логоFacebookTwitterYouTubeeMail


 

Vasil.Dimitrov.jpg

Vasil.Dimitrov1.jpg

Васил Димитров е роден во Кочани, каде својата уметничка кариера ја започнува како иконописец во Ателјето „Годови“ во 2002 година. Во таа уметничка работилница се прават извонредни мозаици, скулптури, иконописни и уметнички дела од кадешто понатаму се остваруваат многу самостојни изложби. Васил се определува професионално да се ориентира кон иконописот од 2004 година и под раководство на професионалци почнува успешно да ја гради својата кариера.
Во 2005 год. ја остварува својата прва изложба со други иконописци во Културениот центар „Ленин“ во Кочани.
Втората негова изложба е хуманитарна и се одржува во домот на културата „Бели мугри“ во Кочани.
Неговите дела се продаваат во Австралија, Романија, Грција и на други места. А најголемо негово достигнување е ангажирањето во една од галерииите на Крит.
Досега ги има изработено иконите во црквата „св.Илија“ во с.Марцино, Пробиштип од кои една од најпознатите е 12 Апостоли со Христос.
Контакт за порачки:
071 925 034
078 837 492
e-mail: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Vasil.Dimitrov1.jpg

Vasil.Dimitrov1.jpg

Vasil.Dimitrov1.jpg

Преминпортал

Лето Господово 2011

 

 

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Септември 15, 2021
19042009

Промоција на романот „Равенка на стравот“ од Верица Мукоска е храбро соочување на индивидуата

Гледајќи низ призмата на авторската еволуција во овој роман и досегашното творештво на авторката, полека и прогресивно се кристализираат двете приказни чие дејство е стационирано во Сиена и Љубаништа, надоврзани како голема и мала премиса како што пишува за…
Септември 10, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Режисерката Дина Дума за нејзиниот наградуван филм-првенче „Сестри“

Нашата млада режисерка Дина Дума го потврди огромниот подем што го доживува македонската филмска сцена во изминативе неколку години. Дума за својот дебитантски долгометражен филм „Сестри“ неодамна се закити со Специјалната награда на жирито во програмата…

Музејско-ретроспективната изложба на Димче Коцо

Авг 27, 2021 Ликовна уметност 84
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Како основоположник на македонското музеолошко наследство, втемелувач на модерната…

Почна 12-тото издание на МакеДокс

Авг 21, 2021 Филм, Театар 118
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
. Во Музејот на современата уметност ќе се одвива програмата за деца и младинци. Во…

Ликовна колонија во Галичник од 15 до 22 август 2021

Авг 15, 2021 Ликовна уметност 127
Ликовна колонија во Галичник од 15 до 22 август
На годинешната креативна дружба, која одново ќе има хибриден пристап, заради сеуште…