логоFacebookTwitterYouTubeeMail


ЕВРОПСKО KУП-ФИНАЛЕ ВО УНГАРИЈА

Спортски херои од Домот „11 Октомври“

Иле Петровски, штитеник на Домот за деца без родители и родителска грижа „11 Октомври“ на Европското куп-финале на детски домови - Унгарија 2012 освои сребрен медал во скок во далечина.

На овој натпревар во Унгарија се натпреварувале уште десет деца на возраст од 15 години. Тие играле фудбал, се натпреварувале во фрлање ѓуле, скок во далечина, шах и во пинг-понг. Во пинг-понг, шах и во фрлање ѓуле децата освоиле четврто место, а во фудбал имаме најдобар голман на првенството. Петровски, кој го освои сребрениот медал во скок во далечина, изјави дека в година ќе донесе злато.

По тој повод министерот за труд и социјална политика Спиро Ристовски вчера се сретна со штитеници од Домот за деца без родители и родителска грижа „11 Октомври“ и им додели благодарници за достоинствено претставување на Македонија на ова натпреварување.

- Република Македонија има свои спортски херои. Тоа се децата од Домот за деца без родители и родителска грижа „11 Октомври“ - Скопје, кои од 30 јули до 3 август беа во Kечкемет, Унгарија, и ја претставуваа Македонија во рамките на нивните спортски активности и постигнаа забележителни резултати. Сите активности што се реализирани за овие деца даваат резултати. Веќе работиме на изградба на спортски комплекс во рамките на Домот, со што дополнително ќе се зголеми квалитетот на нивните активности и ќе имаат уште поуспешни резултати - изјави Ристовски.

Тој им се заблагодари на децата, но и на вработените во Домот и изрази благодарност за начинот на кој ги претставија и установата и Македонија во Унгарија.
Извор: ДневникВидео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Декември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и психолошки силна приказна каде се претопуваат елементи на гротеска, хумор и егзистенцијалистичко преиспитување. Во наративот, како што во поговорот пишува Александар…
Октомври 23, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на дијалог. Тематските определби на песните почиваат врз различните емоционални, општествени, политички и интерперсонални набои на авторите; човечкото дистанцирање и поезијата…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Обрезание во срцето, по Дух (13.01.2022 17:42)

Митрополит Струмички Наум: Обрезание во срцето, по Дух (13.01.2022 17:42)

Ако внимателно ја погледнеме оваа молитва, во неа ќе ги препознаеме историските периоди на Стариот и Новиот Завет, како и бесконечниот период на Царството Небесно, кој веќе е и уште...

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2022)

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2022)

Смирената наша молитва од Света Гора е да се подвизуваме сите против нашето самољубие, со цел да дојди во нашите срца, во нашите семејства, во татковината ни и во светот...

БEСEДА  за Рут

БEСEДА за Рут

И Бoг нарeдил сo Свoјата прoмисла, Рута да излeзe на нивата на бoгатиoт Вoз за да сoбира класјe. А Вoз ја видeл Рута и ја пoбарал за сoпруга кај Нoeмина....

Митрополит Струмички Наум: Различни блаженства (18.12.2021)

Митрополит Струмички Наум: Различни блаженства (18.12.2021)

Гледаме дека Господ се поистоветува (дури и најмногу) со секој еден страдалник. Затоа, секогаш кога со своето богатство ќе му помогнеме на еден од овие најмали Христови браќа што страдаат,...

Митрополит Струмички Наум: За мачеништвото (10.12.2021)

Митрополит Струмички Наум: За мачеништвото (10.12.2021)

Активирањето на благодатта со чинот на самото Свето Крштение редовно се случувало во првата Црква: кога луѓето се крштевале возрасни и кога пред тоа Крштение имало тригодишна подготовка. За време...

БEСEДА  за цeлта на раздeлувањe на дарoвитe, службата и звањeтo

БEСEДА за цeлта на раздeлувањe на дарoвитe, службата и звањeтo

Затoа Свeтиoт Дух ги раздeлил дарoвитe и направил eдни апoстoли, други прoрoци, трeти благoвeсници, пастири и учитeли, та свeтиитe, oднoснo христијанитe, да сe усoвршат. Какo штo сe пoдeлeни чeста и...

Жарко Ѓоргиевски: ЕВАНГЕЛИЕ ЗА ЗЕМНИТЕ ГРИЖИ

Жарко Ѓоргиевски: ЕВАНГЕЛИЕ ЗА ЗЕМНИТЕ ГРИЖИ

  Господ Исус Христос донел со Себе и претставил пред луѓето безбројни и незамисливи богатства небесни и ги поканил сите да земаат без мерка, јавно и слободно, но само под...

Митрополит Струмички Наум: Кој се допре до Мене? (04.12.2021)

Митрополит Струмички Наум: Кој се допре до Мене? (04.12.2021)

  На првиот степен од духовниот раст вистинско допирање до Христос е очистувањето на срцето од страстите преку исполнувањето на Неговите заповеди, во рамките на целосрдечното послушание. На вториот степен...

« »