логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 


 

Канонизација на двајца нови светители од Цариградската патријаршија (27.11.2013 22:54)Денес, на 27 ноември 2013 година, под претседателство на Неговата Сесветост, патријархот Вселенски и архиепископ Константинополски г. Вартоломеј I, се состана светиот и свештен Синод на Вселенската патријаршија. На седницата, по извештајот на Комисијата за канонизација, се донесе одлука јеромонахот Порфириј Кавсокаливит и јеромонахот Мелетиј од Ипсени, Родос да бидат впишани во диптихот на Светиите.

Денот на празнување на споменот на светиот Порфириј Кавсокаливит е 2 декември. Споменот на св. Мелетиј Родошки Црквата го слави на 12 февруари.

Свети новопрославени Порфириј и Мелетиј, молете Го Бога за нас!

Извор: omhksea.org

Преземено од: МПЦ-ОАПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 3108
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2943
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…