логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

 3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

 

Извор:

 

Нови 52 млади жители на Танзанија се крстија и облекоа во Христа во спомен на светото Христово Преображение.

Ден преполн со Таворската светлина и светлина за просветление на нови 52 млади Христијани, пишува сајтот Friends of the Bukoba Mission in Tanzania. Ова беше најубавиот ден во досегашната 11 месеци долга мисија, кој беше крунисан со преображенската благодат во манастирот на Светото Преображение во Букоба, на бреговите на езерото Викторија.

Манастирот блескаше од необичната светлина на празникот и од благодатта на Светиот Дух кој слезе врз бројните верници. Денес монахот Димитриј, кој време наназад работи на евангелизацијата овде, ги виде плодовите на Божјата мисија во досега најголемиот број нови раѓања во духот на Преображението.

Во чест на овој настан, на присутните верни им беа поделени и 500 православни молитвеници на јазикот Свахили и по 500 икони на Спасителот и на Мајката Божја.

 

https://bigorski.org.mk/vesti/svet/vo-tanzanija-radost-i-mnogu-novi-ragjanja-vo-hrista/Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 3195
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 3032
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…