логоFacebookTwitterYouTubeeMail


8 јуни 2011

euroactiv.com

Приватните часови е бизинис кој цвета во Европа, во кој родителите од Франција и Германија трошат повеќе од 3 милијарди евра годишно на дополнително образование за нивните деца, стои во новиот извештај.

И во поголемиот дел од Европа постои истиот тренд - иако сумите не се толку високи во сите држави - додека родителите издвојуваат се поголеми суми за да им обезбедат на своите деца дополнително знаење покрај државното образование, се вели во извештајот на Европската унија.

Покрај потенцирањето дека се трошат огромни суми на „образование од сенка“, извештајот истакнува како овој тренд ги продлабочува нееднаквостите во Европа, кога децата на побогатите родители имаат шанса да добијат дополнително знаење, со што се создаваат разлики кои можат да имаат долгорочни социјални импликации.

„Образованието од сенка достигна толкави мери и имаат толку силно влијание врз соцјалната еднаквост, врз економијата на знаења, врз работата во училиштата и во животот на децата и семејствата, што мора да биде истакнато“, пишува Марк Бреј, автор на книгата „Предизвиците на образованието од сенка“, која излезе минатата недела.

Извештајот е резултат на истражување кое се спроведе во различни држави во изминативе четири години, и покажува дека секторот на француското образование од сенка во 2007 вредело 2,2 милијарди евра, а се проценува дека расте по 10 проценти годишно.

Во Германија годишно се троши од 900 милиони до 1,5 милијарди евра за дополнителни часови, од кои најголемиот дел е во степенот на средното образование. Во Франција и Белгија приватните часови можат да чинат и повеќе од 30 евра по час.

Во јужна Европа, каде државното образование се стреми да го стигне она од северот, исто така има голем тренд на дополнително учење, каде родителите во Кипар, Грција, Шпанија и Португалија трошат големи суми за нивните деца, иако користа од ова е привилегија за оние деца од побогатите семејства.

Дури и во Скандинавија, која е често на врвот на глобалните листи за квалитет на државно образование, исто расте трендот на дополнително учење.

„Приватните часови многу помалку се за ученици кои имаат вистинска потреба за помош која не можат да ја добија на училиште, и многу повеќе се во врска со справувањето со конкурентските предности на веќе успешните и привилегираните“, вели Јан Трушчински, раководител на одделот за образование и култура во Европската комисија, која го подготви овој извештај.

Европска индустрија вредна повеќе милијарди

Студијата отрива дека повеќето приватни часови ги користат побогати и обично градски семејства, наспроти работничката класа. Во некои земји приватните часови се вообичаени помеѓу семејствата кои веќе плаќаат за приватно школување, со што исто така се продлабочуваат социоекономските разлики.

“Сеж е оставено на пазарните услови, со што приватните часови ги овозможуваат и ги зголемуваат неднаквостите“, вели Бреј во извештајот. „Семејствата со поголеми приходи можат да си дозволат и повеќе и поквалитетни приватни часови“.

Освен што имаат социоекономско влијание, извештајот истакнува колку голем станува бизнисот со приватните часови.

Во Франција, Белгија, Британија, Ирска и насекаде, расте бројот на компании кои обезбедуваат дополнително домашно школување.

„Индустријата за приватни часови е растечки извор на вработувања, како и начин за многу мејнстрим наставници да стекнат дополнителни приходи“, вели Трушчински. „Ова е една од причините зошто и владите и синдикатите се обидуваат да ја избегнат оваа тема“.

И покрај милијардите кои се плаќаат за приватни часови, во многу држави ова не е регулирано, па затоа давањето приватни часови е вон реалните државни даночења, се вели во студијата.

Земањето приватни часови се смета за толку важно што трошоците на родителите на Кипар и во Грција достигнува до 20 проценти од државните буџети за образование во овие држави, се вели во извештајот. ат/ссм/12:00МИАПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Јули 24, 2022
TViTer319

ТРКАЛЕЗНА МАСА ЗА ПОДАТОЦИТЕ ЗА Е-ТРГОВИЈАТА ВО НАШАТА ЗЕМЈА

Од АЕТМ велат дека со оваа тркалезна маса, Асоцијацијата за е-трговија на Македонија и Државниот завод за статистика иницираат соработка меѓу засегнатите институции и се вклучуваат во напорите за започнување на јавно-приватен дијалог помеѓу релевантните…
Јануари 27, 2022

Конгресот на САД ќе носи резолуција за славење на македонскиот јазик и наследство

Во Конгресот на САД е покрената резолуција за прогласување на септември 2022 за „Месец на македонското американско наследство“ и за славење на македонскиот јазик, историја и култура на македонските Американци и нивниот „неверојатен придонес“ за Соединетите…

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Дек 28, 2021 Литература 718
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и…

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

Окт 23, 2021 Литература 1216
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на…

Познат научник тврди дека Бог постои

Сеп 28, 2021 Наука и Религија 6839
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Преображение Господово (18.08.2022)

Митрополит Струмички Наум: Преображение Господово (18.08.2022)

Кога би ги прашале луѓето во црква, кои го празнуваат денешниот празник, зошто сме собрани овде, тие веднаш би одговориле дека денес е Преображение Господово. Не велам дека одговорот не...

Свети Григориј Палама: Беседа на Преображението

Свети Григориј Палама: Беседа на Преображението

На Гората имало осум, но се гледале само шестмина: тројца – Петар, Јаков и Јован, кои се искачиле заедно со Исус, ги виделе како со Него стојат и разговараат Мојсеј...

Антониј, Митрополит Сурошки: Преображение

Антониј, Митрополит Сурошки: Преображение

Мојсеј влегол во тој облак и му било дозволено да разговара со Бога како пријател со пријател; му било дозволено да види како Бог поминува покрај него, сè уште без...

Митрополит Струмички Наум: Свети Климент Охридски (08.08.2022)

Митрополит Струмички Наум: Свети Климент Охридски (08.08.2022)

Но, што значи тоа дека некој ќе влезе и ќе излезе и дека пасиште ќе најде?Тргнувајќи секогаш од персоналното начело на македонско-светогорската исихастичка школа (наспроти антиохиската историска и александриската алегориска...

Митрополит Струмички Наум: Свети Пророк Илија (01.08.2022 15:58)

Митрополит Струмички Наум: Свети Пророк Илија (01.08.2022 15:58)

 Вистинскиот, пак, Божји пророк, што и да направи, тешко ќе ги отвори кон милост суетните срца на самонаречените духовни величини: „Зашто дојде Јован Крстител, кој ниту леб јаде, ниту вино...

БEСEДА  за пoтрeбата за пoвтoрувањe и пoвтoрувањe

БEСEДА за пoтрeбата за пoвтoрувањe и пoвтoрувањe

Oрачoт oра вo нивата. Зарeм нe ја пoвтoрува oрачoт сeкoја минута истата рабoта? Какo инаку би ја изoрал нивата, акo oд утрo дo мрак нe длаби бразда дo бразда?Патникoт чeкoри...

Исцеление на демонизираниот човек во Гадара

Исцеление на демонизираниот човек во Гадара

Евангелието е еден вид огледало, во кое се огледуваме себеси, и гледајќи се во него, се дотеруваме внатрешно. Како што секоја куќа има огледало, така треба секоја куќа да има...

Протоереј ставрофор Глигор Дамјановски: СВЕТИ БЕСРЕБРЕНИЦИ И ЧУДОТВОРЦИ КОЗМА И ДАМЈАН (обновено)

Протоереј ставрофор Глигор Дамјановски: СВЕТИ БЕСРЕБРЕНИЦИ И ЧУДОТВОРЦИ КОЗМА И ДАМЈАН (обновено)

 Бидејќи имале силна и непоколеблива вера, Божјата благодат делувала врз сите луѓе коишто им се обраќале за помош. Колку што лекувале со разните треви, толку повеќе Бог, поради нивниот свет...

Митрополит Струмички Наум: Светите Апостоли (11.07.2022 20:30)

Митрополит Струмички Наум: Светите Апостоли (11.07.2022 20:30)

   Петар Му се обраќа на Господ како прв меѓу еднаквите по чест, кој во тој момент ги изразува и сведочи верата и опитот на сите Апостоли, а не само својата...

« »