логоFacebookTwitterYouTubeeMail


Американскиот амбасадор во нашата земја Пол Волерс при посетата манастирот „Свети Георгиј Победоносец“ претставниците на верските заедници го запознаа со вековната верска толеранција и соживот по кој е препознатлив дебарскиот крај.

[Амбасадорот Волерс се запозна за вековната верска толеранција во Дебарско]

Се трудиме да го живееме оној идеал од Евангелието, да се љубиме едни со други и оти по љубовта ќе бидеме познаени. Со тоа и ние од православната црква и од муфтиството едноставно ја чуваме вековната традицијата, на нашите предци, по која е препознатлив дебарскиот крај. Оваа порака претставниците на двете верски заедници му ја кажаа на американскиот амбасадор Волерс. Се сретнаа во манастирот Свети Герогиј Победоносец, кој секогаш бил и останува место каде и православните и муслиманските верници со векови доаѓале да се помолат и да најдат лек за нивната болка.

- Јас го прифаќам како награда да живееме заедно и да оставиме еден впечаток иднината да ни биде подобра и пример за другите кои доаѓаат да не посетуваат, изјави Ружди Љата, муфтија на Дебар.

- Дебар е пример во Македонија за соживотот, верската, националната толеранција, не само за Македонија туку и за поширко, рече Благоја Спироски намесник на Дебарската парохија.

- Градот Дебар историски бил многу важен и многу голем, така го има и името Голем Дебар, но во 21 век донесе патиштата кон Дебар да се непроодни, немаме индустрија, туризам, но тоа нас не не` спречува сите ние овде што живееме да го споделуваме и доброто и лошото едни помеѓу други, рече Отец Доситеј.

- Имав можност да чујам како заедно живеат граѓани од различни вери и од различни етнички заедници. Од Дебар заминувам со многу убави впечатоци, добри позитивни примери за животот во овој град, за соживотот меѓу граѓаните од различни етнички заедници, рече Пол Волерс, амбасадор на САД во РМ.

Верските старешини ветија дека во дебарско се живее и ќе се живее онака како што треба да биде и насекаде, почитувајќи се еден со друг, и настојувајќи секогаш да се издигне на површина она што е добро и она што ги зближува луѓето, а не она што ги разделува.

Вера Тодоровска- Kanal 5

http://kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&egId=13&eventId=92096

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Јануари 27, 2022

Конгресот на САД ќе носи резолуција за славење на македонскиот јазик и наследство

Во Конгресот на САД е покрената резолуција за прогласување на септември 2022 за „Месец на македонското американско наследство“ и за славење на македонскиот јазик, историја и култура на македонските Американци и нивниот „неверојатен придонес“ за Соединетите…
Декември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и психолошки силна приказна каде се претопуваат елементи на гротеска, хумор и егзистенцијалистичко преиспитување. Во наративот, како што во поговорот пишува Александар…

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

Окт 23, 2021 Литература 1004
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на…

Познат научник тврди дека Бог постои

Сеп 28, 2021 Наука и Религија 5513
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле…

Цитати од Ван Гог што ќе ве инспирираат

Сеп 24, 2021 Ставови 747
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Рибарите знаат дека морето е опасно и бурата е страшна, но во овие опасности тие никогаш…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Свети Наум Охридски (02.07.2022 )

Митрополит Струмички Наум: Свети Наум Охридски (02.07.2022 )

Согласно опитот на сите Свети, единствен темел на вистинскиот духовен живот во Црквата е вистинската вера. Вистинска вера може да биде само една. Учеството во вистинската вера во Црквата истовремено...

БEСEДА  за угледувањe на мравкитe

БEСEДА за угледувањe на мравкитe

Вoлјата на Твoрeцoт, Кoј нè испратил вo oвoј свeт e да твoримe дoдeка смe вo свeтoт. Самиoт Гoспoд Исус запoвeда: Твoрeтe, стражарeтe! Oн ги фали oниe кoи ги умнoжуваат дадeнитe...

Архиепископ Антинојски Пантелејмон: За љубовта

Архиепископ Антинојски Пантелејмон: За љубовта

 Ако на пример, ние не ги надминеме границите на секојдневнието, ако не ги надминеме своите слабости, тогаш на кој начин нашата христијанска љубов се разликува од другите? Ако ги љубиме...

Митрополит Струмички Наум: Педесетница

Митрополит Струмички Наум: Педесетница

При толкувањето на евангелието за жената Самарјанка ви реков: „Водата што Богочовекот Христос ни ја дава, и која имајќи ја никогаш нема да ожедниме, е благодатта на Светиот Дух во...

БEСEДА за близина на Судијата

БEСEДА за близина на Судијата

За eдeн дeн, братe, мoжeш да ја дoбиeш цeлата вeчнoст. И за eдeн дeн, братe, мoжeш да ја изгубиш цeлата вeчнoст. Ти сe дадeни илјада дeнoви на зeмјата да сe...

Жарко Ѓоргиевски: Недела на Светите Отци од Првиот Вселенски Собор

Жарко Ѓоргиевски: Недела на Светите Отци од Првиот Вселенски Собор

Секој човек, па дури и најнесреќниот, жеден е за животот и постојано бега од смртта. Бог го создал човекот не за да умре и да се претвори во прашина, туку...

Митрополит Струмички Наум: Недела на Светите отци на Првиот Вселенски собор (12.06.2021)

Митрополит Струмички Наум: Недела на Светите отци на Првиот Вселенски собор (12.06.2021)

Да разбереш, односно да сфатиш – во духовно православна смисла, го означува просветлувањето на умот – со дарот на умно-срдечната молитва. Оти, какво е тоа сфаќање и разбирање без просветленост...

о.Михаил Трајковски: ВОЗНЕСЕНИЕ ХРИСТОВО - СПАСОВДЕН (02.06.2022)

о.Михаил Трајковски: ВОЗНЕСЕНИЕ ХРИСТОВО - СПАСОВДЕН (02.06.2022)

Колку прекрасна и радосна вест! Ако човекот во темнината на својот морален пад можел да ја наѕре светлината од божественото Сонце, кое се раѓало на Исток, сепак, сенката на сомнежот...

Митрополит Струмички Наум: Вознесение или превознесување? (01.06.2022)

Митрополит Струмички Наум: Вознесение или превознесување? (01.06.2022)

Ако Он не се жртвуваше на Крстот за нас и наше спасение, и ние не ќе можевме во Големиот Вход од Светата Литургија да се принесеме самите себе и целиот...

« »