логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 
Четириесет проекти од областа на креативни индустрии кои беа пријавени на конкурсот на Министерството за култура се селектирани и ќе добијат финансиски средства за своја реализација


Имавме можност да пробаме млеко и сирење од македонскиот бадем, да слушнеме музика од македонските инструменти и да се воодушевуваме од македонскиот дизајн за мебел... Вчера македонските креативци и официјално добија потврда за финансиска поддршка од Министерството за култура на РМ за своите проекти.

На почетокот од годината Министерството за култура објави Конкурс за финансирање на проекти во областа на креативните индустрии чија цел беше да ги стимулираме граѓаните и сите креативци во нашата држава да креираат. Пристигнаа 204 апликации на национални и локални установи, здруженија на граѓани, фондации и други правни и физички лица. Селектирани се вкупно 40 проекти кои промовираат различни иновативни уметнички форми и кои содржат препознатливи естетски вредности, одржливи проекти кои имаат стабилна финансиска стратегија, претприемнички дух и се во функција на привлекување на работна сила. Се работи за проекти со кои се дизајнираат и промовираат нови технологии и во кои се користат традиционалните вештини и ресурси...", потенцираше вчера Елизабета Канческа -Милевска, министерката за култура на РМ.

Вкупниот буџет за сите 40 проекти изнесува околу 3 милиони денари. Четири проекти се на национални и локални установи (Дом на културата - Делчево, Музеј Кратово, Завод за заштита на спомениците на културата и музеј Охрид и НУ Археолошки музеј Скопје), а останатите 36 се на здруженија, фондации, правни и физички лица.

Благодарен сум што министерството ги препозна предизвиците кои стојат на патот на глобалниот пазар во однос на креативните индустрии како битен сегмент во развојот на иднината. Здружение на графички дизајнери конкурираше со проект за валоризација на македонски производи. Затоа одлучивме заедно со Министерството да се воспостави државна награда за дизајн која е предвидено да се реализираат во 2014, а голем дел од компаниите веќе се вклучени во организација", истакна Лазе Трипков. Анита Гајтановска, пак, со својот проект ќе реализира цела една линија од садење на семе на хељда до негова употреба во изработка на мебел.

Проектот на Даниела Симоновска од Кластерот за мода и дизајн, пак, се однесува на изработка на ткаени и плетени производи, додека Никола Воинов и Александар Тулевски го претставија својот проект за керамички чаши, со кој направија спој на локален материјал со нов дизајнерски пристап.

Вниманието на присутните вчера го привлече и Дејан Спасовиќ со своја палета на инструменти изработени од челик, керамика и дрво...за кои како што вели постои голем интерес не само во државата туку и надвор.

За поттикнување на секторот креативни индустрии Министерството донесе и развојна стратегија, а формирана е национална комисија. Во план е да се обезбеди и простор за креативност, каде што ќе се изработуваат прототипи и модели кои потоа би биле пласирани.

(Д.Т.) Вечер

Фото:Н.БатевПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Октомври 23, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на дијалог. Тематските определби на песните почиваат врз различните емоционални, општествени, политички и интерперсонални набои на авторите; човечкото дистанцирање и поезијата…
Септември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Познат научник тврди дека Бог постои

Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле дебатите околу оваа тематика меѓу научниците токму затоа што Каку се смета за еден од најважните научници на 21 век. Тој е еден од креаторите на револуционерната Теорија…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Свињарски идентитет (27.11.2021)

Митрополит Струмички Наум: Свињарски идентитет (27.11.2021)

Зошто не Го примаме Богочовекот Христос? Поради задоволувањето на нашите страсти, кои ни станале поважни од Него. Примерот со луѓето од земјата Гадаринска ни покажува дека ним им беа многу...

 БEСEДА  за тoа какo ангeлитe вoјуваат за правeдницитe

БEСEДА за тoа какo ангeлитe вoјуваат за правeдницитe

Ангeл Гoспoдoв ќe вoјува за oниe кoи сe бoјат oд Бoга. Тoа сe пoкажалo јаснo мнoгупати, штo e запишанo, и бeзбрoј пати штo нe e запишанo. Архангeлoт Михаил гo oдбранил...

Митрополит Струмички Наум:   Жената Хананејка (16.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Жената Хананејка (16.10.2021)

 Послушанието не е лесен подвиг и не е без искушенија. Затоа, до добивањето на дарот на умно-срдечната молитва тоа е аскетски подвиг, подвиг на кој се принудуваме. Духовниот отец може...

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Та Христос не воскресна само во Ерусалим, та Христос не воскресна само во храмовите. Христос воскресна за сите, за секој и секаде. Христос воскреснува во срцето на секој еден од...

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Значи, наместо судење и осудување и самооправдување, Христос ни го покажува патот на самоукорување и самоосудување, патот напуштен од речиси сите денес; патот на смирението.Прашање е дали воопшто и можеме...

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Денешното апостолско четиво (Гал. 6, 3) ме потсети на малиот број „христијани“, кои поради својата внатрешна душевна расцепеност и меѓусебната поврзаност по таа основа, се однесуваат како отцепени, не само...

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Да не се лажеме себеси... Оној што ја има љубовта како дар на благодатта на Светиот Дух не може истовремено и да мрази. Нема тука место за обичните човечки чувства,...

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Љубовта ќе олади кај тие што ја добиваат како дар Божји во Црквата, а не ја негуваат и не ја развиваат. Љубовта ќе олади кај христијаните, кај православните. Божествена љубов...

 Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Често луѓето имаат желба да се на местото на некој друг. Сакаат да ја имаат видливата власт и славата на другиот, сакаат да ги имаат видливите пари и имот на...

« »