логоFacebookTwitterYouTubeeMail


 


Крушево, 19 мај 2012 (МИА) - По една година и без малку еден месец од отворањето, од кога имала над сто педесет илјади посетители, Спомен-куќата на Тоше во Крушево доби и монографија во која се опишани и богато илустрирани нејзините содржини и фазите од изградбата на овој импресивен објект.

Редакцијата која за шест месеци ја состави публикацијата си поставила задача таа да биде патоказ кон овој објект, кој е посветен на големиоит уметник и човек Тоше Проески.

Монографијата ќе може да се купи само во Спомен-куќата каде што денеска ја промовираше министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска.

Таа истакна дека изданието е синопсис на сите заложби, идеи и емоции вложени во изградбата на објектот кој е материјализација на личноста и делото на Тоше. - Спомен домот стана ново духовно прибежиште за сите почитувачи на ликот и делото на Тоше. Посетителите кои имаа желба да го осознаат изворот од кој тој ја црпеше својата енергија или да се запознаат со сите запишани размислувања или животни филозофии што го водеа во животот, го опишаа Спомен-домот како место во кое спомените на Тоше се највредни и најприсутни... Придонесот на Тоше Проески во новата културна историја на Република Македонија е импозантен, обврзувачки и инспиративен за сите, а Спомен-домот кој го изградивме е гест на скромна благодарност од сите граѓани на нашата држава, истакна министерката за култура.

Уредникот на книгата Огнен Неделковски рече дека било тешко да се состави монографија која ќе успее да одговори на задачата да се создаде дело соодветно на грандиозноста на објектот и на величината на Тоше.

- Богат и таинствен, раскошен и достоинствен, близок и далечен, длабок и недофатлив - таков е целиот опус на Тоше Проески, а таква е и оваа монографија. Taa има задача да ги потсетува сите кои ја посетиле Спомен-куќата за се она што можеле и не можеле да видат, а од друга страна треба да предизвика љубопитство кај некој кој случајно ќе се најде на овие страници, да дојде во Крушево и да го почувствува местото кадешто се вкрстуваат сите светови на Тоше, рече Неделковски.

Монографијата содржи краток осврт на историјата на Република Македонија, приказ на најзначајните карактеристики на Крушево, биографијата на Тоше, а понатаму во неа се претставени архитектонските карактеристики на Спомен-куќата и деловите од музејската поставка. Значаен дел од изданието е посветено на фановите, а монографијата е заокружена со наградата која овој објект ја доби минатата година за најдобро архитектонско дело на Меѓународниот фестивал за архитектура во Барселона.

Дејан Секуловски, еден од авторите на Спомен-куќата, истакна дека секој нов објект е предизвик за архитектите, но дека овој за нив бил обврска и чест.

- Оваа градба е повеќе од објект кој и служи на својата функција. Таа е објект создаден од емоции, а не да предизвика емоции. Му подаривме на нашиот Тоше паметник кој е само мал дел од она што тој ни го подари нам во својот живот. Се надеваме дека тоа што го гледате внатре и чувството на спокојство, хармонија и инспирација е потврда дека сме го дале најдоброто од себе со една едниствена цел никогаш да не го заборавиме Тоше, рече Секуловски.

Спомен-куќата на Тоше беше отворена на 25 април минатата година. Проектот во ноември на фестивалот во Барселона ја доби наградата „People’s choicе Аward“ за најдобро идејно решение во конкуренција од 704 објекти од светот. Спомен-куќата лани ја освои и голема годишна награда за архитектура од Асоцијацијата на архитекти на Република Македонија.

Промоцијата на монографијата беше збогатена со настанот на детскиот хор „Ѕвончиња” од Битола кои изведоа песни од Тоше, а ученици од ОСУ „Наум Наумовски–Борче” од Крушево имаат рецитал за Тоше. Настапи и младата виолинистка Ева Богоевска која во чест на Тоше го изведе делото „Варијации“ од Живоин Глишиќ, со кое овој месец освои прво место на фестивалот „Сан Ремо Јуниор“ во Италија. хс/бак/12:35Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Јануари 27, 2022

Конгресот на САД ќе носи резолуција за славење на македонскиот јазик и наследство

Во Конгресот на САД е покрената резолуција за прогласување на септември 2022 за „Месец на македонското американско наследство“ и за славење на македонскиот јазик, историја и култура на македонските Американци и нивниот „неверојатен придонес“ за Соединетите…
Декември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и психолошки силна приказна каде се претопуваат елементи на гротеска, хумор и егзистенцијалистичко преиспитување. Во наративот, како што во поговорот пишува Александар…

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

Окт 23, 2021 Литература 972
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на…

Познат научник тврди дека Бог постои

Сеп 28, 2021 Наука и Религија 5255
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле…

Цитати од Ван Гог што ќе ве инспирираат

Сеп 24, 2021 Ставови 719
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Рибарите знаат дека морето е опасно и бурата е страшна, но во овие опасности тие никогаш…

Беседи

БEСEДА  за угледувањe на мравкитe

БEСEДА за угледувањe на мравкитe

Вoлјата на Твoрeцoт, Кoј нè испратил вo oвoј свeт e да твoримe дoдeка смe вo свeтoт. Самиoт Гoспoд Исус запoвeда: Твoрeтe, стражарeтe! Oн ги фали oниe кoи ги умнoжуваат дадeнитe...

Архиепископ Антинојски Пантелејмон: За љубовта

Архиепископ Антинојски Пантелејмон: За љубовта

 Ако на пример, ние не ги надминеме границите на секојдневнието, ако не ги надминеме своите слабости, тогаш на кој начин нашата христијанска љубов се разликува од другите? Ако ги љубиме...

Митрополит Струмички Наум: Педесетница

Митрополит Струмички Наум: Педесетница

При толкувањето на евангелието за жената Самарјанка ви реков: „Водата што Богочовекот Христос ни ја дава, и која имајќи ја никогаш нема да ожедниме, е благодатта на Светиот Дух во...

БEСEДА за близина на Судијата

БEСEДА за близина на Судијата

За eдeн дeн, братe, мoжeш да ја дoбиeш цeлата вeчнoст. И за eдeн дeн, братe, мoжeш да ја изгубиш цeлата вeчнoст. Ти сe дадeни илјада дeнoви на зeмјата да сe...

Жарко Ѓоргиевски: Недела на Светите Отци од Првиот Вселенски Собор

Жарко Ѓоргиевски: Недела на Светите Отци од Првиот Вселенски Собор

Секој човек, па дури и најнесреќниот, жеден е за животот и постојано бега од смртта. Бог го создал човекот не за да умре и да се претвори во прашина, туку...

Митрополит Струмички Наум: Недела на Светите отци на Првиот Вселенски собор (12.06.2021)

Митрополит Струмички Наум: Недела на Светите отци на Првиот Вселенски собор (12.06.2021)

Да разбереш, односно да сфатиш – во духовно православна смисла, го означува просветлувањето на умот – со дарот на умно-срдечната молитва. Оти, какво е тоа сфаќање и разбирање без просветленост...

о.Михаил Трајковски: ВОЗНЕСЕНИЕ ХРИСТОВО - СПАСОВДЕН (02.06.2022)

о.Михаил Трајковски: ВОЗНЕСЕНИЕ ХРИСТОВО - СПАСОВДЕН (02.06.2022)

Колку прекрасна и радосна вест! Ако човекот во темнината на својот морален пад можел да ја наѕре светлината од божественото Сонце, кое се раѓало на Исток, сепак, сенката на сомнежот...

Митрополит Струмички Наум: Вознесение или превознесување? (01.06.2022)

Митрополит Струмички Наум: Вознесение или превознесување? (01.06.2022)

Ако Он не се жртвуваше на Крстот за нас и наше спасение, и ние не ќе можевме во Големиот Вход од Светата Литургија да се принесеме самите себе и целиот...

Св. Климент Охридски: Поука на вознесение на Господ наш Исус Христос

Св. Климент Охридски: Поука на вознесение на Господ наш Исус Христос

Поради тоа, браќа, бидејќи нè очекува бесконечна мака, да се потрудиме преку подвиг да ја избегнеме, со милостина да го пречекаме бедниот и да го угостиме, примајќи го туѓинецот, гладниот...

« »