логоFacebookTwitterYouTubeeMail


Верата е важна за секој човек, со било какво занимање и професија. Но, за луѓето чија професија е особено опасна, и кои секојдневно се соочуваат со опасности по животот, верата зазема посебно место во нивните животи.

Рударите од Запорошкиот рударски комбинат од Украина се свесни за ова, и во нивните молитви постојано ја повикуваат заштитничката на рударите – св. Варвара.

Благодарение на генералниот директор на нивниот комбинат, г. Михаил Короленко Ројрих, на територијата на рудниот веќе била изградена капела посветена на св. Варвара по повод одбележувањето на 45-годишнината од започнувањето со експлоатација на рудникот.Но овој месец, во очи на државниот празник на рударите – Денот на металната и рударска индустрија во Украина, Неговото Преосвештенство, Епископот бердјански и приморски г. Ефрем (УПЦ-МП) ја осветил новата капела посветена на св. Варвара, а лоцирана на 840 метри под земјата, во експлоаторскиот рудник.Извор: Бердјанска епархија

Преземено од: Кумановско-осоговска епархијаПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 3108
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2943
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…