логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

212331.b.jpg
2 септември 2015 лето Господово

На 21 август 2015 год., на Филипините се изврши масовно православно крштение. Во Православие премина целата заедница на Аглипајанската Црква (исто така позната како Филипинска независна Католичка Црква), во областа Ладол општина Алабел при Филипинската провинција Саранган.

Во тој ден, во Тихиот океан беа крстени 239 Филипинци, вклучително и 2 поранешни Аглипајански епископи, 4 поранешни Аглипајански свештеници и мноштво мирјани.

Поранешниот Аглипајански епископ Естебан Валмера во православното крштение го доби името „Стефан“, поранешниот епископ Рохелие Рингор го доби името „Григориј“, поранешниот свештеник Елизер Делфин го доби името „Елеазар“, поранешниот свештеник Диоскоро Бергадо го доби името „Алексиј“, поранешниот свештеник Џон Колјадо во светото крштение беше наречен со името „Тимотеј“, и поранешниот клирик Ренато Буниел беше наречен со името „Роман“.

Меѓу крстените во тој ден имаше и 5 кандидати од Духовната Семинарија во Русија. Масовната крштевка ја изврши свештеникот Георгиј Максимов и ереј Кирил Шкарбул. На Светото Таинство Крштение му претходеше период од цели две години катехизација.

Локалната парохија до примањето на нивното крштение беше под Аглипајанската црква со епископската катедра. Отсега таа ќе стане веќе четврта парохија на Руската Православна Црква на Филипините, а нејзин небесен покровител ќе биде Св. Јован Крстител.

Овој настан е пресуден момент на Руската Православна мисија на Филипините. Во следните недели се очекува масовна православна крштевка во различни делови на Филипинското острво Минданао, во кое се наоѓаат 29 локални општини.

Многаја лета на новокрстените православни христијани.

Извор: Православие.ру

Преземено од: Бигорски манастирПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 2875
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2684
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…