логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 


Митрополит Волоколамски Иларион: се случува геноцид на христијаните

со премолчена согласност од западните држави
29 октомври 2014 лето Господово189393.b.jpg

„Во некои земји на Блискиот Исток се случува геноцид на христијаните со премолчена согласност и,189393.b.jpg можеби дури и со одобрување од страна на западните држави“, истакна Претседателот на ОВЦС, митрополитот Волоколамски Иларион, обраќајќи му се на Патријархот на Коптската Црква на состанокот со Министерот за надворешни работи, Сергеј В. Лавров.

„Ваша Светост“, рече владиката, „ од Сергеј Викторович ја слушнавте оценката за меѓународната ситуација, вклучително и за дејствијата на западните држави на Блискиот Исток. Овие акции се типични за двојни стандарди: од една страна, се прокламираат идеалите на демократијата и во името на овие идеали, западните држави се мешаат во работите на блискоисточните земји, соборувајќи го тамошниот постоечки режим, но потоа никој не води сметка што ќе биде таму, каква ќе биде судбината на тамошните христијани“.

Руската Федерација е единствената голема земја во светот која направи заштита на христијаните, како еден од векторите на својата надворешна политика, истакна претседателот на ОНЦО. „Би сакал да Ве уверам, дека нашата Црква и држава заедно се трудат околу тоа христијаните да останат во блискоисточниот регион, каде ќе живеат во мир и хармонија со претставниците на сите други религии“, рече митрополитот Волоколамски Иларион.

Во завршната беседа, владиката Иларион, од името на сите присутни му се заблагодари на Руското Министерство за надворешни работи за овозможената средба, соопштува Службата за комуникации при ОНЦО.

Извор: Православие.ру

Преземено од: Бигорски манастир

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 2977
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2811
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…