логоFacebookTwitterYouTubeeMailРодителите со своите деца активно поминуваат 40 минути дневно, предупреди Жељко Вранковиќ, полициски службеник на Одделението за превенција во полициската станица (ПС) во Осијек.

Резултатот е од малку постаро истражување спроведено во Хрватска, кое при поновите минатогодишни истражувања го потврдија и некои интернетски портали, вели Вранковиќ. Колку е точно дека родителите толку малку време одвојуваат за своите деца, се обидовме да дознаеме од Павле Мамужиќ, психолог во О. У. „Младост“ во Осијек.

- Првпат слушам за тој податок и тешко ми е да поверувам во таа минутажа. Ми се чини дека повеќето родители со тоа нема да се согласат. Посебно сега кога времето е поубаво и кога многу родители се надвор со своите деца. Тоа сигурно не е само 40 минути на ден. Каде е тука и времето поминато дома? Сметам дека податоците повеќе се однесуваат на постари деца од 13-14 години па нагоре – вели психологот.

- На таа возраст доаѓа и прашањето за осамостојување на децата, кога примарните односи им се во кругот на врсниците. Децата на таа возраст почнуваат да го бараат својот идентитет и се обидуваат да се одвојат од родителите. Не е пожелно да се настапува кон децата со репресивни методи, на пример треба да се одреди време кога детето може да го помине покрај компјутер и да се држи до некои норми и граници.

Треба да се земе предвид дека нив комуникацијата на интернет сега им е дел од животот и начин на кој комуницираат со своите врсници, а потоа да се обидеме да им се приближиме на тој начин. Не треба да се обидуваме да ги менуваме децата на таа возраст, туку треба да се обидеме да ги прилагодиме, секако со поставување на здрави граници, додава психологот Мамужиќ и потенцира дека секогаш со добра организација, може да се одвои време за семејството и за заеднички активности, почитувајќи го изборот на детето и неговата слобода. Еден, два или три дена во неделата, треба да се одвои време кога семејството ќе се собере и ќе прават нешто заедно, ако ништо друго барем да прошетаат.

Во рамки на проектот „Заедно можеме повеќе“ Одделението за превенција на ПС во Осијек, заедно со советите за превенција на Осијек, Бјели Манастир, Ѓаково и Нашице, подготви плакат на кој стои: „Родители, дали знаете што прави сега вашето дете?“. Во осијечката полициска станица истакнуваат дека, покрај тоа што родителите малку време поминуваат активно со децата, често и не знаат каде се тие.

 

 Извор: http://www.idividi.com.mk/stil/woman/758690/index.html

 

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Јануари 27, 2022

Конгресот на САД ќе носи резолуција за славење на македонскиот јазик и наследство

Во Конгресот на САД е покрената резолуција за прогласување на септември 2022 за „Месец на македонското американско наследство“ и за славење на македонскиот јазик, историја и култура на македонските Американци и нивниот „неверојатен придонес“ за Соединетите…
Декември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и психолошки силна приказна каде се претопуваат елементи на гротеска, хумор и егзистенцијалистичко преиспитување. Во наративот, како што во поговорот пишува Александар…

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

Окт 23, 2021 Литература 984
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на…

Познат научник тврди дека Бог постои

Сеп 28, 2021 Наука и Религија 5324
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле…

Цитати од Ван Гог што ќе ве инспирираат

Сеп 24, 2021 Ставови 727
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Рибарите знаат дека морето е опасно и бурата е страшна, но во овие опасности тие никогаш…

Беседи

БEСEДА  за угледувањe на мравкитe

БEСEДА за угледувањe на мравкитe

Вoлјата на Твoрeцoт, Кoј нè испратил вo oвoј свeт e да твoримe дoдeка смe вo свeтoт. Самиoт Гoспoд Исус запoвeда: Твoрeтe, стражарeтe! Oн ги фали oниe кoи ги умнoжуваат дадeнитe...

Архиепископ Антинојски Пантелејмон: За љубовта

Архиепископ Антинојски Пантелејмон: За љубовта

 Ако на пример, ние не ги надминеме границите на секојдневнието, ако не ги надминеме своите слабости, тогаш на кој начин нашата христијанска љубов се разликува од другите? Ако ги љубиме...

Митрополит Струмички Наум: Педесетница

Митрополит Струмички Наум: Педесетница

При толкувањето на евангелието за жената Самарјанка ви реков: „Водата што Богочовекот Христос ни ја дава, и која имајќи ја никогаш нема да ожедниме, е благодатта на Светиот Дух во...

БEСEДА за близина на Судијата

БEСEДА за близина на Судијата

За eдeн дeн, братe, мoжeш да ја дoбиeш цeлата вeчнoст. И за eдeн дeн, братe, мoжeш да ја изгубиш цeлата вeчнoст. Ти сe дадeни илјада дeнoви на зeмјата да сe...

Жарко Ѓоргиевски: Недела на Светите Отци од Првиот Вселенски Собор

Жарко Ѓоргиевски: Недела на Светите Отци од Првиот Вселенски Собор

Секој човек, па дури и најнесреќниот, жеден е за животот и постојано бега од смртта. Бог го создал човекот не за да умре и да се претвори во прашина, туку...

Митрополит Струмички Наум: Недела на Светите отци на Првиот Вселенски собор (12.06.2021)

Митрополит Струмички Наум: Недела на Светите отци на Првиот Вселенски собор (12.06.2021)

Да разбереш, односно да сфатиш – во духовно православна смисла, го означува просветлувањето на умот – со дарот на умно-срдечната молитва. Оти, какво е тоа сфаќање и разбирање без просветленост...

о.Михаил Трајковски: ВОЗНЕСЕНИЕ ХРИСТОВО - СПАСОВДЕН (02.06.2022)

о.Михаил Трајковски: ВОЗНЕСЕНИЕ ХРИСТОВО - СПАСОВДЕН (02.06.2022)

Колку прекрасна и радосна вест! Ако човекот во темнината на својот морален пад можел да ја наѕре светлината од божественото Сонце, кое се раѓало на Исток, сепак, сенката на сомнежот...

Митрополит Струмички Наум: Вознесение или превознесување? (01.06.2022)

Митрополит Струмички Наум: Вознесение или превознесување? (01.06.2022)

Ако Он не се жртвуваше на Крстот за нас и наше спасение, и ние не ќе можевме во Големиот Вход од Светата Литургија да се принесеме самите себе и целиот...

Св. Климент Охридски: Поука на вознесение на Господ наш Исус Христос

Св. Климент Охридски: Поука на вознесение на Господ наш Исус Христос

Поради тоа, браќа, бидејќи нè очекува бесконечна мака, да се потрудиме преку подвиг да ја избегнеме, со милостина да го пречекаме бедниот и да го угостиме, примајќи го туѓинецот, гладниот...

« »