логоFacebookTwitterYouTubeeMail


АНАЛИЗА НА ТЕРИТОРИИТЕ:
ПЕРСПЕКТИВИ ПЕЛАГОНИЈА/PAYS DE LA BAIE DU MONT ST MICHEL
КУЛТУРАТА, ВЕКТОР НА РАЗВОЈ

Каен, Земјата на заливот Сет Мишел
27 јуни/1 јули 2011

Почитувани,
Во периодот помеѓу 27 јуни и 01 јули како дел од активностите за 2011 година на проектната целина за Културна политика и културна размена од Проектот за децентрализирана соработка помеѓу Македонија и Долна Нормандија, ќе се реализира работна посета на Каен и  неколку града од Земјата на заливот Сет Мишел.

За време на оваа работна посета во регионот Долна Нормандија ќе се реализираат различни средби, дискусии и состаноци помеѓу различни културни актери и претставници на локални и регионални власти од Македонија (Пелагониски регион) и Долна Нормандија (Земјата на заливот Сет Мишел). На покана на Локомотива во рамките на проектот, како дел од осум члена-та работна група која ќе ја реализира оваа работна посета, покрај Биљана Тануровска-Ќулавковски и Виолета Качакова, ќе земат учество и: Кристина Кујунџиќ – соработник, експерт по културни политики од Белград, Василчо Дамчески – градоначалник на Крушево, Никола Пејчиноски – советник за култура во општина Крушево, Рубин Николоски – претставник на Центарот за регионален развој на Пелагонискиот плански регион, одговорен за координација на активностите од проектот за децентрализирана соработка во рамките на регионот, Ирена Андреевска – директорка на НВО Арт Поинт Гумно од Демир Хисар и Даниела Колеска – преведувачка.

Групата на македонски претставници ќе посети различни културни и природни локалитети од Земјата на заливот Сет Мишел и преку нив ќе се запознае со нејзините географските специфики, историја, културата и територијален идентитет. Посетата ќе ги опфати следниве градови: Авранш (главниот град на Земјата на заливот Сет Мишел), Мортен, заливот Сент Мишел, Сент Жамс и др. Исто така ќе се посетат некои од културните институции од оваа територија и ќе се претстави начинот на нивна работа, меѓу нив може да ги споменеме: Скрипториумот на Авранш, Relais Culturel на заедницата на локални самоуправи – Дусе, Екомузејот на градот Венс, ODIA (Канцеларија за дифузија на уметнички информации) итн. Средбите и состаноците со претставниците на секторот за култура и други јавни сектори поврзани со овој сектор од Земјата на заливот Сет Мишел ќе обезбедат информации за културата и нејзиниот третман и организација во рамките на оваа територија.

Покрај запознавањето со  територијалниот и културен контекст на Земјата на заливот Сент Мишел на отворена дискусија што ќе биде организирани во Екомузејот на градот Венс, на 29 јуни, групата на македонски претставници ќе го презентира моделот на работа утврден во Пелагонискиот регион, како и различните фази и резултатите од утврдениот процес на работа за креирање и спроведување на “Регионална стратегија за културен развој на Пелагонискиот регион“. Главната цел на овие презентации и размена на информации е вклучувањето на Земјата на заливот Сет Мишел, како партнер на проектот во Долна Нормандија, по примерот на Пелагонискиот регион во Македонија согласно нејзиниот контекст и културни специфики. Истиот ден, посебенa агенда е изработена за Градоначалникот на Крушево и Советникот за култура во општина Крушево, кои ќе имаат официјална посета на заедницата на локални самоуправи - Сент Жамс. Оваа посета е првична средба меѓу Градоначалникот на Крушево и Претседателот на заедницата на локални самоуправи - Сент Жамс, на која ќе се разговара за различни области од јавен карактер кои се важни за развојот на двете територии со цел да се пронајдат основните домени на заеднички интерес во кои може да воспостават соработка, како идни потенцијални побратимени територии.

На 30 јуни групата на македонски претставници ќе присуствува на целодневната регионалната конференција, наловена: Кон нова економија на уметноста и културата? Конференцијата ќе се организира во Каен од страна на Регионалниот совет на Долна Нормандија.

* * *
ПРОЕКТ ЗА ДЕЦЕНТРАЛИЗИРАНА СОРАБОТКА ДН/МК
ПРОЕКТНА ЦЕЛИНА: КУЛТУРНА ПОЛИТИКА И КУЛТУРНА РАЗМЕНА

Лидери на проектната целина:
ЛОКОМОТИВА - Центар за нови иницијативи во уметноста и културата
CRéCET - Регионален центар за етнологија и етнографска техника

Проектот е поддржан од страна на Регионот Долна Нормандија, Француското Министерство за надворешни работи и Асоцијацијата на агенции за локална демократија.

Партнер во реализација на проектните активности од Македонија: Центарот за регионален развој на Пелагонискиот плански регион.

* * *

Со почит,
Биљана Тануровска-Ќулавковски и Виолета Качакова

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Јули 24, 2022
TViTer319

ТРКАЛЕЗНА МАСА ЗА ПОДАТОЦИТЕ ЗА Е-ТРГОВИЈАТА ВО НАШАТА ЗЕМЈА

Од АЕТМ велат дека со оваа тркалезна маса, Асоцијацијата за е-трговија на Македонија и Државниот завод за статистика иницираат соработка меѓу засегнатите институции и се вклучуваат во напорите за започнување на јавно-приватен дијалог помеѓу релевантните…
Јануари 27, 2022

Конгресот на САД ќе носи резолуција за славење на македонскиот јазик и наследство

Во Конгресот на САД е покрената резолуција за прогласување на септември 2022 за „Месец на македонското американско наследство“ и за славење на македонскиот јазик, историја и култура на македонските Американци и нивниот „неверојатен придонес“ за Соединетите…

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Дек 28, 2021 Литература 700
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и…

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

Окт 23, 2021 Литература 1198
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на…

Познат научник тврди дека Бог постои

Сеп 28, 2021 Наука и Религија 6756
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Свети Климент Охридски (08.08.2022)

Митрополит Струмички Наум: Свети Климент Охридски (08.08.2022)

Но, што значи тоа дека некој ќе влезе и ќе излезе и дека пасиште ќе најде?Тргнувајќи секогаш од персоналното начело на македонско-светогорската исихастичка школа (наспроти антиохиската историска и александриската алегориска...

Митрополит Струмички Наум: Свети Пророк Илија (01.08.2022 15:58)

Митрополит Струмички Наум: Свети Пророк Илија (01.08.2022 15:58)

 Вистинскиот, пак, Божји пророк, што и да направи, тешко ќе ги отвори кон милост суетните срца на самонаречените духовни величини: „Зашто дојде Јован Крстител, кој ниту леб јаде, ниту вино...

БEСEДА  за пoтрeбата за пoвтoрувањe и пoвтoрувањe

БEСEДА за пoтрeбата за пoвтoрувањe и пoвтoрувањe

Oрачoт oра вo нивата. Зарeм нe ја пoвтoрува oрачoт сeкoја минута истата рабoта? Какo инаку би ја изoрал нивата, акo oд утрo дo мрак нe длаби бразда дo бразда?Патникoт чeкoри...

Исцеление на демонизираниот човек во Гадара

Исцеление на демонизираниот човек во Гадара

Евангелието е еден вид огледало, во кое се огледуваме себеси, и гледајќи се во него, се дотеруваме внатрешно. Како што секоја куќа има огледало, така треба секоја куќа да има...

Протоереј ставрофор Глигор Дамјановски: СВЕТИ БЕСРЕБРЕНИЦИ И ЧУДОТВОРЦИ КОЗМА И ДАМЈАН (обновено)

Протоереј ставрофор Глигор Дамјановски: СВЕТИ БЕСРЕБРЕНИЦИ И ЧУДОТВОРЦИ КОЗМА И ДАМЈАН (обновено)

 Бидејќи имале силна и непоколеблива вера, Божјата благодат делувала врз сите луѓе коишто им се обраќале за помош. Колку што лекувале со разните треви, толку повеќе Бог, поради нивниот свет...

Митрополит Струмички Наум: Светите Апостоли (11.07.2022 20:30)

Митрополит Струмички Наум: Светите Апостоли (11.07.2022 20:30)

   Петар Му се обраќа на Господ како прв меѓу еднаквите по чест, кој во тој момент ги изразува и сведочи верата и опитот на сите Апостоли, а не само својата...

Митрополит Струмички Наум: Свети Наум Охридски (02.07.2022 )

Митрополит Струмички Наум: Свети Наум Охридски (02.07.2022 )

Согласно опитот на сите Свети, единствен темел на вистинскиот духовен живот во Црквата е вистинската вера. Вистинска вера може да биде само една. Учеството во вистинската вера во Црквата истовремено...

БEСEДА  за угледувањe на мравкитe

БEСEДА за угледувањe на мравкитe

Вoлјата на Твoрeцoт, Кoј нè испратил вo oвoј свeт e да твoримe дoдeка смe вo свeтoт. Самиoт Гoспoд Исус запoвeда: Твoрeтe, стражарeтe! Oн ги фали oниe кoи ги умнoжуваат дадeнитe...

Архиепископ Антинојски Пантелејмон: За љубовта

Архиепископ Антинојски Пантелејмон: За љубовта

 Ако на пример, ние не ги надминеме границите на секојдневнието, ако не ги надминеме своите слабости, тогаш на кој начин нашата христијанска љубов се разликува од другите? Ако ги љубиме...

« »