логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

 

     

Професорот А. И. Осипов тврди: Не остана ништо христијанско во современите европски универзитети (21.05.2014 09:20)

Професорот на Московската богословска академија, д-р Алексиј Илич Осипов, во едно скорешно интервју дадено за православниот ТВ канал „Сојуз“ изјавил дека руските студенти коишто студираат на католичките и протестантските, но дури и православните западни универзитети можат да претрпат голема духовна штета, затоа што, според него, „современите европски универзитети се мошне секуларизирани институции во кои преовладува паганскиот светоглед“.

Според проф. Осипов, „честопати забораваме дека вистински полезно е она знаење кое што ја помага, или барем не ѝ штети на нашата православна вера – на живеењето духовен и морален живот“. Тој забележал и дека атмосферата на богословските факултети надвор од Русија е недуховна, дека студентите не се учат да се молат, да се борат со страстите и да ги исполнуваат Христовите заповеди, туку дека се предава чисто схоластичко богословие, а секој си живее како што сака.

Осврнувајќи се, пак, на ситуацијата во Русија, професорот заклучил дека ситуацијата со семинариите и православните академии во Русија е многу подобра: „И покрај сите маани, нашите институции го имаат задржано христијанскиот дух. Од студентите се бара да присуствуваат на богослужбите, да постат, да го читаат Светото Писмо и Отците“.

„Иако не сакам да бидам конкретен, сведок сум за многу млади православни луѓе кои појдоа на Запад да се дообразуваат, и претрпеа големи духовни штети“, заклучил професорот Осипов.

Извор: Pravmir.com

Преземено од :МПЦ-ОАПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 13, 2021

Јован Дебарски Архиепископ Охридски (30 август/12 септември)

Овој свет и богоносен отец наш Јован Дебранин, Архиепископ Охридски и прв ктитор на Бигорската Обител, засветлил како светлозарна ѕвезда на богопрославениот светителски небосклон на Црквата Христова, во првата половина на ΧΙ век. За неговото родословие,…
Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово

Свети свештеномаченик Харалампиј

Фев 23, 2020 Житија 4265
ih3387
Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 4075
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 3525
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…