логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Рускиот патријарх апелираше до монасите да не користат Интернет


Патријархот на Руската православа црква апелираше до монасите да не ги користат мобилните телефони за пристап до Интерет, со цел да ги избегнат дополниелните искушенија.

- Интернетот стана големо искушение, изјави патријархот Кирил за време на посетата на манастирот Зограф во Грција.

- Според мое мислење монасите се однесуваат прилично неразумно. Од една страна тие се повлекуваат од светот за да создадат поволни услови за спасение, а од друга страна користат мобилни телефони за пристап до Интернет, каде како што знаеме постојат голем број грешни работи, кои ги доведуваат во искушение, додаде тој.

Патријархот Кирил истакна дека традицијата на монасите по дефиниција е стриктна и оти тие не треба да се прилагодуваат на модерните услови.

Тој и претходно предупредувал на „манипулациите“ на Интернетот, но неименуван претставник на црквата тврди дека и самиот патријарх користи Интернет за пребарување на информации.

 

Извор:http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=F1B6C11B0DBE564C8586860AC724412FПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 3108
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2943
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…