светот која се надевам дека ќе помине, а со таквата реалност, граѓаните може да се соочат на овој начин и преку уметноста. За мене е интересен фактот дека делата со мотиви од лошата страна на реалноста се барани, се продаваат“.

Третиот автор, чии дела исто така привлекоа заслужно внимание кај публиката, Гордон Картер по потекло е Американец а веќе седум години живее во градот Видин на Дунав и има бугарски пасош. Создавањето на презентираните дела траело 24 часа во галерија во Видин и било пренесено на Интернет

На отворањето на изложбата говореа директорката на Националната галерија Маја Крстевска и бугарскиот амбасадор во земјава, Михо Михов кој на бугарски јазик, без превод, посочи на значењето на уметноста а на претставниците на галеријата им го честиташе и 60 годишниот јубилеј на постоење на институцијата.

Катерина Богоева -Утрински весник

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Февруари 20, 2021
„МАКЕДОНИСИМО“ ЈА ДОЛОВУВА СУШТИНАТА НА МУЗИКАТА – АЛБУМОТ НА ТРПЧЕСКИ СО ОДЛИЧНИ РЕЦЕНЗИИ ВО САД

„МАКЕДОНИСИМО“ ЈА ДОЛОВУВА СУШТИНАТА НА МУЗИКАТА – АЛБУМОТ НА ТРПЧЕСКИ СО ОДЛИЧНИ РЕЦЕНЗИИ ВО САД

„Народната музика во неговата родна Македонија е преполна со ритмичка виталност и модална убавина. За Трпчески и многу други Македонци, таа е дел од секојдневниот живот и така е уште од детството. За ‘Македонисимо’, тој групирал песни и танци во шест…
Февруари 09, 2021
3.angeli.so.truba

Прашањето на идентитетот во фокусот на канадските и македонските уметници

Во Чифте амам, во Национална галерија, од 10 до 26 февруари ќе се одржи изложбата FLUX IDENTITY, на која динамичен дијалог на тема идентитет и неговата разновидност водат уметници од Канада и од Македонија. Автор на проектот и куратор е Светлана Младенов од…

ЈЕЛЕНА ЈОВАНОВА ПЕРИЌ – РАНЛИВОСТА Е ХРАБРОСТ

Јан 06, 2021 Ставови 328
ЈЕЛЕНА ЈОВАНОВА ПЕРИЌ – РАНЛИВОСТА Е ХРАБРОСТ
Горда сум на секој проект и позади секој еден стојам непоколебливо. Нормално, некои од…

Кога некој ќе се потруди да те изгуби- ти потруди се да не те најде повеќе

Јан 05, 2021 Ставови 376
3.angeli.so.truba
Исто така секој момент можете да научите и некое друго сценарио и да сфатите, дека…

ПИЈАНМАНОВ: Уметноста е една од последните сили кои можат да го спасат човештвото

Дек 30, 2020 Интервју 365
3.angeli.so.truba
Прогласувањето национални паркови и зелени заштитни зони во југоисточна Македонија е исто…

Беседи

† БЕСЕДА ОД МИТР. ТИМОТЕЈ ПО ПОВОД ПРАЗНИКОТ НА СВ. СВЕШТ-МЧ. ХАРАЛАМПИЈ

† БЕСЕДА ОД МИТР. ТИМОТЕЈ ПО ПОВОД ПРАЗНИКОТ НА СВ. СВЕШТ-МЧ. ХАРАЛАМПИЈ

Ние луѓето живееме помеѓу спротивставеноста на денот и ноќта, помеѓу светлината и темнината. Многу поголеми од тоа се спротивностите помеѓу доброто и злото, помеѓу љубовта и омразата, гревот и добродетелта....

Јован Пачемски: Недела на митарот и фарисејот (21.02.2021)

Јован Пачемски: Недела на митарот и фарисејот (21.02.2021)

Во самиот почеток од прочитаната свангелска приказна, нашиот Спасител Господ Исус ХРИСТОС ни покажува на кого ја наменил оваа парабола. Таа е упатена кон сите оние кои во себе се...

Митрополит Струмички Наум: Почетната благодат на митарот (20.02.2021 16:58)

Митрополит Струмички Наум: Почетната благодат на митарот (20.02.2021 16:58)

Главната карактеристика, која го оформува профилот на луѓе каков што е фарисејот, е користењето на знаењето што останува по доволното чистење на енергијата на умот за судење и осудување на...

Свети Теофан Затворник: Беседа на Сретение Господово

Свети Теофан Затворник: Беседа на Сретение Господово

Каква умилна слика ни претставува Сретението Господово! Старецот Симеон во раце Го држи Младенецот, спроти него – праведниот Јосиф и Пресветата Дева Богородица; во близина – пророчицата Ана, постничка и...

Митрополит Струмички Наум: Закхеј (13.02.2021)

Митрополит Струмички Наум: Закхеј (13.02.2021)

   Колкумина се навистина подготвени да се откажат од своето славољубие, од својата лажна слава; и колкумина се подготвени да изгледаат бедно или да служат за потсмев заради Господ Христос, и...

Митрополит Струмички Наум: Гноми, т.е. мислење (03.02.2021)

Митрополит Струмички Наум: Гноми, т.е. мислење (03.02.2021)

Гноми постои и е поврзана со создадената ипостас, односно со човечката личност. Со овој термин се означува слободната падната волја на создадената ипостас – која, колебајќи се помеѓу доброто и...

Митрополит Струмички Наум: Дејствување сега и овде (30.01.2021 17:13)

Митрополит Струмички Наум: Дејствување сега и овде (30.01.2021 17:13)

Сѐ нешто чекаме да се случи, па да преземеме некакви конкретни чекори кон подобрување на нашиот духовен живот. На пример, подобри услови за молитва.Или, чекаме работите во нашиот живот да...

о. Сашко Николовски: Недела по Богојавление

о. Сашко Николовски: Недела по Богојавление

За денот и часот на второто Христово доаѓање нe се знае, така ни вели Светото писмо, но со сигурност знаеме дека тоа ќе биде кога повторно во светот ќе царува...

Митрополит Струмички Наум: Светилникот на нашето време (11.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: Светилникот на нашето време (11.01.2021)

Се сеќавам, кога понекогаш ќе ми беше многу тешко и кога ќе отидев кај него на исповед, ќе ме сослушаше и без да ми даде никаков совет, само ќе одмавнеше...

« »