логоFacebookTwitterYouTubeeMail

38.machenici1

Елвира, наставничката која се покажа како штит
за да го спаси животот на еден ученик во пукотницата на Казан

Царство небесно драга Елвира

Социјалните мрежи и’ оддаваат почит на оваа 26-годишна наставничка која предаваше англиски во училиштето кое беше нападнато.

Почит на социјалните мрежи на наставничката убиена во пукотницата на едно училиште во рускиот град Казан, каде загинаа девет лица, од кои седум ученици. Елвира Игнатјева, 26-годишна девојка која четири години предаваше англиски јазик во Училиштето Број 175, беше застрелана од напаѓачот токму во моментот кога се обидуваше да го спаси животот на еден од учениците.

„Таа излезе во ходникот и тие ја убија“, изјави полицаец од градот Казан. „Според првичните извештаи на очевидци, Игнатјева се обиде да спаси еден од учениците“, додаде изворот за локалните медиуми. „Таа го тргна момчето од напаѓачот и застана пред него, всушност се најде меѓу него и детето. Раната што ја здоби се покажа како фатална“.

 Игнатијева на својот профил на Инстаграм обично објавуваше мотивациони пораки врз свои лични фотографии уживајќи во прошетки и ноќни излегувања. „Не е толку тешко да си го направиш животот среќен“, напиша таа на 1-ви февруари. Треба само да престанеш да мислиш дека среќата е можна само на некое место таму, во иднина, и да научиш да уживаш во секој вистински момент, овде и сега“.

        
„Елвира Игнатјева, 26 годишна наставничка по англиски јазик, го даде својот живот за другите.
Таа турна настрана едно девојче пред метата на пиштолот на убиецот и застана помеѓу него и децата.‘‘
(- Руслана Боширова на инстаграм)https://twitter.com/i/status/1392217974753406982

„Видео направено во една од училниците. Наставничката им кажа на учениците да се скријат и да бидат мирни, додека таа стражареше до вратата, подготвена да се фрли помеѓу стрелецот и децата.’’- (Руслана Боширова на инстаграм)


Игнатјева дојде во училиштето во 2018 година, истата година кога Илназ Галјавиев, извршителот на масакрот, заврши во едукативниот центар. Другата наставничка која го загуби животот во нападот беше идентификувана како Венера Аизатова (55), наставничка по математика и признаена со награда за нејзината педагошка работа со користење на нови технологии.

Во меѓувреме, Руската Република Татарстан во средата се прости со деветмината починати. Според она што го изјавија официјалните извори на власта, немаше заеднички погреб, но секое семејство, кое ќе добие финансиска помош од еден милион руби (околу 13.500 американски долари) од властите, одлучи каде ќе го каже последното збогум на својата сакана личност.

Шест повредени деца продолжуваат да се борат во тешка и многу сериозна состојба. Во исто време, осум жртви на настанот ќе бидат пренесени во Москва на лекарско лекување во руската престолнина. „Авион од Руското Министерство за Вонредни Состојби веќе е тука и во следните неколку часа повредените, пет деца и три возрасни лица, ќе бидат префрлени во најдобрите болници во нашата земја“, рече лидерот на Татарстан, цитиран од агенцијата Интерфакс.

~ извор: https://www.larazon.es/internacional/20210512/4lh27erepjcfxmdemd3wf4yowq.html

 

Подготви: Снежана Корнет

 

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Јуни 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Новата книга од Тихомир Јанчовски беше промовирана во „Буква“

Авторот несомнено е познавач на филозофските теории, што е видливо и во неколку синтагми и максими кои вешто ги проткајува во своите раскажувања. Како синтагми кои во историјата на филозофијата се врзуваат со Декарт, со Лајбниц или со Хусерл. Сепак, и покрај…
Јуни 10, 2021
38.machenici1

До 2050 година во океаните ќе има повеќе пластика отколку риби

Луѓето годишно користат повеќе од 1 милијарда пластични кеси, фрлаат 13 милиони тони пластика во океаните, трошат 17 милиони барели за изработка на пластика (еден барел има околу 159 литри) и убиваат повеќе од 100.000 животни со користење на…

Елвира, наставничката која се покажа како штит...

Мај 17, 2021 Друго од култура 412
38.machenici1
Игнатијева на својот профил на Инстаграм обично објавуваше мотивациони пораки врз свои…

Збирка раскази „Фауст го трча плебејскиот круг“ (Faustus Runs the Plebeian Circle)-Стефан Марковски

Апр 07, 2021 Литература 361
Aleksandar.N.sv.Haralampij
Збирката раскази по промотивна цена е дистрибуирана и на повеќе книжевни платформи, како…

Книгата може да им помогне на децата да си го изградат идентитетот

Апр 04, 2021 Литература 453
Aleksandar.N.sv.Haralampij
Секоја генерација на деца има свои проблеми и затоа треба авторите да ги следат денешните…

Беседи

 Митрополит Струмички Наум: Зошто не Го примаме Богочовекот Христос? (24.07.2021)

Митрополит Струмички Наум: Зошто не Го примаме Богочовекот Христос? (24.07.2021)

Што ли да речеме за посуптилната страст на умот, како што е демонската гордост, т.е. високото мислење за самите себе, односно суетата, преку која демонот нѐ држи заробени и преку...

БEСEДА  за трeзвeнoста на умoт

БEСEДА за трeзвeнoста на умoт

Бoг на живoтнитe им дал самo душа, затoа нe им дал слoбoда, туку Oн ги ракoвoди сo Свoјoт ум. На чoвeкoт Бoг му дал душа и ум, и сo умoт...

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (17.07.2021)

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (17.07.2021)

Божји збор, Литургиски збор, збор во сила, соодветно, има веќе и оној што го просветлува својот ум преку дарот на умно-срдечната молитва; оној чиј ум невидливо богослужи пред олтарот на...

Митрополит Струмички Наум: АПОСТОЛСКО ПРЕЕМСТВО, ИЛИ СТАРОЗАВЕТНО?

Митрополит Струмички Наум: АПОСТОЛСКО ПРЕЕМСТВО, ИЛИ СТАРОЗАВЕТНО?

Светите Апостоли не служеле во велелепни храмови, туку во обични домови. Ние, денес, се натпреваруваме кој поголем храм ќе изгради, и покрај тоа што многу луѓе живеат во сиромаштија.Светите Апостоли...

Ретроспектива (2005-2020) - Митрополит Европски Пимен: „Беа двајца сосем различни луѓе“

Ретроспектива (2005-2020) - Митрополит Европски Пимен: „Беа двајца сосем различни луѓе“

Беа двајца сосем различни луѓе. Едниот прост рибар, а другиот еден од најучените во своето време. Еден крупен како карпа, друг многу ситен. Едниот со пламен карактер, а другиот кроток....

Александар Несторовски: Трета недела по педесетница 11/07/2021

Александар Несторовски: Трета недела по педесетница 11/07/2021

А ако ние сме од Бога и ако целиот матријален свет е од Бога, тогаш значи дека и се што доаѓа е од Бог. Затоа, да го напуштиме лицемерното верување...

МИТРОПОЛИТ СТРУМИЧКИ НАУМ: ЛОВЦИ НА ЛУЃЕ (03.07.2021)

МИТРОПОЛИТ СТРУМИЧКИ НАУМ: ЛОВЦИ НА ЛУЃЕ (03.07.2021)

И затоа, како што обичниот ловец треба да биде искусен за да го фати својот плен така и ловецот на луѓе, односно духовниот отец треба да биде опитен за да...

о.Јане Илиев: ПРВА НЕДЕЛА ПО ПЕДЕСЕТНИЦА

о.Јане Илиев: ПРВА НЕДЕЛА ПО ПЕДЕСЕТНИЦА

Човекољубието на Господа Исуса Христа нема крај. За да го стекнеме вечниот живот, кој е во Него, и за да живееме со Него, од нас не се бара ни ученост,...

 Митрополит Струмички Наум: Недела на сите Светии (26.06.2021)

Митрополит Струмички Наум: Недела на сите Светии (26.06.2021)

Егоцентричноста, т.е. самољубието не се способни да се потслонат на верата и довербата во Богочовекот Христос, и затоа несвесно го принудуваат човекот да бара сигурност само во материјалното, како и...

« »