логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail


 


Крушево, 19 мај 2012 (МИА) - По една година и без малку еден месец од отворањето, од кога имала над сто педесет илјади посетители, Спомен-куќата на Тоше во Крушево доби и монографија во која се опишани и богато илустрирани нејзините содржини и фазите од изградбата на овој импресивен објект.

Редакцијата која за шест месеци ја состави публикацијата си поставила задача таа да биде патоказ кон овој објект, кој е посветен на големиоит уметник и човек Тоше Проески.

Монографијата ќе може да се купи само во Спомен-куќата каде што денеска ја промовираше министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска.

Таа истакна дека изданието е синопсис на сите заложби, идеи и емоции вложени во изградбата на објектот кој е материјализација на личноста и делото на Тоше. - Спомен домот стана ново духовно прибежиште за сите почитувачи на ликот и делото на Тоше. Посетителите кои имаа желба да го осознаат изворот од кој тој ја црпеше својата енергија или да се запознаат со сите запишани размислувања или животни филозофии што го водеа во животот, го опишаа Спомен-домот како место во кое спомените на Тоше се највредни и најприсутни... Придонесот на Тоше Проески во новата културна историја на Република Македонија е импозантен, обврзувачки и инспиративен за сите, а Спомен-домот кој го изградивме е гест на скромна благодарност од сите граѓани на нашата држава, истакна министерката за култура.

Уредникот на книгата Огнен Неделковски рече дека било тешко да се состави монографија која ќе успее да одговори на задачата да се создаде дело соодветно на грандиозноста на објектот и на величината на Тоше.

- Богат и таинствен, раскошен и достоинствен, близок и далечен, длабок и недофатлив - таков е целиот опус на Тоше Проески, а таква е и оваа монографија. Taa има задача да ги потсетува сите кои ја посетиле Спомен-куќата за се она што можеле и не можеле да видат, а од друга страна треба да предизвика љубопитство кај некој кој случајно ќе се најде на овие страници, да дојде во Крушево и да го почувствува местото кадешто се вкрстуваат сите светови на Тоше, рече Неделковски.

Монографијата содржи краток осврт на историјата на Република Македонија, приказ на најзначајните карактеристики на Крушево, биографијата на Тоше, а понатаму во неа се претставени архитектонските карактеристики на Спомен-куќата и деловите од музејската поставка. Значаен дел од изданието е посветено на фановите, а монографијата е заокружена со наградата која овој објект ја доби минатата година за најдобро архитектонско дело на Меѓународниот фестивал за архитектура во Барселона.

Дејан Секуловски, еден од авторите на Спомен-куќата, истакна дека секој нов објект е предизвик за архитектите, но дека овој за нив бил обврска и чест.

- Оваа градба е повеќе од објект кој и служи на својата функција. Таа е објект создаден од емоции, а не да предизвика емоции. Му подаривме на нашиот Тоше паметник кој е само мал дел од она што тој ни го подари нам во својот живот. Се надеваме дека тоа што го гледате внатре и чувството на спокојство, хармонија и инспирација е потврда дека сме го дале најдоброто од себе со една едниствена цел никогаш да не го заборавиме Тоше, рече Секуловски.

Спомен-куќата на Тоше беше отворена на 25 април минатата година. Проектот во ноември на фестивалот во Барселона ја доби наградата „People’s choicе Аward“ за најдобро идејно решение во конкуренција од 704 објекти од светот. Спомен-куќата лани ја освои и голема годишна награда за архитектура од Асоцијацијата на архитекти на Република Македонија.

Промоцијата на монографијата беше збогатена со настанот на детскиот хор „Ѕвончиња” од Битола кои изведоа песни од Тоше, а ученици од ОСУ „Наум Наумовски–Борче” од Крушево имаат рецитал за Тоше. Настапи и младата виолинистка Ева Богоевска која во чест на Тоше го изведе делото „Варијации“ од Живоин Глишиќ, со кое овој месец освои прво место на фестивалот „Сан Ремо Јуниор“ во Италија. хс/бак/12:35Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Јули 24, 2022
TViTer319

ТРКАЛЕЗНА МАСА ЗА ПОДАТОЦИТЕ ЗА Е-ТРГОВИЈАТА ВО НАШАТА ЗЕМЈА

Од АЕТМ велат дека со оваа тркалезна маса, Асоцијацијата за е-трговија на Македонија и Државниот завод за статистика иницираат соработка меѓу засегнатите институции и се вклучуваат во напорите за започнување на јавно-приватен дијалог помеѓу релевантните…
Јануари 27, 2022

Конгресот на САД ќе носи резолуција за славење на македонскиот јазик и наследство

Во Конгресот на САД е покрената резолуција за прогласување на септември 2022 за „Месец на македонското американско наследство“ и за славење на македонскиот јазик, историја и култура на македонските Американци и нивниот „неверојатен придонес“ за Соединетите…

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Дек 28, 2021 Литература 800
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и…

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

Окт 23, 2021 Литература 1373
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на…

Познат научник тврди дека Бог постои

Сеп 28, 2021 Наука и Религија 7992
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле…

Беседи

Отец Александар Шмеман: Воздвижение на Чесниот Крст

Отец Александар Шмеман: Воздвижение на Чесниот Крст

Тоа бил празникот на христијанското царство, кое се родило под закрилата на Крстот, во денот кога царот Константин го видел Крстот над кој пишувало:: „Со ова ќе победиш…” Тоа е...

Митрополит Струмички Наум: Воздвижение на Чесниот Крст (26.09.2022)

Митрополит Струмички Наум: Воздвижение на Чесниот Крст (26.09.2022)

Ако некое страдање (Крст) ни предизвикува очај наместо радост, тоа е знак дека треба да го смениме нашиот однос со Бог, односно знак дека нашиот однос со Бог сигурно е...

Беседа на г. Дамаскин, Митрополит на Додимотихо, Орестиада и Суфли

Беседа на г. Дамаскин, Митрополит на Додимотихо, Орестиада и Суфли

Како што видовте на Светата литургија, на двата јазика, сите заедно ја служевме оваа литургија без да постои прекин или пречка. Познато ми е за да дојдеме до овој момент,...

Митрополит Струмички Наум - Напразно потрошено време

Митрополит Струмички Наум - Напразно потрошено време

Што правиме ние? Најчесто, не се трудиме доволно да ги извршуваме нашите дневни обврски во послушание, свесно и согласно Божјите заповеди – во слава Негова и за добро на ближните,...

арх. Андреј (Конанос) - Јас имам нешто добро, а тој- не!

арх. Андреј (Конанос) - Јас имам нешто добро, а тој- не!

Непријателот веќе не го попречува духовниот живот, но настојува да го оскверни, а потоа и да го уништи тоа што е стекнато на тој пат. Тој ти всадува славољубие и...

Митрополит Струмички Наум – Рождество на Пресвета Богородица (2022)

Митрополит Струмички Наум – Рождество на Пресвета Богородица (2022)

Освен ова благодатно проникнување, проземање, друг начин на постоење и спасение за нас, христијаните, е невозможен, и незамислив. Ние не сме етичко тело, ние сме Тело Христово – еден со...

Митрополит Софрониј - ПРОПОВЕД ЗА РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Митрополит Софрониј - ПРОПОВЕД ЗА РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Во Ветената земја - Палестина, дадена на израилскиот народ од Бога, во планините на Галилеја се наоѓа градот Назарет. Во тоа време тој бил толку непознат и малку важен, што...

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Девата се раѓа од неплодна утроба, но дури и да била плодна, рождеството пак би било чудесно. О, големо чудо! Штом времето на сеење поминало, тогаш жетвата дошла; штом огнот...

Митрополит Струмички Наум: Компатибилност на човечкиот со демонскиот разум (Архива)

Митрополит Струмички Наум: Компатибилност на човечкиот со демонскиот разум (Архива)

 Знаењето на умот е љубовното познание на Бог (како просветленост или обоженост), додека, пак, знаењето на разумот – само по себе е познание на практичниот опит во овоземните науки и...

« »