логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail


 

33. издание на Филмскиот фестивал „Браќа Манаки“ ќе се отвори со „Трето полувреме“, а ќе се затвори со „Балканот не е мртов“


Битола - Италијанскиот директор на фотографија Лучано Товоли е годинешниот добитник на наградата за животно дело „Златна камера 300“ на 33. издание на Фестивалот на филмската камера „Браќа Манаки“ во Битола. Годинава фестивалот ќе се одржи од 15 до 21 септември.

Товоли во Битола ќе помине четири фестивалски дена, а наградата ќе му биде врачена на затворањето на фестивалот. Годинешниот лауреат е соработник на најголемите автори на денешницата.

„Товоли влегува во клубот на великаните на фестивалот ’Браќа Манаки‘ придружувајќи им се на неговите сонародници: Тонино Дели Коли, Виторио Стораро и Данте Спиноти. Има работено со култниот Микеланџело Антониони, со Нани Морети како и со актерите Џек Николсон, Жерар Депардие, Софи Марсо“, рече Лабина Митевска, директор на ИФФ „Браќа Манаки“ на прес-конференцијата во Битола.

Првпат годинава фестивалот ќе биде отворен и затворен со македонски филмови. За свеченото отворање е предвидена премиерата на „Трето полувреме“ на Дарко Митревски, додека затворањето ќе го одбележи, исто така, премиерното прикажување на „Балканот не е мртов“ на Александар Поповски. И во двата филма има делови кои се снимени на локации во Битола.

„Ексклузивно, не во Скопје, туку во Битола на „Браќа Манаки“ ќе бидат прикажани двата македонски филма. Фестивалот си го добива заслуженото место меѓу филмските работници во Македонија. Со ова ја стимулираме и домашната продукција. Пред две години имав конфликт кога го побарав филмот ’Мајки‘ на Манчевски ексклузивно да биде прикажан на Манаки. Тогаш беа во шок, како јас барам ексклузивитет пред Скопје. Но, реков, ако не го давате нема да го прикажеме“, изјави Митевска, најавувајќи дека оваа година македонските филмовите ќе имаат по две проекции, со цел да се задоволи публиката во Битола.

Инаку, годинава во фокусот на „Манаки“ ќе биде шведскиот филм. Во соработка со амбасадата на Шведска во Македонија, во Битола ќе бидат прикажани четири филма, меѓу кои и „Плеј“ кој беше прикажан на Канскиот фестивал. Филмската програма за фестивалот се затвора за две недели, но Митевска вели дека и годинава во официјална конкуренција ќе бидат 10 до 12 филмови. А меѓу нив ќе бидат и двата македонски филма.

Оваа година фестивалот ќе се послужи со дигиталната опрема од Сараевскиот филмски фестивал. Директорката на фестивалот, Митевска, на речиси два месеца пред почетокот на „Манаки“ го отвори и проблемот со немање соодветена технологија за прикажување на фимовите во Битола. Таа побара помош од државата и од општината за набавка на дигитална опрема за прикажување на филмовите, бидејќи најголем дел од новите филмови се снимени на ДСП технологија.

Извор: Утрински весник

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Септември 26, 2022
TViTer448

„Турска бања“ на Националната галерија изложена во Европска престолнина на културата за 2022, Нови Сад

„Ваквите претставувања отвораат врати за идни билатерални соработки помеѓу нашите земји. Особена чест и задоволство е за Националната галерија да биде дел од ваков исклучителен настан. Значението на учеството е дотолку поголемо бидејки ние како институција
Јули 24, 2022
TViTer319

ТРКАЛЕЗНА МАСА ЗА ПОДАТОЦИТЕ ЗА Е-ТРГОВИЈАТА ВО НАШАТА ЗЕМЈА

Од АЕТМ велат дека со оваа тркалезна маса, Асоцијацијата за е-трговија на Македонија и Државниот завод за статистика иницираат соработка меѓу засегнатите институции и се вклучуваат во напорите за започнување на јавно-приватен дијалог помеѓу релевантните…

Конгресот на САД ќе носи резолуција за славење на македонскиот јазик и наследство

Јан 27, 2022 Друго од култура 898
Во Конгресот на САД е покрената резолуција за прогласување на септември 2022 за „Месец на…

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Дек 28, 2021 Литература 978
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и…

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

Окт 23, 2021 Литература 1600
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на…

Беседи

Поминувајте го времето на своето живеење со стравот ( I Пет. 1,17)

Поминувајте го времето на своето живеење со стравот ( I Пет. 1,17)

 Ова се зборови на големиот апостол Петар, зборови кои имаат двојна потврда: небесно вдахновение и сопствено искуство. По небесното вдахновение простиот рибар Петар, стана учител на народот, столб на верата,...

Игумен Фотиј Беровски: Извадоци од  беседа

Игумен Фотиј Беровски: Извадоци од беседа

        "Секогаш го дефинираме односот кон другите и односот кон себе...Каде и кога? Постојано, почнувајќи овде во Црквата а потоа и во своите домови. Секогаш кога зборуваме  на  оваа тема зборуваме...

Митрополит Струмички Наум : Како да ја зачуваме Божјата благодат во нас

Митрополит Струмички Наум : Како да ја зачуваме Божјата благодат во нас

За денешното евангелско четиво (види: Лука 8, 41–56) битно е да се запамети следново:Како што крвта е потребна за животот на телото, така и благодатта Божја е потребна за вистинскиот...

БEСEДА за пoзивoт на ситe христијани да бидат свeти

БEСEДА за пoзивoт на ситe христијани да бидат свeти

Акo вo пoслeднитe врeмиња свeтитe пoстаналe исклучoк, вo oниe први врeмиња, нeсвeтитe билe исклучoк.Свeтитe билe правилo. Всушнoст, нe трeба да сe чудимe штo апoстoлoт ги нарeкува ситe крстeни души вo...

БЕСЧУВСТВИТЕЛНОСТА КОН ГРЕВОТ

БЕСЧУВСТВИТЕЛНОСТА КОН ГРЕВОТ

Мораме да го слушаме Господ и да го правиме она што Господ ни заповеда и тогаш нема да ни требаат чуда за да веруваме! Верата доаѓа од срцето! Кога човек...

o. Горан Стојчевски - Испуштените црвени слова да ги надополниме со живот

o. Горан Стојчевски - Испуштените црвени слова да ги надополниме со живот

Она за што друго сакав да споделам, е за стравот во светот од сè и сешто и барањето на еликсирот за вечен живот или поточно долгоденствие за нас „емигрантите од...

Митрополит Струмички Наум:Покров на Пресвета Богородица (13.10.2022 )

Митрополит Струмички Наум:Покров на Пресвета Богородица (13.10.2022 )

    Богочовекот Исус Христос воспоставува, за нас, духовно правило да бараме од Него нешто душеполезно во име на Некој што неизмерно Му значи. Нема ли Он Самиот прв да го...

ГОВОР НА ЕПИСКОПОТ ХЕРАКЛЕЈСКИ Г. КЛИМЕНТ НА ТРИБИНАТА „КАКО ДА СЕ РАДУВАМЕ ВО ВРЕМЕ НА КРИЗИ“

ГОВОР НА ЕПИСКОПОТ ХЕРАКЛЕЈСКИ Г. КЛИМЕНТ НА ТРИБИНАТА „КАКО ДА СЕ РАДУВАМЕ ВО ВРЕМЕ НА КРИЗИ“

 Денес, во времето на една општа криза што го допира секој сегмент од живеењето на луѓето, темата за радоста е значајна и актуелна. Сама по себе, темата не е нова,...

Митрополит Тимотеј: † ВОЗДВИЖЕНИЕ НА ЧЕСНИОТ И ЖИВОТВОРЕН КРСТ - КРСТОВДЕН

Митрополит Тимотеј: † ВОЗДВИЖЕНИЕ НА ЧЕСНИОТ И ЖИВОТВОРЕН КРСТ - КРСТОВДЕН

Честопати може да се слушнат прашања од наши верници за значењето на овие зборови. Што значи да се земе својот крст? Секој човек има свој крст и тој ќе го...

« »