логоFacebookTwitterYouTubeeMail


Новиот Устав на Унгарија го заштитува човечкиот живот од моментот на зачнувањето (16.06.2011)


Во изменетиот унгарски Устав, кој стапува на сила од 1 јануари 2012 година, стои дека човечкиот живот ќе биде заштитен од моментот на зачнувањето, пренесува CWN. „Човечкото достоинство е неприкосновено“, се вели во Уставот. „Секој има право на живот и човечко достоинство. Животот на ембрионот ќе биде заштитен од моментот на зачнувањето“.

„Еугениските методи, чија цел е селекција на луѓето, како и мерките кои го прават човечкото тело и неговите делови извор на профит, а и репродуктивното клонирање на луѓето се забранети“, се вели понатаму во документот.

Новиот Устав исто така изјавува: „Унгарија ја заштитува институцијата брак меѓу маж и жена и доброволно востановените сопружнички односи како и семејството како основа на постоењето на земјата. Унгарија го поддржува раѓањето на деца“.

Овие одредби во Уставот на Унгарија, засновани врз традиционалниот христијански поглед на моралните вредности, веќе предизвикаа осуда од страна на либералната организација Amnesty International.

Amnesty International на специјалната прес-конференција изрази „длабока загриженост“ од тоа што новиот Устав на Унгарија, донесен од страна на Националното собрание на оваа земја, „ги нарушува меѓнародните и европски стандарди за правата на човекот“.

„Воведената заштита на животот од моментот на зачнувањето (член 2), определувањето на бракот како сојуз меѓу маж и жена (член 50), воведениот доживотен затвор без можност за предвремено условно ослободување (член 4) и исклучувањето на сексуалната ориентација од листата на можни мотиви за дискриминација (член 15.2), е особено проблематично“, тврдат претставниците на Amnesty International.

Во врска со религијата, Уставот на Унгарија изјавува: „Секој има право на слобода на мисла, совест и религија. Ова право вклучува слобода да се одбере и да се смени религијата“. Уставот определува дека во Унгарија Црквата и државата се меѓусебно одвоени, а црквите се независни. Државата ќе соработува со црквите при решавањето на задачи значајни за општеството.

Денес населението на Унгарија брои 10 милиони луѓе. Од нив 59% се римокатолици, а на второ место по бројноста се протестантите (претежно калвинисти).

 

Извор: Sedmitza.ru

 

Преземено од:http://www.mpc.org.mk/svetaktuelno.asp?id=4714Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Јануари 27, 2022

Конгресот на САД ќе носи резолуција за славење на македонскиот јазик и наследство

Во Конгресот на САД е покрената резолуција за прогласување на септември 2022 за „Месец на македонското американско наследство“ и за славење на македонскиот јазик, историја и култура на македонските Американци и нивниот „неверојатен придонес“ за Соединетите…
Декември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и психолошки силна приказна каде се претопуваат елементи на гротеска, хумор и егзистенцијалистичко преиспитување. Во наративот, како што во поговорот пишува Александар…

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

Окт 23, 2021 Литература 972
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на…

Познат научник тврди дека Бог постои

Сеп 28, 2021 Наука и Религија 5253
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле…

Цитати од Ван Гог што ќе ве инспирираат

Сеп 24, 2021 Ставови 719
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Рибарите знаат дека морето е опасно и бурата е страшна, но во овие опасности тие никогаш…

Беседи

БEСEДА  за угледувањe на мравкитe

БEСEДА за угледувањe на мравкитe

Вoлјата на Твoрeцoт, Кoј нè испратил вo oвoј свeт e да твoримe дoдeка смe вo свeтoт. Самиoт Гoспoд Исус запoвeда: Твoрeтe, стражарeтe! Oн ги фали oниe кoи ги умнoжуваат дадeнитe...

Архиепископ Антинојски Пантелејмон: За љубовта

Архиепископ Антинојски Пантелејмон: За љубовта

 Ако на пример, ние не ги надминеме границите на секојдневнието, ако не ги надминеме своите слабости, тогаш на кој начин нашата христијанска љубов се разликува од другите? Ако ги љубиме...

Митрополит Струмички Наум: Педесетница

Митрополит Струмички Наум: Педесетница

При толкувањето на евангелието за жената Самарјанка ви реков: „Водата што Богочовекот Христос ни ја дава, и која имајќи ја никогаш нема да ожедниме, е благодатта на Светиот Дух во...

БEСEДА за близина на Судијата

БEСEДА за близина на Судијата

За eдeн дeн, братe, мoжeш да ја дoбиeш цeлата вeчнoст. И за eдeн дeн, братe, мoжeш да ја изгубиш цeлата вeчнoст. Ти сe дадeни илјада дeнoви на зeмјата да сe...

Жарко Ѓоргиевски: Недела на Светите Отци од Првиот Вселенски Собор

Жарко Ѓоргиевски: Недела на Светите Отци од Првиот Вселенски Собор

Секој човек, па дури и најнесреќниот, жеден е за животот и постојано бега од смртта. Бог го создал човекот не за да умре и да се претвори во прашина, туку...

Митрополит Струмички Наум: Недела на Светите отци на Првиот Вселенски собор (12.06.2021)

Митрополит Струмички Наум: Недела на Светите отци на Првиот Вселенски собор (12.06.2021)

Да разбереш, односно да сфатиш – во духовно православна смисла, го означува просветлувањето на умот – со дарот на умно-срдечната молитва. Оти, какво е тоа сфаќање и разбирање без просветленост...

о.Михаил Трајковски: ВОЗНЕСЕНИЕ ХРИСТОВО - СПАСОВДЕН (02.06.2022)

о.Михаил Трајковски: ВОЗНЕСЕНИЕ ХРИСТОВО - СПАСОВДЕН (02.06.2022)

Колку прекрасна и радосна вест! Ако човекот во темнината на својот морален пад можел да ја наѕре светлината од божественото Сонце, кое се раѓало на Исток, сепак, сенката на сомнежот...

Митрополит Струмички Наум: Вознесение или превознесување? (01.06.2022)

Митрополит Струмички Наум: Вознесение или превознесување? (01.06.2022)

Ако Он не се жртвуваше на Крстот за нас и наше спасение, и ние не ќе можевме во Големиот Вход од Светата Литургија да се принесеме самите себе и целиот...

Св. Климент Охридски: Поука на вознесение на Господ наш Исус Христос

Св. Климент Охридски: Поука на вознесение на Господ наш Исус Христос

Поради тоа, браќа, бидејќи нè очекува бесконечна мака, да се потрудиме преку подвиг да ја избегнеме, со милостина да го пречекаме бедниот и да го угостиме, примајќи го туѓинецот, гладниот...

« »