логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

Стремежот да се живее комфорно никогаш не обезбедува долгорочни резултати. Човекот којшто трага по материјални задоволства и удобности постојано е немирен, зашто неговото внатрешно битие е празно и неисполнето со животворните духовни сили кои се толку потребни за душевен спокој. Тој ја бара постојаната среќа, ја бара „победата на правдата“ на земјата, но како последица од неговата потрага се стекнува само со страдање во својот дух; и никогаш не живее добро, зашто под зборот „добро“, тој ја подразбира само современата удобност. Современиот човек се одрекува од Христовата Црква, се плаши од неа, зашто во неа го гледа мечот со кој ќе треба да ги отсече страстите што неуморно го влечат кон пропаста во која тој навикнал да ужива. Страста никогаш не го задоволува човекот; похотта го влече кон нови ликови и настани, нови предизвици кои му овозможуваат уживање, но на крај го оставаат празен, та во него настанува духовен пустош.  

Можеби ќе кажете дека на Запад сепак, е убаво, сепак, постои нешто добро. Но денес како да заборавивме дека сета негова култура, сѐ она со коешто тој уште може да се пофали и гордее, во своите корени го има Христијанството! Она малку добро што можеби останало таму е плод на христијанизацијата во минатото. Да! Христијанството ги издигна поетите, уметниците и научниците кои живееја на тлото на Западниот свет, ги поткрепи со моќта на својата совршено морална наука, со благословот испратен од Бога, со силата на Крстот Христов; а сега Господ од Крстот плаче гледајќи ја пропаста на современиот западен човек, кој одлучил да Го избрка Него од своето постоење.  

Можеме да кажеме дека денес, на човекот кој живее на Запад познати му се поимите: правда, ред, тој знае и за креативност, меѓусебно почитување, толерирање на различните „култури и традиции“, верска рамнодушност, недискриминирање на разните неетички, неморални малцинства. И како резултат на тоа настапува отсуство на чувството за грев. Таквиот човек си мисли дека може да биде полезен доколку само совесно си ја извршува својата работа, ако го почитува соседот и можеби само еднаш во својот живот им помогне на вдовиците, осамените, старите и болните; или, пак, ако го почитува од песок изградениот западен систем на правила, сиромашен со духовна длабочина. И токму тоа е идеалниот лик на западниот човек, кон кој се стреми нашата денешна младина.

Младиот човек треба добро да размисли дали навистина сака пристоен живот исполнет со духовна содржина, или само земен комфор, по цена на одрекување од Христа. Зашто тоа нема да ја засити неговата животна глад, ниту ќе го напои со животворен нектар. Западот ниту од далеку не е идеален; преисполнет е со суровост, немилосрдна борба за опстанок во која се погазуваат основните морални начела, најпрекрасните традиции, борба во која заради постигнување на целта се ранува и раскинува не само сопствената душа, туку и душата на најближниот.  

А младиот човек само сака да изгради цврст и стабилен живот, и уверен е дека на Запад тоа е можно. Но не се ѕида куќа од песок, оти ќе заврнат дождови, и реки ќе надојдат и ветрови ќе дувнат и навалат на таа куќа, и куќата ќе падне. А паѓањето е страшно (спор. Матеј, 7, 26 - 27).

Извор: Бигорски манастирПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Април 07, 2021
Aleksandar.N.sv.Haralampij

Збирка раскази „Фауст го трча плебејскиот круг“ (Faustus Runs the Plebeian Circle)-Стефан Марковски

Збирката раскази по промотивна цена е дистрибуирана и на повеќе книжевни платформи, како Barnes and Noble, Vivlio, Apple Books, Thalia, Kobo, Booktopia, Weltbild, Paagman, Ibs, Indigo и други. На македонски јазик книгата која инкорпорира 6 приказни, како…
Април 04, 2021
Aleksandar.N.sv.Haralampij

Книгата може да им помогне на децата да си го изградат идентитетот

Секоја генерација на деца има свои проблеми и затоа треба авторите да ги следат денешните деца и да знаат што тие сакаат да прочитаат. Авторите од западноевропските земји се многу похрабри и добро е што издавачите прават напори да ги преведат, но им…

Соопштени европските награди за драмски превод за 2021 година, меѓу нив три на македонски јазик

Мар 22, 2021 Литература 220
Aleksandar.N.sv.Martinijan6
Исто така, меѓу најдобрите од два други јазични комитета се најдоа и преводите на две…

Македонскиот поет Игор Крајчев е поет на неделата на престижниот британски магазин “The Poet Magazine”

Мар 22, 2021 Литература 206
Aleksandar.N.sv.Haralampij
Инаку. ова застапување на македонскиот поет Игор Крајчев во британскиот магазин, доаѓа…

Истражување на Харвард: Кои луѓе се посреќни, оние со повеќе време или оние со повеќе пари?

Мар 22, 2021 Друго од култура 248
Aleksandar.N.sv.Haralampij
Истражувањата покажуваат дека луѓето кои имаат најмногу животни исполнувања повеќе…

Беседи

Современоста на подвигот - Старец Георгиј Капсанис

Современоста на подвигот - Старец Георгиј Капсанис

Словото на пастирското расудување и човекољубие дозволува, па дури и наложува практикување на подвигот, под услов подвигот да не се сведи на еден вид седатив, туку да го задржи карактерот...

БEСEДА  за нeизмeрната Христoва љубoв

БEСEДА за нeизмeрната Христoва љубoв

Христoвата љубoв штo гo надминува сeкoe знаeњe! Нe oд Бoжјиoт разум, туку oд чoвeчкиoт разум, пoмрачeн и oзлoбeн oд грeвoт. Бидeјќи Бoжјиoт разму e рамeн на Бoжјата љубoв и ниeднo...

 Митрополит Струмички Наум: Недела на светиот Апостол Тома

Митрополит Струмички Наум: Недела на светиот Апостол Тома

Желбата на Апостолот Тома да ги допре раните на воскреснатиот Богочовек Исус Христос не е неверие, туку природен и спасоносен копнеж на секој човек да Го познае Бог од опит,...

Митрополит Струмички Наум: Воскресение Христово (01.05.2021)

Митрополит Струмички Наум: Воскресение Христово (01.05.2021)

Светлината во темнината на гревот и очајот свети, и мракот на отпадништвото и смртта не ја опфати.Имаше еден човек по име Јован, пратен од Бог – немаше од него поголем,...

 Митрополит Струмички Наум: Цветници (24.04.2021)

Митрополит Струмички Наум: Цветници (24.04.2021)

Оние што преку доброволни подвизи или мачеништво ќе влезат преку своето очистено срце во Царството Небесно – внатре во себе, преминуваат од смрт во живот – уште сега, и на...

БEСEДА за прoрoштвoтo на чудата Христoви

БEСEДА за прoрoштвoтo на чудата Христoви

Сo тoа сака да пoкажe дeка и кoга ги изгoвара Свoитe збoрoви, и кoга ги изгoвара прoрoчкитe збoрoви, сeкoгаш гo гoвoри самo Свoeтo. Да пoкажe дeка и тoгаш Oн гoвoрeл...

Митрополит Струмички Наум: Недела на света Марија Египетска (17.04.2021)

Митрополит Струмички Наум: Недела на света Марија Египетска (17.04.2021)

Христос нѐ потсетува сите дека нашето Царство не е од овој свет и дека во овој живот нѐ очекуваат и страдања. Со оваа вистина треба да сме начисто и да...

Жарко Ѓоргиевски: Недела на свети Јован Лествичник

Жарко Ѓоргиевски: Недела на свети Јован Лествичник

Потикнат од голема љубов кон Бога и Христовата наука, уште на 17 годишна возраст Јован го прифатил благиот јарем Христов и се упатил по тесниот пат, по кој одат праведниците...

ЗА ПОКАЈАНИЕТО - АРХИМАНДРИТ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС

ЗА ПОКАЈАНИЕТО - АРХИМАНДРИТ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС

И колку повеќе некој ја чувствува грешноста си, толку и се кае подобро и повеќе. И затоа го гледаме овој голем знак – тајна може да каже некој – во...

« »