логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail15.06.2012 - 09:10 | Македонија
Филмот „Изморениот патник“ на Благоја Дрнков, снимен во 1961 година, вечер во Куршумли ан ќе го отвори третиот Фестивал на креативен документарен филм МакеДокс.


По него ќе бидат прикажани и документарните филмови „Бебиња“ на францускиот режисер Томас Балме (2010) и „Мама Африка“ на финскиот режисер  и продуцент Мика Каурисмаки (2011).

До 22 јуни, до кога ќе трае фестивалот, ќе бидат прикажани  62 остварувања од светската документарна продукција, во пет програмски целини - главна програма, нови автори, балкански документарци, краткометражни документарни филмови и програма за деца и млади.

- Овие документарни филмови го прикажуваат слоевитиот живот во Јоханесбург, Намибија, Централна Африка, Либерија, Токио, Аргентина, Мексико, Чиле, пустината Атачма, Дубаи, Чикаго, Њујорк, плажата Бомбај, Москва, Украина, Љубљана, Загреб, Скопје.. Овогодинашен фокус ни се балканските документарни филмови...Селекцијата на третото издание на МакеДокс повторно покажува дека е вистинско време за врвни документарни филмови, рече Петра Селишкар, селектор на МакеДокс, на прес-конференцијата по повод фестивалот.

Поделени во три натпреварувачки категории, документарните филмови ќе бидат оценети и наградени од пет различни жириа. На најдобрите ќе им бидат доделени и официјалните награди на МакеДокс - „Кромид“ за најдобар филм во меѓународната натпреварувачка програма, „Млад кромид“ за најдобар филм на нов автор (прв или втор филм) и „Кокарче“ за најдобар филм за деца и млади.

На МакеДокс 2012 ќе бидат доделени и две специјални награди, за филм со најдобра презентација на човекови права и за филм за најдобри етички идеи.

На фестивалот, покрај работилниците и дискусиите, ќе биде претставено и дел од творештвото на великанот на македонската фотографија и кинематографија Благоја Дрнков, и на двајца современи македонски автори-документаристи Томислав Георгиев и Огнен Теофиловски, со избор на нивни дела настанати помеѓу двете изданија на фестивалот.

Фестивалот и оваа година ќе го продолжи своето патување низ Македонија, во обид да се децентрализираат културните случувања. Кино-карванот во август ќе патува во населените места низ Малешевијата.

 

 =======

„Бебиња“ и „Мама Африка“ го отвораат „МакеДокс“

Краткиот документарен филм „Изморениот патник“, во чест на великанот на македонската фотографија и кинематографија, Благоја Дрнков, вечерва во 21 часот во Куршумли-ан ќе ја крене фестивалската завеса на третото издание на Фестивалот на креативен документарен филм, „МакеДокс“.
Програмата ќе ја стартува премиерната проекција на документарниот филм „Бебиња“ на наградуваниот француски режисер Томас Балмеш. Документарната приказна симултано следи четири бебиња, кои живеат на различни места во светот, од раѓањето до нивните први чекори. Редефинирајќи ја ненаративната уметничка форма, „Бебиња“ весело ги опишува најраните фази, универзални за сите форми на човековото патување од раѓањето па сė до проодувањето.
Терминот во 23 часот, пак, е резервиран за филмот „Мама Африка“, копродукција на Финска, Германија и Јужна Африка.
Во овој филм, докажаниот фински режисер и продуцент Мика Каурисмаки гледачот го води низ педесетте години творештво на Миријам Макеба, талентираната и харизматична музичарка од Јужна Африка, која својата кариера и творештво ги посветила на пренесување на пораката против расизмот и сиромаштијата, како и за кревање глас за еднаквост и мир.
На филмските проекции во 20 часот во Куршумли ан ќе им претходи отворање на изложба на фотографии на двајца современи македонски автори-документаристи, Томислав Георгиев и Огнен Теофиловски.
Делата што ќе бидат изложени припаѓаат на современата македонска документарна фотографија, настанати помеѓу двете изданија на фестивалот. Изборот е направен во соработка со Роберт Јанкуловски од Македонскиот центар за фотографија.
На првиот ден на „Македокс“ ќе биде приреден и омаж за великанот на македонската фотографија и кинематографија, Благоја Дрнков, со избор на фотографии од повоениот период.

 А. Ри.

=============

Фестивалот на креативен документарен филм МакеДокс годинава  се одржува од 17 до 24 јуни на три локации во Скопје (Куршумли-ан, Детски театарски центар и Кинотека на Македонија).

Но фестивалот не завршува во Скопје. Минатогодишната идеја – ПАТУВАЧКОТО КИНО, ќе се организира и оваа година, и во август, МакеДокс повторно ќе патува со кино караванот низ 6 нови градови и села во Македонија.
Кромидот и оваа година е визуелен идентитет на МакеДокс. За разлика од минатата година кога се истакна неговата слоевитост и сличност со докуменатристиката, годинава фокусот се става на неговата регенеративна моќ.

- Зародишот на идејата за МакеДокс 2011 е во ланскиот кромид, а во сржта на овој е таа што ќе се роди догодина. Најточната вербална формулација на овој зародиш ја најдовме во зборовите на Светлана Гајер, лик од еден од овогодинешните филмови и ја искористивме за наше годинешно мото: Кромидот нема средиште/ Кромидот нема центар/ Кромидот има цел / целта е во зародишот…/ кромидот расте во кромидот, за да го оправда постоењето…/почнува новиот живот.. Вториот МакеДокс е посиромашен во број на филмови, но е побогат со програми. Посодржаен, послоевит и постокмен. Помудар од лани.

Во Кинотека и старата скопска чаршија ќе пренесеме дел од животот во Камбоџа, Полска, Шведска, Кореа, Зимбабве, Словачка, Бразил, САД, Холандија…преку очите, душата и умот на 40 изовнредни автори. Некои од нив ќе дојдат лично да ги споделат со нас своите приказни. Продолжуваме со нештата кои веруваме дека вредат: кино на отворено, патувачко кино, организирани посети на програмата за деца и млади, размена на искуства низ работилници и журка за крај.– вели Киријана А. Николоска, директорка на фестивалот.

Програмата на МакеДокс 2011 ја сочинуваат вкупно 35 најактуелни и повеќекратно наградувани креативни документарни филмови. Натпреварувачки се 3 програми: ГЛАВНА ПРОГРАМА, НОВИ АВТОРИ и ПРОГРАМА ЗА ДЕЦА И МЛАДИ, а оваа година новитет се тематската селекција на ЕКОЛОШКИ документрани филмови и селекцијата од меѓународни КРАТКИ ДОКУМЕНТАРЦИ. Селектор на целата програма е Петра Селишкар.

Доколку сакате повеќе информации за програмата на Македокс, истите можете да ги најдете на веб страницата: http://www.makedox.mk/

 

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Септември 26, 2022
TViTer448

„Турска бања“ на Националната галерија изложена во Европска престолнина на културата за 2022, Нови Сад

„Ваквите претставувања отвораат врати за идни билатерални соработки помеѓу нашите земји. Особена чест и задоволство е за Националната галерија да биде дел од ваков исклучителен настан. Значението на учеството е дотолку поголемо бидејки ние како институција
Јули 24, 2022
TViTer319

ТРКАЛЕЗНА МАСА ЗА ПОДАТОЦИТЕ ЗА Е-ТРГОВИЈАТА ВО НАШАТА ЗЕМЈА

Од АЕТМ велат дека со оваа тркалезна маса, Асоцијацијата за е-трговија на Македонија и Државниот завод за статистика иницираат соработка меѓу засегнатите институции и се вклучуваат во напорите за започнување на јавно-приватен дијалог помеѓу релевантните…

Конгресот на САД ќе носи резолуција за славење на македонскиот јазик и наследство

Јан 27, 2022 Друго од култура 898
Во Конгресот на САД е покрената резолуција за прогласување на септември 2022 за „Месец на…

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Дек 28, 2021 Литература 978
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и…

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

Окт 23, 2021 Литература 1600
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на…

Беседи

Поминувајте го времето на своето живеење со стравот ( I Пет. 1,17)

Поминувајте го времето на своето живеење со стравот ( I Пет. 1,17)

 Ова се зборови на големиот апостол Петар, зборови кои имаат двојна потврда: небесно вдахновение и сопствено искуство. По небесното вдахновение простиот рибар Петар, стана учител на народот, столб на верата,...

Игумен Фотиј Беровски: Извадоци од  беседа

Игумен Фотиј Беровски: Извадоци од беседа

        "Секогаш го дефинираме односот кон другите и односот кон себе...Каде и кога? Постојано, почнувајќи овде во Црквата а потоа и во своите домови. Секогаш кога зборуваме  на  оваа тема зборуваме...

Митрополит Струмички Наум : Како да ја зачуваме Божјата благодат во нас

Митрополит Струмички Наум : Како да ја зачуваме Божјата благодат во нас

За денешното евангелско четиво (види: Лука 8, 41–56) битно е да се запамети следново:Како што крвта е потребна за животот на телото, така и благодатта Божја е потребна за вистинскиот...

БEСEДА за пoзивoт на ситe христијани да бидат свeти

БEСEДА за пoзивoт на ситe христијани да бидат свeти

Акo вo пoслeднитe врeмиња свeтитe пoстаналe исклучoк, вo oниe први врeмиња, нeсвeтитe билe исклучoк.Свeтитe билe правилo. Всушнoст, нe трeба да сe чудимe штo апoстoлoт ги нарeкува ситe крстeни души вo...

БЕСЧУВСТВИТЕЛНОСТА КОН ГРЕВОТ

БЕСЧУВСТВИТЕЛНОСТА КОН ГРЕВОТ

Мораме да го слушаме Господ и да го правиме она што Господ ни заповеда и тогаш нема да ни требаат чуда за да веруваме! Верата доаѓа од срцето! Кога човек...

o. Горан Стојчевски - Испуштените црвени слова да ги надополниме со живот

o. Горан Стојчевски - Испуштените црвени слова да ги надополниме со живот

Она за што друго сакав да споделам, е за стравот во светот од сè и сешто и барањето на еликсирот за вечен живот или поточно долгоденствие за нас „емигрантите од...

Митрополит Струмички Наум:Покров на Пресвета Богородица (13.10.2022 )

Митрополит Струмички Наум:Покров на Пресвета Богородица (13.10.2022 )

    Богочовекот Исус Христос воспоставува, за нас, духовно правило да бараме од Него нешто душеполезно во име на Некој што неизмерно Му значи. Нема ли Он Самиот прв да го...

ГОВОР НА ЕПИСКОПОТ ХЕРАКЛЕЈСКИ Г. КЛИМЕНТ НА ТРИБИНАТА „КАКО ДА СЕ РАДУВАМЕ ВО ВРЕМЕ НА КРИЗИ“

ГОВОР НА ЕПИСКОПОТ ХЕРАКЛЕЈСКИ Г. КЛИМЕНТ НА ТРИБИНАТА „КАКО ДА СЕ РАДУВАМЕ ВО ВРЕМЕ НА КРИЗИ“

 Денес, во времето на една општа криза што го допира секој сегмент од живеењето на луѓето, темата за радоста е значајна и актуелна. Сама по себе, темата не е нова,...

Митрополит Тимотеј: † ВОЗДВИЖЕНИЕ НА ЧЕСНИОТ И ЖИВОТВОРЕН КРСТ - КРСТОВДЕН

Митрополит Тимотеј: † ВОЗДВИЖЕНИЕ НА ЧЕСНИОТ И ЖИВОТВОРЕН КРСТ - КРСТОВДЕН

Честопати може да се слушнат прашања од наши верници за значењето на овие зборови. Што значи да се земе својот крст? Секој човек има свој крст и тој ќе го...

« »