логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

Кожувчанка

 

Икона на Пресвета Богородица "Геронтиса" - за разрешување на секакви материjални тешкотии; при проблеми во сите сфери - семејни, социјални, државни, општествени      Чудотворниот лик на Божјата Мајка «Герондиса» се наоѓа во манастирот «Пантократор» на Света Гора. Именувањето на иконата во превод од грчки е «Старица» или «Игуманија». На оваа икона Пресветата Богородица е претставена во цел раст, во молитвена поза. Нејзиниот лик не остава никого рамнодушен и породува кај луѓето, кои се поклонувааат чувство на радост, надеж, утеха и душевен мир.

                                                           

 

Како иконата помага на вас и на вашите ближни

Се смета дека иконата помага за разрешување на многу здравствени проблеми (чир, рак и др.), а исто така помага при бесплодност, како  и на жени при раѓање. Иконата помага на возрасни луѓе и на луѓе во кои се  некоја нужда. Пред неа се молат за добри прилики во работата и учењето.


Молитва пред иконата


    О, Пресвета Госпоѓо, Владичице Богородице! Ти си повишна од сите ангели и архангели, помошничка на натажените, застапница на сиромашните, утешителка на навредените, хранителка на гладните, облека за голите, исцелителка на болните, спасителка на грешните, помош и застапништво за сите христијани. О, Семилостива Госпоѓо, Дево Богородице, Владичице! Издигни нѐ над длабините на гревот, избави нѐ од глад, загуби, од земјотрес и поплава, од оган и меч, од  нападите на непријателите, од погубни ветрови и од смртоносни рани и од секое зло. Дај им Госпоѓо мир и здравје на Твоите слуги и на сите православни христијани и просвети им го умот и срцето и дозволи на грешните Твои слуги да влезат во Царството на Твојот Син и наш Бог: зошто Неговата власт е благословена и препрославена, со безначалниот Негов Отец и Пресветиот и Благ Живототворен Дух, сега и секогаш и во вечни векови. Амин.
Историја на иконата

    Иконата се наоѓа во соборниот храм на манастирот «Пантократор» во Света Гора. Еднаш, еден возрасен игумен на манастирот Пантократор се разболел и бил во претсмртна агонија. Кога разбрал, дека настапува крајот на неговиот живот, тој посакал да прими причесна и го замолил јеромонахот да побрза со извршувањето на литургијата. Но, јеромонахот не го обрнал потребното внимание  на молбата на својот игумен и не побрзал со службата. Тогаш од иконата која се наоѓала во олтарот чул строг глас на Божјата Мајка, кој му заповедал да ја исполни желбата  и вољата на својот игумен. Поради ова иконата била наречена со името Герондиса (во превод од грчки «Старица»). Иконата е реставрирана и опкована со сребрен опков. На опковот е насликан ќуп од кого се излева масло (елеј), во сеќавање на тоа што по молитвите на игуменот на манстирот пред светата икона се случило чудесно зголемување на маслото во празните манастирски ќупови.Чудеса на иконата    За време на нападите на манастирот од сарацените светата икона од нивна страна била фрлена во кладенец, кој се наоѓал во близина на општежитието. По извесно време иконата била најдена по укажување на роднини на еден од сарацените, кој ослепел поради стореното. Иконата била фрлена во кладенецот, и таму останала 80 години. Кога настапил смртниот час на сараценот, во предсмртните свои маки, тој се покајал за безумието и признал, дека праведно е казнет од Божјата Мајка. Веднаш им заповедал на своите домашни, по неговата смрт да отидат на Света Гора и да ја пронајдат таму иконата на Божјата Мајка, која била сокриена од него и неговите другари во кладенецот. Роднините ја исполниле неговта заповед, отишле на Света Гора и го посочиле местото, каде што била фрлена светињата.

    За време на германската окупација на Грција (помеѓу 1941 и 1944), еден од старците во манастирот «Пантократор», отец Евтимиј, додека ја проверувал оставата со продукти за исхрана, установил, дека зејтинот во сите садови се истрошил и немало од каде да се земе ниту за кујната, ниту за кандилата. Тој им соопштил на другите монаси во манастриот и сите заедно започнале горешто да се молат пред иконата «Пресвета Богородица Герондиса». После неколку дни старецот насоне чул глас, кој му велел: «Отче, уште пред залезот на сонцето направи така, сите садови за зејтин да се измиени, бидејќи ќе се погрижам овие денови да донесам зејтин за да ги наполните».Отец Ефтимиј се разбудил и возбуден побрзал да отиде кај својот помошник, за да му порача да ги измие сите садови за зејтин. «Но, отче откаде ќе најдеме толку многу зејтин во сегашнава наша положба?»,- запрашал со недоумица монахот. Но, старeцот настојувал да се направи она што му го кажал, и заедно со него  почнал да ги мие садовите.

    Еднаш, еден монах бил повикан од игуменот на манастирот, кој му наредил да оди во Кареја, и да донесе оттаму некои пари, од кои манастирот многу имал потреба. Монахот знаел, дека треба да се врати колку што може побрзо, уште пред залезот на сонцето, за да не биде исплашен од напади на крадци. Тој го уверил игуменот, дека е подготвен да ја исполни успешно задачата и дека постојано ќе се моли на Божјата Мајка да не му се случи нешто лошо. Но, така се погодиле нештата, што монахот се задоцнил и на враќање веќе било стемнето. Растојанието до манастирот било доста големо, и криело опасности. Тогаш монахот од срце се помолил на Пресвета Богородица да го заштитити.    

    Веднаш до него се појавила жена, облечена како монахиња, која го прашала зошто е тажен. То се зачудил, но, ѝ одговорил, дека е многу загрижен, бидејќи не го послушал игуменот и не се вратил навреме, уште пред да се стемни и сега имало  можност да ги загуби манастирските пари. Тогаш  монахињата го допрела за раката и тој одеднаш се нашол блиску до манастирот, покрај кладенецот, во кои според едно предание разбојници ја фрлиле иконата «Пресвета Богородица Герондиса», за да можат да приграбат повеќе злато и сребро, а потоа кога братството се востановило, монасите ја пронашле неизменета. Монахот им раскажал на браќата во манастирот за чудото, кое што Мајката Божја го извршила со него. Сите монаси слегнале во храмот и упатиле благодарствени молитви кон Пресветата Дева Марија, бидејќи се погрижила за нивниот манастир.
Иконата во Бугарија

    Копија на чудотоворната светогорска икона "Пресвета Богородица-Геронтиса"(Старица) постои во Митрополитскиот храм „Свето Успение Богородчно“ во градот Варна.
 
Ден на почитување

4 април

 

За Преминпортал:

Маја Белева

Лето Господово 2018

 

Друго:Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Септември 25, 2023
Snimatel.Naum

Наум Доксевски, кинематографер на „Домаќинство за почетници“: Со Горан бевме согласни дека најважно е да ја доловиме емоцијата на платното

На денешната прес –конференција екипата на филмот „Домаќинство за почетници“, кој беше прикажан на свеченото отворање на 44. издание на ИФФК „Браќа Манаки“ проговори за текот на снимањето, раѓањето на идејата за филмот, соработката на снимањето, кастингот…
Септември 18, 2023
TVIT809

ИНТЕРВЈУ Слаѓан Пенев, селектор на ИФФК „Браќа Манаки“: Ги сакам филмовите со силно авторство, храбри сижеа, многу прогресивни идеи, но и класични пристапи

Филмскиот критичар Слаѓан Пенев е селектор на главната натпреварувачка програма на Интернационалниот фестивал за филмска камера „Браќа Манаки“ веќе трета година. Пред годинешното 44-то издание на битолската смотра на светските мајстори на филмската камера,…

„ПОЕЗИЈА ОД МАКЕДОНИЈА“ и „Версвил“

Авг 19, 2023 Литература 145
TVIT762
Реномираното меѓународно списание за поезија „Версвил“, својот најнов број во целост го…

Промоција на Речник на медиумска писменост

Мај 31, 2023 Литература 286
Ова лексикографско издание е прв сериозен обид за систематизирање на термините коишто се…

Интервју со Јована Матевска Атанасова – писателско име кое полека оди кон врвот на македонската литература

Мар 09, 2023 Интервју 661
Jovana.matevska
Најпрво сум радосна што ја имав привилегијата да пораснам емотивно. Некои луѓе трошат цел…

Конзерваторска приказна за сликата „Турска бања “

Ное 29, 2022 Ликовна уметност 890
1926.Sava.SHumanovich
Со стручно-научна поддршка на Институтот за историја на уметноста на Филозофскиот…

Православен календар

 

30/09/2023 - сабота

Св. мч-чки Вера, Надеж и Љубови мајка им Софија

Правила и одредби на Православната Црква за постот
Православен календар за овој месец - МПЦ

Кожувчанка

Молитви кон Пресвета Богородица за секој ден во седмицата

 Радувај се, Ти Која од ангелот ја прими радоста на добрата вест дека Бог Слово ќе прими тело од Тебе! Радувај се оти го носеше Создателот во Твојата утроба! Радувај се Ти Која го роди Бога во тело, Спасителот на светот! Повеќе...

Тропар

Тропар на св.Христови мч-чки Вера Надеж и Љубов и нивната мајка Софија 17 септември / 30 септември 2023

Тропар на св.Христови мч-чки Вера Надеж и Љубов и нивната мајка Софија 17 септември / 30 септември 2023

Блажени сте вие о маченици Христови, Вера, Надеж, и Љубов,ќерќи на Софија која е напоена од Мудроста,ве приведе не само...

Тропар на воздвижение на Чесниот Крст 14 септември / 27 септември 2023

Тропар на воздвижение на Чесниот Крст 14 септември / 27 септември 2023

Спаси ги, Господи, луѓето Твоии благослови го Твоето наследство,победа на Православниот благоверен народ нашнад непријателите давајќи му,и со Крстот Твој...

Тропар на Рождество на Пресвета Богородица 8 септември / 21 септември 2023

Тропар на Рождество на Пресвета Богородица 8 септември / 21 септември 2023

Раѓањето твое, Богородице Дево,радост ѝ јави на целата вселена,зашто од тебе засветли Сонцето на правдата

Духовната убавина на Богородица се пројавува и во моментот на Распнувањето на Нејзиниот Син

Тебе, Богородице поборнице – војвотко, ние слугите Твои, откако се избавивме од зло, Ти пееме победни и благодарствени песни. Ти имаш сила непобедна, од секакви опасности ослободи не за да Ти пееме : Радуј се, Невесто Неневесна! Повеќе...

Болестите според светоотечкото учење

Значи, не се надевај на лекарска вештина без благодат и не ја отфрлај своеволно, туку моли Го Бога да ја спознаеш причината за казната, а потоа моли за избавување од немоќта, трпејќи сечење, горење, горчливи лекови и сите лекарски казни Повеќе...

Свети Лука Симтерополски: Архиепископ и хирург

Едноставно е да се претпостави дека професорот – епископ, соединувајќи го во своите раце крстот и скалпелот, ги порази современиците токму со тоа необично соединување на двете разновидни сфери на активност.  Повеќе...

Духовни поуки: „Помоли се за мене“

Со Бога зборувај многу, а со луѓето малку; ако во Божјиот закон се подучуваш - ќе успееш и во едното и во другото. Повеќе...

Живот без стрес

Ако разбереме што се крие зад стресот, ако ја видиме лагата, која што се крие зад него, на крајот ќе увидиме дека не постои причина за да бидеме во стрес.. Повеќе...

Митрополит Струмички Наум - Да пораснеме барем до Стариот Завет

И не само што немаат туку се и очигледна пречка за влез во Царството Небесно, и пречка да се сфати и пренесе неговата идеја и порака. Повеќе...

Епископ Тихон Шевкунов: „НЕСВЕТИ, А СВЕТИ“

Несвети, а свети. Луѓе, кои навидум живееле во нашето секојдневие, се соочувале со проблемите со кои ние се судираме, боледувале од болести од кои ние боледуваме, често осудувани од околината, а сепак, не биле секојдневни. Луѓе, кои не се на иконите, но го предавале животот од иконите во сите нивни дела, зборови, мисли. Луѓе, за кои тишината прозборила дека се свети.  Повеќе...

ГОЛЕМАТА ТАЈНА НА ДИВЕЕВО - Кој ќе доживее, ќе види

Како дополнување на оваа тајна, еве што слушнав од устата на 84-годишната игуманија на манастирот Дивеево, Марија. Бев кај неа во почетокот на 1903 година веднаш по канонизирањето на преподобниот Серафим и заминувањето на царското семејство од Дивеево. Повеќе...

Арх. Калиник Мавролеон: Монологот БОЖЈИ

 

Те гледав кога се разбуди угрово. Чекав да ми кажеш два-три збора, да се заблагодариш за се што ти се случува, да побараш мое мислење за се што треба да правиш денес. Повеќе...

За Моето име

Поуки на грузискиот Старец Гаврил Ургебадзе за последните времиња

 

„Ѓаволот има 666 мрежи. Во времето на антихристот луѓето ќе очекуваат спасение од космосот. Тоа ќе биде и најголемата замка на ѓаволот: човештвот ќе бара помош од вонземјаните, не знаејќи дека тоа се, всушност. – демони.“ Повеќе...

Взбранной Воеводе победительная