логоFacebookTwitterYouTubeeMail


 

4 април 2011

Обидете се да изброите колку пати во последните 48 часа сте виделе или слушнале како некој го спомнува спектакуларното слатко видео со две бебиња кои „зборуваат“. Како што поминува времето, а ЈуТјуб сензациите стануваат се повеќе популарни и многу поглупави, се почесто се наоѓате во ситуација во која чувствувате силен нагон, луѓето кои тоа ви го пикаат под нос да ги предупредите дека виртуелните будалштини ги намалуваат општествените критериуми и дека полека се претвараме во она што пред неколку години имавме можност да го видиме во филмот на Мајк Џуд „Идиокраси“.

Секако, тоа не го правите бидејќи не сакате луѓето да помислат дека сте лик кој мрази бебиња или смета дека секој вид на забава мора да биде „паметен“. Таквите луѓе никој не ги сака и денес-утре можат да станат единствено дете кое не го познаваат на роденденските забави. Двете бебиња кои „зборуваат“ во секој случај се симпатични и не се разликуваат премногу од сличните видео клипови, но кога во вечерните вести ќе видите најобична домашна снимка која да бидеме реални е мила пред се на родителите на близнаците, се чувствувате дека со оваа приказна нешто не е во ред, бидејќи потсетува на праксата на иритантни мајмуни кои инбоксот ви го преполнуваат со Пауер Поинт презентации и урнебесни вицови за разлики меѓу жените и пивото.

Тривијалното е ново спектакуларно

Тоа не е ништо ново бидејќи и претходно на вести гледавме репортажи за селанец кој одгледал најголема репка, или жена која го научила соколот да менува програми, но се работи за поголема слика и ако се свртите околу себе, се чини дека пренатрупаноста со тривијални нешта излегла од контрола.

Исто така, голема репка е голема репка, сокол кој користи далечинско не е секојдневна појава, но овие бебиња прават нешто што го прават сите бебиња. Се смејат, мафтаат со рацете и нешто неартикулирано брбљаат. Но, тоа што некогаш беше цена која моравте да ја платите кога ќе ги посетевте гордите родители, денес е вест која ја пренесува целиот свет. За таква состојба не можете да обвините едно ТВ шоу, блокбастерите и инстант ѕвездите, интернет трендовите, таблоидите или навиките на новите конзументи. Тривијалното стана хит, а некои би рекле и еден од показателите на тренд на заглупување.

Ако почнете од ТВ програмите, многу брзо ќе сфатите дека се состојат од реалити и сапуници и дека вообичаените аргументи „ако не ти се допаѓа смени на друг канал“, едноставно повеќе не вреди бидејќи бирате меѓу неколку различни варијанти иста глупава содржина. Единствено што снимаме се сапуници и реалити, а домашните филмови и така не ги гледаме бидејќи немаат вампири и супер херои.

Не можеме да ги обвинуваме уредниците, но голем дел од вината е навистина нивна, бидејќи не гледаат да има квалитет туку на првиот знак на пад на гледаноста реагираат со укинување, маргинализирање или создавање на понуда која може да парира на глупавата содржина на конкуренцијата која повеќе е гледана. Глупавите работи од секогаш биле повеќе гледани од тие кои бараат барем минимален интелектуален напор, но се чини дека претходните уредници не се воделе исклучиво според вкусот на љубителите на сапуници и реалити.

Јованче и Марика – оскаровски материјал

Но, во оваа борба за гледачи, како да се заборава фактот дека се помалку луѓе го избираат телевизорот како примарен извор на забава, а уште помалку за информации. Една од причините без никакви сомнежи е потпросечниот квалитет на понудите па излегува дека телевизиите се борат за гледачи кои се уште не сфатиле дека уредниците ги ценат и ги сметаат за будали. Тука почнуваме, бидејќи телевизијата во ова не е осамена.

Кино понудата врие од будалштини па гледаме „сериозна“ верзија на Црвенкапа, роботи кои плачат и се претвараат во автомобили, бесмислени очајно напишани и уште полошо одглумени филмови за вампири што е најголем феномен, а специјалните ефекти најчесто се тука за да ви го одвлечат вниманието од фактот дека темата е бесмислена. Сезоната на хитови почнува се порано, а девет од десет блокбастери спаѓаат во сфера на забава за малоумници па филмот „Инсепшан“ го користиме како пример на комплициран и тешко сватлив филм.

Филмот на Нолан е се, само не е комплициран, но во оваа фаза сме веќе толку многу заглупавени што идејата за сон во сонот се чини како неописливо замрсена и тешко остварлива. Музичката индустрија нема квалитетни и оригинални изведувачи туку ЈуТјуб сензации кои како да се натпреваруваат во пишување на што подебилен сингл кој ќе избие на прво место. Да, Ребека Блек во овој момент е омразена, а пред десет години таков антиталент не би добил ни пет минути таква слава.

Кој знае двојка, кој не знае... 0?

Фотографиите се почесто се заменуваат со вести, но ужасно сме шокирани кога некој ќе открие дека се помалку читаме. Глупост, секако дека читаме и секако дека читаме глупости. Книгите за самопомош и автобиографиите на познатите кои не се во состојба ни да ги напишат бидејќи не се во состојба да состават една реченица, а и тешко е да се поверува дека луѓе на 30 години имаат премногу материјал за зрел поглед наназад.

Но, на кого му е дојдено до пишуван збор, бидејќи ако ги разгледате Фејсбук профилите на своите деца и за секунд ако престанете да размислувате за опасноста од интернетот, многу лесно ќе забележите дека детето ви е неписмено. Неписмен ви е и средношколецот, неписмен ви е и студентот, а кога и ако дипломира и понатаму ќе биде неписмен, бидејќи читаат само тоа што мора да го читаат. И резултатите на телетекст. До минатата недела не знаевме дека „0“ постои како оценка, но стрпете се, има време за се.

Понатаму, морате сериозно да ги прелистате шоубиз рубриките за да најдете вест без голи жени или ѕвезда која е ѕвезда поради тоа што го прави, а не поради тоа со кого спиела. Зошто воопшто кариерата ја почнале со песни кога сите знаат дека вистинскиот пат е да се соблечат пред камери, да јаваат некој стар јазовец и потоа да направат прв сингл. Истражувањата покажаа дека тоа е најбрз пат до албум.

Понекогаш мора да се запрашате за болниот третман на зборот „истражување“, бидејќи излегува дека се поголем број истражувања покажуваат со кој познат глумец жените би легнале, дали позитивниот поглед на свет може да ги зголеми градите и постои ли хормон за неверство. Со такви релевантни истражувања најчесто се бави неименуван британски универзитет па почнувате да се сомневате дека името на универзитетот се крие, бидејќи некој може да забележи дека огромни пари одат на истражување на појави за кои никој не се интересира.

Накусо, ги спуштивме критериумите и проклето ги спуштивме. Можеби малку е драматично и параноично да се збори за планирано заглупување, но дали ние ќе зборуваме за тоа или не, понудата станува се полоша и полоша и само е прашање на време кога тоа бебешко зборење од видеото ќе стане хит сингл. вз/

Извор: МИА

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Јануари 27, 2022

Конгресот на САД ќе носи резолуција за славење на македонскиот јазик и наследство

Во Конгресот на САД е покрената резолуција за прогласување на септември 2022 за „Месец на македонското американско наследство“ и за славење на македонскиот јазик, историја и култура на македонските Американци и нивниот „неверојатен придонес“ за Соединетите…
Декември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и психолошки силна приказна каде се претопуваат елементи на гротеска, хумор и егзистенцијалистичко преиспитување. Во наративот, како што во поговорот пишува Александар…

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

Окт 23, 2021 Литература 839
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на…

Познат научник тврди дека Бог постои

Сеп 28, 2021 Наука и Религија 4504
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле…

Цитати од Ван Гог што ќе ве инспирираат

Сеп 24, 2021 Ставови 572
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Рибарите знаат дека морето е опасно и бурата е страшна, но во овие опасности тие никогаш…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Велика сабота (22.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: Велика сабота (22.04.2022)

Не можам, смрт, а да не те дочекам со добредојде. Кога и да е тоа. Кога и да ти дозволат. Зашто откако Богочовекот Христос дојде, сѐ од Него е добредојде....

 Митрополит Струмички Наум: Велик петок (21.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: Велик петок (21.04.2022)

Да внимаваме, некои од Божјите дарови, обично, на самиот почеток не ги препознаваме веднаш како дар – во сите негови димензии, зашто ни се даваат прво како крст. Крстот, пак,...

 Митрополит Струмички Наум:  Велик четврток (20.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: Велик четврток (20.04.2022)

Што да напише човек за светата Евхаристија (Литургија), а истовремено да не ја открие и содржината на својот живот? Нема разлика помеѓу Евхаристијата и нашиот живот, или ако има –...

Митрополит Струмички Наум: За миењето на нозете – вовед во Страсната седмица (17.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: За миењето на нозете – вовед во Страсната седмица (17.04.2022)

Изразувањето на слободната волја, во градење на односот со Бог, е суштински поврзана со лојалноста, верноста. Преку слободно насочената волја кон исполнување на заповедите Божји и градење на личносна заедница...

Прот. Александар Шмеман: Цветници- НЕДЕЛНИ БЕСЕДИ (10)

Прот. Александар Шмеман: Цветници- НЕДЕЛНИ БЕСЕДИ (10)

Во што е смислата на овој настан, кого толку светло, толку радосно, толку победоносно го празнува Црквата во Лазаревата сабота? Како да се спојат тагата, солзите на Христа, и таа...

Митрополит Струмички Наум: Лазарова сабота (15.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: Лазарова сабота (15.04.2022)

Одговорот на сите овие можни недоумици е дека, всушност, се случува нов квалитет на личносни односи меѓу нив, и тоа не толку поради Христовата љубов кон нив – Неговата љубов...

„Лазаре, излези надвор“

„Лазаре, излези надвор“

Тие Негови зборови, пред сè, значат дека нема смрт за оние кои веруваат во Христа, зашто Христос подоцна на Марта ѝ вели: „Јас сум воскресението и животот; кој верува во...

 Митрополит Струмички Наум: Благовест (06.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: Благовест (06.04.2022)

Сакам да ве потсетам на уште нешто: човекот е создаден бог со самото тоа што на Бог може да му каже „не“. Но, едно е на Бог да Му кажеш...

Жарко Ѓоргиевски:Недела на свети Јован Лествичник (03.04.2022)

Жарко Ѓоргиевски:Недела на свети Јован Лествичник (03.04.2022)

Бог не ги тера со сила луѓето да го земат крстот, но ги повикува доброволно да Го следат Него. Не е лесно да се земе крстот на страдањето, но Он...

« »