логоFacebookTwitterYouTubeeMail


Zalivotnakoskite1.jpg

Влегуваме со возбуда за да го почувствуваме пулсот на праисторијата заспана на дното од езерото. На триесеттина метри од брегот долу под водата владее „живата" тишина во чудесна кохезија со здивот на бронзеното време. Наоколу зелена вегетација од ниски бујни растенија свиени и полегнати од тежината на многубројните мали листови. Наместа празни полиња од наталожена песочна прашина помешана со пепел и ситни јагленчиња како и покрупни јагленосани парчиња од дрво. Насекаде низ вегетацијата назираат дрвени колци и подебели стебла закачени во дното. На некои им се гледаат годовите, а другите се издигнуваат повисоко и се завиени со зелени тревки и многубројни школки кои од колците создале чудесни скулптури. Претпоставуваме дека на целиот простор има околу четири илјади дрвени колци кои се неми сведоци на дамнешната езерска цивилизација. Меѓу нив и насекаде по дното „семејна атмосфера": многубројни цели и испокршени керамички садови со различни форми, некои полни со песок, кал и пепел и грутчиња јаглен, по рабовите „украсени" со школки, потоа разновидни мазни камења и камени секирки, кременчиња и други предмети... Долго патувавме низ времето, околу три илјади години, откако во занесот ќе ја пробиевме опната на нашата димензија. Врвулица од луѓе испечени од сонцето, облечени со елеци од крзна, жени со разголени гради и кожни мокасини, лаеж на кучиња, рикање на добиток, свиреж од рог, џагор... Стоевме на една полјана како стаписана скулптура со наслов „СУШТЕСТВА ОД ИДНИНАТА". Една црнокоса девојка со препалена кожа помина покрај нас, малку подзастана и му намигна на суштеството Рико, а потоа со весела насмевка продолжи по цветната патека. Овој се возбуди и тргна кон неа. Таа одеднаш погледна наназад изненадена. Рико повторно се стаписа, само очите му беа широко разрогачени.
Така секојдневно патувавме во бронзеното време.
Повторното враќање во денешниот подводен езерски штимунг беше како враќање на новороденче во мајчина утроба. Повторно „живата тишина" пет метри под нивото на езерото. Околу само здив и шепот на археолошките остатоци, невини мали рипчиња во видокругот на пластичните нуркачки маски и густежот на планктонските орди. Повремено темна силуета на елегантна јагула.
Излегувавме на брегот со посебно чувство за минливоста на животот. Седнувавме збунети на нашиот праг изграден од бетон во крајот на вториот милениум од Христовата ера. Последниот пат на бетонот еден од нас недостасуваше. Рико.
(Запис од подводните истражувања во Заливот на Коските на Охридското Езеро, 1998)
Вапо

Zalivotnakoskite1.jpg

Zalivotnakoskite1.jpg

Zalivotnakoskite1.jpg

 

 


 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Јануари 27, 2022

Конгресот на САД ќе носи резолуција за славење на македонскиот јазик и наследство

Во Конгресот на САД е покрената резолуција за прогласување на септември 2022 за „Месец на македонското американско наследство“ и за славење на македонскиот јазик, историја и култура на македонските Американци и нивниот „неверојатен придонес“ за Соединетите…
Декември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и психолошки силна приказна каде се претопуваат елементи на гротеска, хумор и егзистенцијалистичко преиспитување. Во наративот, како што во поговорот пишува Александар…

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

Окт 23, 2021 Литература 870
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на…

Познат научник тврди дека Бог постои

Сеп 28, 2021 Наука и Религија 4698
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле…

Цитати од Ван Гог што ќе ве инспирираат

Сеп 24, 2021 Ставови 629
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Рибарите знаат дека морето е опасно и бурата е страшна, но во овие опасности тие никогаш…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Велика сабота (22.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: Велика сабота (22.04.2022)

Не можам, смрт, а да не те дочекам со добредојде. Кога и да е тоа. Кога и да ти дозволат. Зашто откако Богочовекот Христос дојде, сѐ од Него е добредојде....

 Митрополит Струмички Наум: Велик петок (21.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: Велик петок (21.04.2022)

Да внимаваме, некои од Божјите дарови, обично, на самиот почеток не ги препознаваме веднаш како дар – во сите негови димензии, зашто ни се даваат прво како крст. Крстот, пак,...

 Митрополит Струмички Наум:  Велик четврток (20.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: Велик четврток (20.04.2022)

Што да напише човек за светата Евхаристија (Литургија), а истовремено да не ја открие и содржината на својот живот? Нема разлика помеѓу Евхаристијата и нашиот живот, или ако има –...

Митрополит Струмички Наум: За миењето на нозете – вовед во Страсната седмица (17.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: За миењето на нозете – вовед во Страсната седмица (17.04.2022)

Изразувањето на слободната волја, во градење на односот со Бог, е суштински поврзана со лојалноста, верноста. Преку слободно насочената волја кон исполнување на заповедите Божји и градење на личносна заедница...

Прот. Александар Шмеман: Цветници- НЕДЕЛНИ БЕСЕДИ (10)

Прот. Александар Шмеман: Цветници- НЕДЕЛНИ БЕСЕДИ (10)

Во што е смислата на овој настан, кого толку светло, толку радосно, толку победоносно го празнува Црквата во Лазаревата сабота? Како да се спојат тагата, солзите на Христа, и таа...

Митрополит Струмички Наум: Лазарова сабота (15.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: Лазарова сабота (15.04.2022)

Одговорот на сите овие можни недоумици е дека, всушност, се случува нов квалитет на личносни односи меѓу нив, и тоа не толку поради Христовата љубов кон нив – Неговата љубов...

„Лазаре, излези надвор“

„Лазаре, излези надвор“

Тие Негови зборови, пред сè, значат дека нема смрт за оние кои веруваат во Христа, зашто Христос подоцна на Марта ѝ вели: „Јас сум воскресението и животот; кој верува во...

 Митрополит Струмички Наум: Благовест (06.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: Благовест (06.04.2022)

Сакам да ве потсетам на уште нешто: човекот е создаден бог со самото тоа што на Бог може да му каже „не“. Но, едно е на Бог да Му кажеш...

Жарко Ѓоргиевски:Недела на свети Јован Лествичник (03.04.2022)

Жарко Ѓоргиевски:Недела на свети Јован Лествичник (03.04.2022)

Бог не ги тера со сила луѓето да го земат крстот, но ги повикува доброволно да Го следат Него. Не е лесно да се земе крстот на страдањето, но Он...

« »