логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

ПОДГОТОВКИ ЗА ГОЛЕМИОТ ФИЛМСКИ ФЕСТИВАЛ

 

Филмскиот фонд и Друштвото на филмските работници на Македонија ќе ги промовираат играните филмови снимени во последните три години, а штандот ќе го делиме со Србија


Филмовите „Јас сум од Титов Велес“, „Превртено“, „Сенки“, „Илузија“, „Големата вода“ се неколку од насловите што ќе бидат промовирани на големата промотивна манифестација во рамките на Берлинскиот филмски фестивал, кој ќе се одржува од 7 до 17 февруари. Промоцијата на македонската кинематографија создадена во последните три години ја подготвија Филмскиот фонд и Друштвото на филмските работници на Македонија. Десетте филмски остварувања на нашите режисери ќе бидат презентирани заедно со делата на нивните колеги од Србија, на ист штанд. Македонија годинава си обезбеди учество на еден од најголемите филмски фестивали во светот преку филмот „Јас сум од Титов Велес“ на Теона Стругар-Митевска. - Благодарение на контактите на Лабина Митевска, обезбедивме заеднички штанд со колегите од Србија. Подготвуваме торбички во кои ќе ги сместиме брошурите и промотивниот материјал. Ќе организираме два помали коктела во текот на фестивалот и еден поголем, по проекцијата на филмот „Јас сум од Титов Велес“.

Ќе располагаме со околу 15 квадратни метри за презентација. Секој продуцент ќе си подготви излагање во писмена форма, кое ќе биде објавено во брошурите - вели претседателот на ДФРМ, Роберт Насков.

Тој додава дека не е мала работа да се обезбеди простор за промоција на македонската кинематографија во текот на целиот фестивал.

Со Насков во Берлин ќе отпатува и директорот на Филмскиот фонд, Дејан Илиев. Тој вели дека се' уште не се знае колку ќе не' чини промоцијата на Берлинскиот фестивал.

- Конечната сума не е дефинирана - се' уште се чекаат понудите за подготовката на промотивниот материјал. Промоцијата секако нема да не' чини многу зашто просторот ќе ги делиме со Србија. Ќе промовираме филмови, снимени во последните три години, но акцент ќе ставиме на „Јас сум од Титов Велес“. Презентацијата на Берлинале ќе биде дел од поголема стратегија за меѓународна промоција на македонскиот филм во светот - објасни Илиев.

Од продуцентската куќа „Сестри и брат Митевски“ чекаат известување за четирите термини за прикажување на филмот за да може подобро да се организираат.

- Неизвесноста ни предизвикува мала главоболка зашто треба да резервираме авионски билети. Но, тоа е нормално за големите фестивали како тој во Берлин. Така се создава поголема тензија кај филмските уметници и поголемо изненадување за публиката. Но, нашата работа е при крај. Подготвени сме да ја претставиме нашата кинематографија најдобро што умееме - изјави Митевска, која е продуцентка и ја игра главната улога во филмот.

За меѓународната промоција на филмот на фестивалот во Берлин се погрижи француската дистрибутерска куќа „Инсомнија“. Договорено е за филмот да се пишува во „Варајети“ и во „Скрин интернешнел“. На промоцијата во Берлин веројатно ќе присуствуваат главните актери Ана Костовска, Николина Кујача и Џевдет Јашари.

Ова не е прво учество на Стругар-Митевска на Берлинале. Во 2001 година во програмата „Панорама“ таа доби специјално признание за својот краток филм „Вета“. Нејзината сестра Лабина била присутна на Берлинскиот фестивал со неколку филмови, меѓу кои и со „Добредојдовте во Сараево“ на Мајкл Винтерботом.

- Фестивалот има традиција да ја следи работата на авторите што веќе еднаш ги наградил. Теона им остави впечаток со „Вета“, ја познаваат и затоа и нејзиниот втор филм е избран во програмата „Панорама“. Покана добивме на филмскиот фестивал во Торонто. Тогаш најдовме начин филмот да добие соодветна дистрибуција во САД, Канада, Холандија и во Белгија. Дистрибуција на таков вид филм во САД не е баш едноставно. Тоа го сметам за голем успех - вели Митевска.

По презентацијата на Берлинскиот филмски фестивал, „Јас сум од Титов Велес“ напролет ќе учествува на белградскиот „Фест“. Добра фестивалска презентација на филмот е главната определба на авторите за годинава. Триесетина фестивали ќе ги отворат киносалите за нашиот филм.

Сребра ПашовскаПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Септември 26, 2022
TViTer448

„Турска бања“ на Националната галерија изложена во Европска престолнина на културата за 2022, Нови Сад

„Ваквите претставувања отвораат врати за идни билатерални соработки помеѓу нашите земји. Особена чест и задоволство е за Националната галерија да биде дел од ваков исклучителен настан. Значението на учеството е дотолку поголемо бидејки ние како институција
Јули 24, 2022
TViTer319

ТРКАЛЕЗНА МАСА ЗА ПОДАТОЦИТЕ ЗА Е-ТРГОВИЈАТА ВО НАШАТА ЗЕМЈА

Од АЕТМ велат дека со оваа тркалезна маса, Асоцијацијата за е-трговија на Македонија и Државниот завод за статистика иницираат соработка меѓу засегнатите институции и се вклучуваат во напорите за започнување на јавно-приватен дијалог помеѓу релевантните…

Конгресот на САД ќе носи резолуција за славење на македонскиот јазик и наследство

Јан 27, 2022 Друго од култура 898
Во Конгресот на САД е покрената резолуција за прогласување на септември 2022 за „Месец на…

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Дек 28, 2021 Литература 978
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и…

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

Окт 23, 2021 Литература 1602
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на…

Беседи

Поминувајте го времето на своето живеење со стравот ( I Пет. 1,17)

Поминувајте го времето на своето живеење со стравот ( I Пет. 1,17)

 Ова се зборови на големиот апостол Петар, зборови кои имаат двојна потврда: небесно вдахновение и сопствено искуство. По небесното вдахновение простиот рибар Петар, стана учител на народот, столб на верата,...

Игумен Фотиј Беровски: Извадоци од  беседа

Игумен Фотиј Беровски: Извадоци од беседа

        "Секогаш го дефинираме односот кон другите и односот кон себе...Каде и кога? Постојано, почнувајќи овде во Црквата а потоа и во своите домови. Секогаш кога зборуваме  на  оваа тема зборуваме...

Митрополит Струмички Наум : Како да ја зачуваме Божјата благодат во нас

Митрополит Струмички Наум : Како да ја зачуваме Божјата благодат во нас

За денешното евангелско четиво (види: Лука 8, 41–56) битно е да се запамети следново:Како што крвта е потребна за животот на телото, така и благодатта Божја е потребна за вистинскиот...

БEСEДА за пoзивoт на ситe христијани да бидат свeти

БEСEДА за пoзивoт на ситe христијани да бидат свeти

Акo вo пoслeднитe врeмиња свeтитe пoстаналe исклучoк, вo oниe први врeмиња, нeсвeтитe билe исклучoк.Свeтитe билe правилo. Всушнoст, нe трeба да сe чудимe штo апoстoлoт ги нарeкува ситe крстeни души вo...

БЕСЧУВСТВИТЕЛНОСТА КОН ГРЕВОТ

БЕСЧУВСТВИТЕЛНОСТА КОН ГРЕВОТ

Мораме да го слушаме Господ и да го правиме она што Господ ни заповеда и тогаш нема да ни требаат чуда за да веруваме! Верата доаѓа од срцето! Кога човек...

o. Горан Стојчевски - Испуштените црвени слова да ги надополниме со живот

o. Горан Стојчевски - Испуштените црвени слова да ги надополниме со живот

Она за што друго сакав да споделам, е за стравот во светот од сè и сешто и барањето на еликсирот за вечен живот или поточно долгоденствие за нас „емигрантите од...

Митрополит Струмички Наум:Покров на Пресвета Богородица (13.10.2022 )

Митрополит Струмички Наум:Покров на Пресвета Богородица (13.10.2022 )

    Богочовекот Исус Христос воспоставува, за нас, духовно правило да бараме од Него нешто душеполезно во име на Некој што неизмерно Му значи. Нема ли Он Самиот прв да го...

ГОВОР НА ЕПИСКОПОТ ХЕРАКЛЕЈСКИ Г. КЛИМЕНТ НА ТРИБИНАТА „КАКО ДА СЕ РАДУВАМЕ ВО ВРЕМЕ НА КРИЗИ“

ГОВОР НА ЕПИСКОПОТ ХЕРАКЛЕЈСКИ Г. КЛИМЕНТ НА ТРИБИНАТА „КАКО ДА СЕ РАДУВАМЕ ВО ВРЕМЕ НА КРИЗИ“

 Денес, во времето на една општа криза што го допира секој сегмент од живеењето на луѓето, темата за радоста е значајна и актуелна. Сама по себе, темата не е нова,...

Митрополит Тимотеј: † ВОЗДВИЖЕНИЕ НА ЧЕСНИОТ И ЖИВОТВОРЕН КРСТ - КРСТОВДЕН

Митрополит Тимотеј: † ВОЗДВИЖЕНИЕ НА ЧЕСНИОТ И ЖИВОТВОРЕН КРСТ - КРСТОВДЕН

Честопати може да се слушнат прашања од наши верници за значењето на овие зборови. Што значи да се земе својот крст? Секој човек има свој крст и тој ќе го...

« »