логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Цитати од Ван Гог што ќе ве инспирираат

Холандскиот уметник Винсент Ван Гог е познат по своите слики, но тој зад себе оставил и над 900 писма кои биле адресирани до други уметници или, најчесто, до неговиот сакан брат Тео. Овие писма ни даваат поглед во животот на уметникот, но и се извор на прекрасни цитати од кои уметниците се инспирираат дури и денес.

3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

    „Рибарите знаат дека морето е опасно и бурата е страшна, но во овие опасности тие никогаш не нашле доволна причина да останат на брегот.“    „Успехот понекогаш е резултат од цела серија неуспеси.“    „Верувам дека секој може да успее и не треба да очајувате дури и при некој доживеан неуспех и дури и ако се чувствувате како да пропаѓате. Целта е да се воздигнете и да имате храброст, дури и ако работите не се онакви како што сте ги замислиле.“    „…Вистина е дека подобро е да се биде страстен, дури и ако правите грешки, отколку тесноград и претерано претпазлив.“    „Постои безбедност среде опасноста. Што би бил животот доколку не се осмелиме да ризикуваме?“    „…Доколку не сум добар сега, нема да бидам добар ни подоцна. Житото е жито, иако изгледа како трева на почетокот.“    „За големите нешта не е доволен само мотив, потребни се повеќе последователни мали нешта, здружени заедно.“    „Бидете добри кога животот е тежок, сѐ ќе си дојде на место подоцна. Никој не го добива посакуваното од самиот почеток.“    „Одличното не е случајно, тоа мора да биде направено свесно.“    „Сепак, чувството за уметност се развива и созрева дури подоцна низ самата работа.“    „Иако често сум во хаос, во мене има мир, хармонија и музика. И во најсиромашната куќичка, во највалканиот агол, гледам слики или цртежи.“    „Пешачете и сакајте ја природата бидејќи само така можете подобро да ја научите уметноста. Сликарите ја разбираат природата и ја сакаат, па нѐ учат нас останатите како да ја гледаме.“    „Според мене, две нешта се вистинити и се дополнуваат: не исцрпувај ги инспирацијата и моќта за имагинација, но и не станувај роб на моделот. Втората е: земи модел и изучувај го, инаку твојата замисла нема да добие материјална форма.“    „Погледот на ѕвездите ме принудува да сонувам.“    „Сѐ уште го немам, но го бркам и се борам за него. Сакам нешто сериозно, нешто свежо, нешто што има душа.“    „…Колку повеќе мислам (за љубовта), толку повеќе чувствувам дека нема ништо поуметничко од тоа да сакаш човек.“    „Срцето на човекот е како морето, има невремиња, има бранови, но во длабочината има и бисери.“    „Добро е да сакаш најсилно што можеш, бидејќи таму лежи вистинската сила, а тој што сака многу, исто така, е способен за многу, и тоа што се прави со љубов е добро сработено.“    „Сеќавањето на сѐ што сме сакале останува и се враќа во ноќите. Не е мртво, но спие.“    „Љубовта е нешто вечно. Аспектот може да се промени, но не и суштината.“


извор: kafepauza.mk

 Преземено од:

https://www.analitikum.mk/post/citati-od-van-gog-sto-ke-ve-inspiriraat

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Јануари 27, 2022

Конгресот на САД ќе носи резолуција за славење на македонскиот јазик и наследство

Во Конгресот на САД е покрената резолуција за прогласување на септември 2022 за „Месец на македонското американско наследство“ и за славење на македонскиот јазик, историја и култура на македонските Американци и нивниот „неверојатен придонес“ за Соединетите…
Декември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и психолошки силна приказна каде се претопуваат елементи на гротеска, хумор и егзистенцијалистичко преиспитување. Во наративот, како што во поговорот пишува Александар…

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

Окт 23, 2021 Литература 977
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на…

Познат научник тврди дека Бог постои

Сеп 28, 2021 Наука и Религија 5280
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле…

Цитати од Ван Гог што ќе ве инспирираат

Сеп 24, 2021 Ставови 721
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Рибарите знаат дека морето е опасно и бурата е страшна, но во овие опасности тие никогаш…

Беседи

БEСEДА  за угледувањe на мравкитe

БEСEДА за угледувањe на мравкитe

Вoлјата на Твoрeцoт, Кoј нè испратил вo oвoј свeт e да твoримe дoдeка смe вo свeтoт. Самиoт Гoспoд Исус запoвeда: Твoрeтe, стражарeтe! Oн ги фали oниe кoи ги умнoжуваат дадeнитe...

Архиепископ Антинојски Пантелејмон: За љубовта

Архиепископ Антинојски Пантелејмон: За љубовта

 Ако на пример, ние не ги надминеме границите на секојдневнието, ако не ги надминеме своите слабости, тогаш на кој начин нашата христијанска љубов се разликува од другите? Ако ги љубиме...

Митрополит Струмички Наум: Педесетница

Митрополит Струмички Наум: Педесетница

При толкувањето на евангелието за жената Самарјанка ви реков: „Водата што Богочовекот Христос ни ја дава, и која имајќи ја никогаш нема да ожедниме, е благодатта на Светиот Дух во...

БEСEДА за близина на Судијата

БEСEДА за близина на Судијата

За eдeн дeн, братe, мoжeш да ја дoбиeш цeлата вeчнoст. И за eдeн дeн, братe, мoжeш да ја изгубиш цeлата вeчнoст. Ти сe дадeни илјада дeнoви на зeмјата да сe...

Жарко Ѓоргиевски: Недела на Светите Отци од Првиот Вселенски Собор

Жарко Ѓоргиевски: Недела на Светите Отци од Првиот Вселенски Собор

Секој човек, па дури и најнесреќниот, жеден е за животот и постојано бега од смртта. Бог го создал човекот не за да умре и да се претвори во прашина, туку...

Митрополит Струмички Наум: Недела на Светите отци на Првиот Вселенски собор (12.06.2021)

Митрополит Струмички Наум: Недела на Светите отци на Првиот Вселенски собор (12.06.2021)

Да разбереш, односно да сфатиш – во духовно православна смисла, го означува просветлувањето на умот – со дарот на умно-срдечната молитва. Оти, какво е тоа сфаќање и разбирање без просветленост...

о.Михаил Трајковски: ВОЗНЕСЕНИЕ ХРИСТОВО - СПАСОВДЕН (02.06.2022)

о.Михаил Трајковски: ВОЗНЕСЕНИЕ ХРИСТОВО - СПАСОВДЕН (02.06.2022)

Колку прекрасна и радосна вест! Ако човекот во темнината на својот морален пад можел да ја наѕре светлината од божественото Сонце, кое се раѓало на Исток, сепак, сенката на сомнежот...

Митрополит Струмички Наум: Вознесение или превознесување? (01.06.2022)

Митрополит Струмички Наум: Вознесение или превознесување? (01.06.2022)

Ако Он не се жртвуваше на Крстот за нас и наше спасение, и ние не ќе можевме во Големиот Вход од Светата Литургија да се принесеме самите себе и целиот...

Св. Климент Охридски: Поука на вознесение на Господ наш Исус Христос

Св. Климент Охридски: Поука на вознесение на Господ наш Исус Христос

Поради тоа, браќа, бидејќи нè очекува бесконечна мака, да се потрудиме преку подвиг да ја избегнеме, со милостина да го пречекаме бедниот и да го угостиме, примајќи го туѓинецот, гладниот...

« »