логоFacebookTwitterYouTubeeMail

david-cuklevski

Давид Цуклевски по потекло е Македонец кој е роден и образован во Франција, но одлучил да се врати во Македонија и тука да ги пренесе искуствата што ги стекнал таму.

Овој 25 годишен економист, чии родители се по потекло од гевгелиско, но животот го поминале во Франција, има за цел во Македонија да донесе повеќе новини од областа на економијата, или на т.н. економија на општествено споделување (social sharing economy), а веќе работи на еден таков проект во земјава.

Во разговор за Нетпрес, Давид вели дека во Франција завршил прв циклус студии на престижниот Универзитет Сорбона од областа на економијата, а таму завршил и втор циклус студии, односно мастер, од областа на финансиите. Исто така, во рамки на студиите таму, редовно одел на пракса, каде се стекнал со поголем број знаења и со искуство во областа на работата на берза и со акциите.

Но, како што вели, секое лето престојувал во Македонија и одлучил да се врати кон корените и да се врати во татковината.

    Со оглед на тоа што доаѓам однавдвор јас имам малку поинаков поглед на нештата во Македонија и може да кажам дека сум малку повеќе оптимист, па така согледувам дека има некои работи што ги нема во Македонија, а има можности да се воведат истите. Во Македонија има целосни пазари што сеуште не се развиени и не се ниту креаирани. Затоа прво треба истите прво да се креираат, а потоа и ќе се развијат, за кои што реално има потреба, вели тој и додава дека има одредени услуги што луѓето ги бараат и постои одредена понуда за нив, но се изработуваат со стара технологија.

Во моментов Давид заедно со уште двајца ентузијасти работи на проект во Македонија, што ќе претставува новина на македонскиот пазар. Станува збор за проект од областа на економијата на општествено споделување, што, како што вели тој самиот, ќе претставува еден вид вовед и тест за тоа колкави се потенцијалите за развој на ваков тип економија во Македонија и „отскочна“ штица за низа други проекти и новини.

Тој во моментов работи на проект во транспортот, а истиот ќе биде еден вид на споделување на трошоците за превоз при патувањата низ Македонија. За овој проект Давид, рече дека ќе говори малку повеќе наскоро, кога истиот и ќе финишира. Во моментов проектот е во завршна фаза, а се очекува да биде готов во текот на оваа или во текот на следната недела.

Во однос на тоа што е економија на општествено споделување (social sharing economy) Давид појаснува дека станува збор за економија без никаков профит, а чија што главна цел е користа што ја има самото општество, односно граѓаните.

Интересно, но од она што го откри то,ј станува збор за проект што тој самиот во целост ќе го финансира, а како што вели воопшто не ги разгледал моменталните активни мерки за поддршка на стопанството и на бизнисот во земјава.

    Според мене мислам дека во која држава и да си не треба да очекуваш дали државата ќе те вработи или ќе ти даде работа, или ќе те подржи. Треба сам да се потрудиш. Јас мислам дека тоа повеќе е и до културата. Во Франција младите што учат  мора да работат во меѓувреме за тоа што родителите не им даваат пари за кафе и сакаат уште од помлада возраст да ги навикнат да бидат автономни граѓани, а тука кога почнавме да бараме студенти за работа на проектот, многу млади беа заинтересирани, но нашиот проект им се чинеше несигурен, а ние сме свесни дека тие бараат работа по банки и посигурни работни места, вели тој.

Но, тој тука го поставува прашањето, зошто некој по завршување на образованието веднаш би барал работа за „да се затвори“, како што вели, без претходно да ги истражи можностите и потенцијалите што му се нудат. Како што потенцира, човекот треба секогаш прво да ги истражи можностите и да стекне што е можно повеќе искуство.

    Тоа е секаде така и тука и во Франција. Осумдесет отсто од студентите сметаат дека ќе завршат Факултет и дека со тоа завршиле, но треба секој ден малку по малку да читаш нешто, да се надоградуваш, весници, стручни книги, економски текстови… На пример, еден човек што завршил Информатичка технологија во 98-мата година и застанал на неговото ниво и работа, ако не следи редовно што се случува, во 2016-тата година за него ќе нема никаква разлика. Значи тој незнае веќе што се случува, незнае ниту паметен телефон да вклучи, а исто е и во економијата. Неможе да се спореди светот од 19-иот и во 20-иот век, вели Цуклевски.

Со Давид малку повеќе поразговаравме и за актуелната политичка состојба во земјава, и за тоа кое е неговото мислење, како оваа криза се одразува врз економијата. Иако, ни нагласи дека не сака премногу да говори за политика, тој сепак рече:

    Тука луѓето многу се занимaваат со политика, во секој случај треба да се продолжи со работа, може да има и протести и демонстрации, но човекот што има проекти и што има надеж, што сака да профитира, нема време да обрне внимание на нив, тој е фокусиран на една работа и мора да продолжи. Тој не гледа кој е на власт, тој си ја гледа својата работа. Тој тргнува од една точка А и има за цел да стигне до една точка Б. Во Франција има и многу полоши протести од овде, тоа се хулигани, кршат се што ќе стигнат.

На прашањето колку влијаат немирите и протестите врз економијата Давид вели:

    Секако дека влијае тоа на економијата. Дава многу лоша слика за државата… И уште повеќе затоа што паузира голем број проекти. Има голем број луѓе, што имаат проекти, за фабрики, инвестиции што чекаат дали ќе се смири ситуацијата. Затоа што ако се смени власта, тие се загрижени дека ќе се променат законите, а со тоа нема да ги имаат повеќе истите можности.…

 

Извор: http://netpress.com.mk/makedonec-od-francija-voveduva-nova-dejnost-vo-makedonija/

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Октомври 23, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на дијалог. Тематските определби на песните почиваат врз различните емоционални, општествени, политички и интерперсонални набои на авторите; човечкото дистанцирање и поезијата…
Септември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Познат научник тврди дека Бог постои

Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле дебатите околу оваа тематика меѓу научниците токму затоа што Каку се смета за еден од најважните научници на 21 век. Тој е еден од креаторите на револуционерната Теорија…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Свињарски идентитет (27.11.2021)

Митрополит Струмички Наум: Свињарски идентитет (27.11.2021)

Зошто не Го примаме Богочовекот Христос? Поради задоволувањето на нашите страсти, кои ни станале поважни од Него. Примерот со луѓето од земјата Гадаринска ни покажува дека ним им беа многу...

 БEСEДА  за тoа какo ангeлитe вoјуваат за правeдницитe

БEСEДА за тoа какo ангeлитe вoјуваат за правeдницитe

Ангeл Гoспoдoв ќe вoјува за oниe кoи сe бoјат oд Бoга. Тoа сe пoкажалo јаснo мнoгупати, штo e запишанo, и бeзбрoј пати штo нe e запишанo. Архангeлoт Михаил гo oдбранил...

Митрополит Струмички Наум:   Жената Хананејка (16.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Жената Хананејка (16.10.2021)

 Послушанието не е лесен подвиг и не е без искушенија. Затоа, до добивањето на дарот на умно-срдечната молитва тоа е аскетски подвиг, подвиг на кој се принудуваме. Духовниот отец може...

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Та Христос не воскресна само во Ерусалим, та Христос не воскресна само во храмовите. Христос воскресна за сите, за секој и секаде. Христос воскреснува во срцето на секој еден од...

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Значи, наместо судење и осудување и самооправдување, Христос ни го покажува патот на самоукорување и самоосудување, патот напуштен од речиси сите денес; патот на смирението.Прашање е дали воопшто и можеме...

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Денешното апостолско четиво (Гал. 6, 3) ме потсети на малиот број „христијани“, кои поради својата внатрешна душевна расцепеност и меѓусебната поврзаност по таа основа, се однесуваат како отцепени, не само...

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Да не се лажеме себеси... Оној што ја има љубовта како дар на благодатта на Светиот Дух не може истовремено и да мрази. Нема тука место за обичните човечки чувства,...

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Љубовта ќе олади кај тие што ја добиваат како дар Божји во Црквата, а не ја негуваат и не ја развиваат. Љубовта ќе олади кај христијаните, кај православните. Божествена љубов...

 Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Често луѓето имаат желба да се на местото на некој друг. Сакаат да ја имаат видливата власт и славата на другиот, сакаат да ги имаат видливите пари и имот на...

« »